Filmski i video program Galerije
Ponedeljak 4. decembar u 20:00, Galerija “Nadežda Petrović “- nezaobilazno mesto za nekonvencionalne i ekskluzivne filmske i video događaje. Ovog ponedeljka vam predstavljamo autora iz Bosne i Hercegovine, Snježana Lalovića i njegov dokumentrni film “Tanakini mostovi“. O ovom značajnom autoru dokumentarnih filmova, trenutno i direktoru Kinoteke Republike Srpske govoriće naš redovni gost, filmski kritičar i urednik u Niškom kulturnom centru i umetnički direktor našeg najstarijeg filmskog festivala (Martovskog) Dejan Dabić.
Program se održava uz podršku Ministarstva kulture Republike Srbije, a ulaz na projekciju je slobodan. Naravno, nakon projekcije sledi razgovor sa gostima.
Tanakini mostovi, dokumentarni, 2018, BiH
Japanac Kazuo Tanaka došao je u Jugoslaviju u godini kada je Ivo Andrić dobio Nobelovu nagradu za književnost. Bio je student ruskog jezika i veoma brzo je naučio srpski pa je „Na Drini ćupriju“ pročitao na srpskom jeziku.
Zaljubivši se u to delo i čitav Andrićev opus počeo je sa prevođenjem ne samo Andrića nego i drugih srpskih pisaca. Sa prijateljem Hirošijem Jamasakijem – Vukelićem preveo je na starojapanski i Gorski vijenac za šta im je trebalo 7 godina. Jedna reportaža o Likovnom saborovanju u Višegradu koja se pojavila u japanskim novinama ponukala ga je da nakon dugo vremena ponovo dođe u grad Andrićevog djetinjstva. Nedugo nakon toga Tanaka je preminuo a njegov pepeo nakon kremacije prosut je u Tokiju, ušću Save u Dunav i u Drinu.
Snježan Lalović je međunarodno nagrađivani filmski autor iz Republike Srpske/BiH, rođen 1960. godine u Sarajevu, bivša SFR Jugoslavija, gdje je živio i radio do 1992. godine. Diplomirao je na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu, a magistrirao na Filozofskom fakultetu Istočno Sarajevo. Magistar je društvenih nauka.
Zbog ratnih dejstava, godine 1992., izbjegao je iz Sarajeva u Pale uključivši se u formiranje i rad na Srpskoj radio-televiziji (SRT) gdje je obavljao poslove šefa deska i ratnog reportera. Po završetku rata u BiH, kao samostalni urednik, a jedno vrijeme i kao urednik dokumentarnog programa Radio televizije Republike Srpske, snimao je reportaže i dokumentarne filmove. Od 2018. godine radi kao direktor Kinoteke Republike Srpske. Njegovi filmovi prikazivani su i nagrađivani su na festivalima u Srbiji, Rusiji, Grčkoj, Mađarskoj, Kanadi, Slovačkoj, Kini, Makedoniji…
Autor je više od 300 televizijskih dokumentarnih emisija. Potpredsednik je Udruženja filmskih radnika Vizantija-Pale. Autor je knjige „Produkcija dokumentarnih filmova Republike Srpske 1992-1995. godine“. Bio je član žirija na nekoliko međunarodnih filmskih festivala.
Dejan Dabić, rođen je 1970. godine. Urednik Filmskog i video programa Niškog kulturnog centra i više od dvadeset pet godina jedan od glavnih organizatora Festivala glumačkih ostvarenja igranog filma – Filmski susreti u Nišu, selektor festivalskih programa, voditelj konferencija za novinare, urednik kataloga…
Objavljivao je filmske kritike u „Ju filmu danas“,. „Novom Filmografu“,“NIN-u“ (Beograd), „Narodnim novinama“, „Gradini“ (Niš), a pokretač je i jedan od urednika filmskog časopisa „Filaž“ (Niš). Koautor knjiga „Vodič kroz 40 godina Festivala glumačkih ostvarenja u Nišu“, „Vodič kroz 50 godina Festivala glumačkih ostvarenja u Nišu“ i „Na talasima animacije“, autor knjiga „Prohujalo (sa) etrom“, „Nebo iznad celuloida“ i „50 godina Filmskog festivala u Sopotu“.
U okviru Studija crtanog filma`98, kao scenarista i reditelj, uradio je dvadesetak kratkih animiranih ostvarenja koji su učestvovali i nagrađivani na domaćim i međunarodnim festivalima. Režirao je dokumentarni film „Pioniri niškog filma“ i dokumentarno-igrani film „Upoznajte Toma Laha“.
Dobitnik Plakete Jugoslovenske kinoteke i Nagrade „Tori Janković“ za decentralizaciju kinematografije u Srbiji. Učestvovao je u žirijima filmskih festivala u Srbiji, Hrvatskoj, Makedoniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Grčkoj.
Trenutno je umetnički direktor Beogradskog festivala dokumentarnog i kratkometražnog filma (Martovski festival), kreativni producent Fedis a – međunarodnog festivala drama i serija u Beogradu i selektor Somborskog filmskog festivala.
Foto: Stanislav Milojković
______________________________________________________