Film o Risimu
Поводом обележавања тридесет година од смрти сликара Богића Рисимовића Рисима, у изложбеном простору Уметничке галерије „Надежда Петровић“ у којем је смештена збирка његових слика и цртежа (Галерија „Рисим“), приређен је пригодан омаж, у оквиру којег је, поред подсећања на континурану уметникову заступљеност у галеријским програмима, приказан и филм „Рисимова плава линија“ аутора Љубише Ћирковића (2011, продукција: Уметничка галерија „Надежда Петровић“). Филм је поетско-документарна прича о животу и делу сликара, о завичају као исходишту и универзалној теми његовог стваралаштва.
Богић Рисимовић Рисим припада првим генерацијама школованих сликара који су почетком педесетих година прошлог века учествовали у стварању нове уметничке сцене, развијајући се и сазревајући упоредо са појединим облицима послератног модернизма српског и југословенског сликарства. Стваралаштво је започео сликама завичајне носталгије прожетих духом, етиком и естетиком крајпуташа и надгробних сеоских споменика Драгачева, а потом, преко слика сетних, тајанствених простора стварне и имагинарне градске атмосфере испуњених симболиком пролазности и усамљености савременог човека, стигао до представе универзалног и метафизичког завичаја, до слика чистог поетског доживљаја којима је дефинисао свој филозофски и егзистенцијални став. Током три и по деценије стваралачког рада прошао је особен и заокружен развојни пут у којем је завичај био исходиште и непресушна иконографска потка у стварању чистог језичког простора и пут ка интегралном уметничкоом делу универзалног значења.
Спомен–збирка Богића Рисимовића Рисима
Збирка је формирана 1992, пошто је породица сликара Скупштини општине Чачак поклонила 40 слика, неколико стотина цртежа, скица, илустрација, литерарну заоставштину и архивску грађу са намером да то као целина буде основа за легат. Стручни послови су поверени Уметничкој галерији „Надежда Петровић“ која је у свом фонду већ поседовала 16 Рисимових слика, које са новодобијеним дају јасну слику развоја његовог стваралачког опуса. За потребе чувања и излагања збирке реконструисана је стара кућа у Господар Јовановој 11, која се као изложбени простор, са неформалним називом Галерија Рисим, користи и за друге програмске садржаје Галерије. Од оснивања збирка је континуирано заступљена у свим програмским делатностима Галерије.
Богић Рисимовић Рисим је рођен у Чачку 1926. Академију ликовних уметности у Београду завршио 1949. у класи професора Михаила Петрова и Ђорђа Андрејевића Куна. Поред сликарства успешно се бавио филмском сценографијом за филмове Пурише Ђорђевића, илустрацијама у дневним новинама, листовима, часописима и књигама, писао поезију и текстове о уметности. Био је професор цртања на Факултету примењених уметности у Београду. Излагао је на великом броју самосталних и групних изложби у земљи и иностранству. Добитник је неколико најважниjих награда за уметност и културу, међу којима су Награда Политике, 1958, Златна арена за сценографију на Филмском фестивалу у Пули 1970. и Октобарска награда града Београда, 1984. Умро је 1986. у Београду.
______________________________________________________________