Дванаеста ликовна колонија у Мрчајевцима
У суботу 9. новембра у Мрчајевцима одржана је 12. ликовна колонија ликовних педагога, ученика и студената уметничких школа и факултета. Радови са мрчајевачке ликовне колоније су током претходних година представљани у Галерији „Рисим“, Дому културе у Чачку и Галерији чачанског Народног музеја. Данас слике са ликовних колонија украшавају просторије ОШ „Татомир Анђелић“ где је и седиште колоније.
– Прва колонија одржана је поред Мораве, друга у кругу мрчајевачке цркве и куће академика Татомира Анђелића, а од трећих ликовних сусрета везујемо се за простор ОШ „Татомир Анђелић“. Нова школска зграда са савременим дизајном и пространим и одлично осветљеним холовима делује посебно инспиративно за уметнике – каже Момчило Пауновић, академски сликар из Мрчајеваца и главни организатор ове манифестације.
Пре две године ликовна колонија је уврштена у званичан програм обележавања Дана мрчајевачке школе. Према речима директорке ове установе добра пракса је настављена трећу годину за редом.
– Ликовна колонија се одржава у оквиру обележавања 182. године постојања наше школе. Као и претходних година, поред професионалних уметника, те ученика и студената уметничких школа и факултета своје умеће покушало је да прикаже и двадесетак основаца из Мрчајеваца. Ученици од петог до осмог разреда овде имају јединствену прилику да на лицу места виде како стварају истакнути ликовни уметници и да уче од њих – каже директорка Јевђенијевић.
Поред Момчила Пауновића, академског сликара и ликовног педагога, посебну пажњу привукле су две уметнице из Мрчајеваца, а чија делатност је везана за Београд. То су Марија Сретеновић, дипломирани конзерватор, и Марија Пауновић, студент треће године докторских студија на Факултету ликовних уметности у Београду. Обе ових дана припремају своје самосталне изложбе, Марија Сретеновић у децембру у Београду, а Марија Пауновић почетком пролећа наредне године у Новом Саду. Наглашавају да ће неколико својих радова који су настали на ликовним колонијама у Мрчајевцима бити представљени на предстојећим изложбама београдској и новосадској публици.
Поред неколико редовних ученика средњих уметничких школа у Чачку и Краљеву, а који су постали стални учесници колоније, занимљиво је поменути учешће и радове и неколико љубитеља ликовних уметности којима сликарство није професија. Љубав према платну и бојама, по ко зна који пут, показала је директорка мрчајевачке школе, музички педагог, а први пут овде се појавила и докторка у пензији, Вера Марковић, иначе рођена Мрчајевчанка. Мрчајевчани је памте као одличног ђака и „вуковца“, а сада је помињу и као донатора овдашње школе.
На ликовним колонијама у Мрчајевцима учествовао је велики број истакнутих српских сликара. Међу најпознатијима од њих су Гордан Николић и Миодраг Драгутиновић и то као редовни професори на престижним факултетима ликовних и примењених уметности у Београду.
Аутор текста: Бојан Недељковић Фотографије: Момчило Пауновић
____________________________________________________________
Ovako rade pametni ljudi, a u Preljini je po drugi put izvlašćen veliki, najlepši deo školskog dvorišta i oteta dobro očuvana stara škola.
Sve je to katastarski uknjiženo na obdanište, a deo ranije na banku.
Jedna od par najstarijih škola u Čačku, škola koja je iznedrila akademike, ministre, ambasadore, doktore i dr, škola koju pohađa 400 – 500 učenika, ostala je bez školskog dvorišta koje je bilo među najlepšim u Srbiji.
Ko zna gde je tome kraj.
Molim Ozon da fotografise i objavi kucu tj. ruinu Tatomira Andjelica. Djubre, korov i nemar. A mozete misliti da je kuca Tosica stara 300 god srusena jer se nije imalo para za radove. Neka nama svetluca skalamerija od jelke, Todorovicu rusitelju.