Festival fotografije Vizualizator
– Nadamo se da ćemo edukacijom podići svest irazvoj kritičkog mišljenja pri tumačenju i razumevanju fotografije i vizuelnih umetnosti. Implementacija fotografije u osnovno obrazovanje je dugoročni cilj kojem stremimo – rekao je Zvezdan Mančić iz Centra za razvoj fotografije za Blic, još 2013. godine kada se Srbija po prvi put srela sa festivalom fotografije na svojoj teritoriji- Festivalom fotografije Vizualizator. I danas, 2017. godine, ubeđeni da će dugogodišnji i marljiv rad rezultirati neminovnom ostvarenju tog cilja, nastavljamo borbu.
Festival Vizualizator petu godinu svog održavanja slavi otvaranjem izložbe Igora Čoka u Ustanovi kulture Parobrod 22.novembra, a festival će se nastaviti kroz još 10 izložbi, 5 tribina i 5 radionica u dvonedeljnom vremenskom periodu na različitim lokacijama širom Beograda.
Gosti festivala su Elsa Okazaki, austrijska vizuelna umetnica francusko-japanskog porekla i međunarodne reputacije, Edvard Kiting, dobitnik Pulicerove nagrade i dugogodišnji prijatelj festivala, Miloš Bičanski, naš međunarodno i višestruko nagrađivani fotograf, Ken Kobre, najpoznatiji profesor foto-žurnalizma, profesori fakulteta (,,profesori okruglog stola”) kao i mnogi drugi stručnjaci, umetnici i predstavnici medija.
Centar za razvoj fotografije i organizatori festivala posvećeni su i istrajni u svojoj želji da regulišu probleme sa kojima se medijska fotografija i medijski radnici u Srbiji susreću. Akcenat je stavljen na sferu samoregulacije i etike same fotografske zajednice. Medijska pismenost i edukacija javnosti su ključne stavke čitavog procesa, pa im se zato pridaju značajan trud i pažnja.
Na rešavanju ovih pitanja radi se tokom cele godine, dok je festival prilika za okupljanje medijskih fotografa i publike širom zemlje. Kroz debate i otvoren razgovor sa medijima, stručnjacima i predstavnicima iz različitih oblasti, tribine i radionice biće svojevrstan način povezivanja i komunikacije sa publikom. Obrazovana publika je imperativ za dalji napredak.
Fotografija je moćno izražajno sredstvo, vizuelna umetnost i socijalni fenomen koji društvu i svojoj svrsi najbolje služi u okvirima profesionalne i etičke atmosfere rada. Odgovornost prema publici, poruka i sadržaj fotografije ključni su parametri za razlikovanje profesionalne od amaterske fotografije.
Ove godine posetioci festivala Vizualizator će imati priliku da vide sledeće izložbe:
Igor Čoko, antropolog, zaposlen u Okružnom zatvoru, koji je dve godine radio na projektu beleženja života osuđenika na izdržavnju zatvorske kazne u Okružnom zatvoru u Beogradu. Izložba nosi naziv ,,Izarešetaka”.
Elsa Okazaki, kontroverzna Austrijska umetnica, francusko-japanskog porekla. Ona je višestruko nagrađivana, a godine 2016. predstavljena je u VIP selekciji Paris Photo festivala. Prvi put se predstavlja u Srbiji izložbom ,,Selected”, za ovaj se naziv odlučila jer na izložbi predstavlja odabrane radove iz njenih različitih kolekcija.
Edvard Keating, žitelj New York-a: dobitnik Pulicerove nagrade kroz objektiv, na svoj specifičan i narativan način, dočarava svakodnevni život NewYorka-a i njegovih stanovnika, a njegova izložba nosi naziv ,,Citizant of New York”.
Miloš Bičanski: Niz dinamičnih godina života u Grčkoj pretače u niz fotografija koje iskazuju samu srž društvenih previranja u Grčkoj i Atini, a njegova izložba nosi naziv ,,My life in Athens”.
Akt: Dvadeset aktivnih akt fotografa iz Srbije izložiće i predstaviti radove iz oblasti akt fotografije, u skladu sa tim izložba nosi naziv ,,Akt fotografija izložba” i biće svojevrstan, jedinstven doživljaj koji svakako vredi posetiti, u galeriji ,,Kvaka 22”.
Press Photo Srbija, godišnji izbor za najbolju fotografiju u medijima, se tradicionalno održava devetnestu godinu za redom, ovog puta u Domu Omladine Beograda.
Izložba koja nosi naziv ,,Cargo” je rezultat zajedničke stvaračke saradnje kostimografkinje i umetnice, redovne profesorke Fakulteta primenjenih umetnosti Ljiljane Petrović i snimatelja, fotografa i vanrednog profesora Fakulteta dramskih umetnosti AleksandraKostića.
Acacia Johnson, američka umetnica međunarodne reputacije, nakon višegodišnjeg života na Aljasci, prikazuje poetičnost življenja i prirode polarnih predela u okviru svoje izložbe koju je i nazvala,,Aljaska”.
Studenti kamere Fakulteta dramskih umetnosti predstavljaju fotografske dnevnike, izlažući svoje radove zajedno u okviru izložbe koja nosi naziv ,,Dnevnik kamere”. Izložba predstavlja hrabar iskorak iz okvira očekivanog, angažuje posmatrača i pružau vid u drugačije mogućnosti u upotrebi fotografskih izraza.
Pored izložbi, sastavni deo festivala Vizualizator su i radionice i tribine, tim povodom Zvezdan Mančić, direktor festivala ističe da ,,Radionice nisu predviđene samo za stručnjake iako su usmerene na profesionalizam u foto-novinarstvo, one su upravo posvećene i ljudima koji imaju dodirne tačke, ili žele da imaju dodirne tačke sa svetom novinarstva, jer na taj način oni jasno mogu da vide koji su to izazovi sa kojima će se suočiti ukoliko žele da se bave foto-novinarstvom, a teme koje će se obrađivati, a koje su za sve zainteresovane za ovu temu relevantne su etika u foto novinarstvu, zakon o zaštiti autorskih prava, zakon o zaštiti privatnosti i pretpostavka nevinosti”.
Za detaljnije informacije o izložbama, tribinama i radionicama posetite web sajt: www.crf.rs i facebook stranicuVizualizator.
__________________________________________________________