Etno – znamo li šta taj pojam stvarno znači
Pojam „etno“ vezan je za nasleđe i kulturni idenditet, ali je poslednjih decenija često fraza koja se pripisuje sadržajima i proizvodima koji nisu obeležja tradicije. To je bila glavna tema konferencije etnologa koja je održana u Čačku, a organizovali su je Narodni muzej Čačak i etnološka sekcija Muzejskog društva Srbije u okviru programa prestonice kulture.
Poslednje tri decenije pojam etno često se koristi u preduzetništvu, trgovini, pa i muzici bez pravih obeležja tradicionalne kulture. Zbog toga su etnolozi iz desetak kulturnih i naučnih ustanova pokušali da nađu rešenje za bolje povezivanje struke i nauke u cilju prave upotrebe prefiksa etno.
– Naša struka kao i udruženja moraju da zauzmu zajednički stav i pokrenu odgovarajuće korake da se zaštiti ono što je pravi identitet, da se pojam etno ne koristi za sve – rekla je Ivana Ćirjaković, etnolog Narodnog muzeja u Čačku.
Turistički sektor posebno je preplavljen smešatajima, restoranima pa i turističkim aranžmanima koji u svom nazivu imaju i etno. Za pravo predstavljanje kulture i tradicije u etno turizmu iz struke predlažu određenu vrstu standardizacije gde bi se i država uključila.
– Svi učesnici u etno turizmu, kao i mi koji smo učesnici u stvaranju kulture trebalo bi da imamo pomoć od strane države. Tako bi se stvorio jedan javni odnos koji bi prema zakonskim aktima definisao pojam etno turizam – rekao je Marko Stojanović, muzejski savetnik, Etnografski muzej Beograd.
Konferencija je imala i međunarodno učešće gde je predstavljen Muzej banatskog sela u Temišvaru koji je na otvorenom. Prostire se na više od 15 hektara i na pravi način predstavlja raznolikost etničkih zajednica u Banatu kroz postavku svega ono što tradicionalno čini banatsko selo.
– Tokom prethodne godine imali smo oko 150 hiljada posetilaca, veći deo je bio iz Srbije. Pokušavamo da u okviru privremenih postavki prikažemo razne elemente i razne aspekte savremenog života koji potiču iz tradicije – rekao je Andrei Milin, Muzej banatskog sela Temišvar.
Ulogu u zaštiti kulturnog idenditeta imaju i folklorna društva kao i privatne kolekcije tradiconalnih predmeta. Neki su se našli i u muzejima poput postavke građanske kuće sa kraja 19. veka u nedavno otvorenom Etnografskom muzeju u Čačku
Bravo za inicijativu.
Etno su tradicija, stare vrednosti, vaspitanje, postovanje, itd….
Etno nije biti bahat, nevaspitan, divlji, neobrazovan, prost…