Prethodni članak
Filmski program Galerije: Druga linija
Objavljeno 17/12/2018
Komentara: 0
Filmski i video program Galerije ulazi u završnicu ove sezone. Na pretposlednjoj projekciji ove godine u goste nam dolazi Nenad Milošević, reditelj iz Novog Sada. O njegovom stvaralaštvu govoriće večeras ( 17. decembar) od 20h Slađana Petrović Varagić, nezavisna kustoskinja i jedna od najznačajnijih predstavnica nezavisne kulturne scene u Srbiji.
Posle uvodne reči gostiju, uslediće projekcija filma “Druga linija“, posvećen neoavangardnoj umetničkoj sceni u Novom Sadu s kraja šezdesetih i početkom sedamdesetih godina prošlog veka, kao delu šireg neoavangardnog pokreta u tadašnjoj Jugoslaviji čiji su centri bili, pored Novog Sada i Ljubljana, Zagreb, Subotica i Beograd. Film je dobitnik Gran pri nagrade na Beldocs festivalu 2016. Nakon projekcije, pričamo o filmu, kulturi, avangardi i…
Program se realizuje uz podršku Ministarstva za kulturu i informisanje Republike Srbije, a ulaz je besplatan.
O filmu:
Dokumentarni film “Druga linija” nastaje kao rezultat dugogodišnjeg istraživanja neoavangardne kulturne scene s kraja 60-tih i tokom 70-tih godina u Novom Sadu, koja je zbog tadašnjih kompleksnih socio-političkih prilika do danas ostala marginalizovana. Mladi protagonisti, tadašnje alternativne kulturne scene u Novom Sadu su se svojim delovanjem unutar zvaničnih kulturnih i umetničkih institucija u gradu, kroz ponašanje i delovanje koje je podrazumevalo eklektične, ekperimentalne i nove umetničke forme i medije, suprotstavili „umereno-modernističkom” kulturnom modelu. Alternativni kulturni pokret novosadske umetničke scene je, od samog začetka, bio i važan deo šireg neoavangardnog pokreta čiji su jaki centri bili Ljubljana (OHO grupa), Subotica (Bosch+Bosch), Zagreb (Goran Trbuljak, Braco Dimitrijević, Tomislav Gotovac), a kasnije, i Beograd (Marina Abramović, Raša Todosijević), a kroz umrežavanje, razmenu iskustva, zajedničke akcije i delovanje, unutar tadašnjih snažnih kulturoloških pomeranja, Novi Sad je izrastao u jedan od vodećih centara nove alternativne urbane kulture na prostoru bivše Jugoslavije. Kulturno-umetnička emancipacija koja je podrazumevala slobodu izražavanja pojedinca i njegovu reakciju na birokratski utvrdjene okvire kulture i umetnosti, postala je velika smetnja gradskom establišmentu. U periodu izmedju `72. i `74. godine državni aparat je surovom intervencijom zaustavio dalje delovanje i razvoj novosadske alternativne kulturne scene. Tadašnje kompletno rukovodstvo institucija i časopisa je smenjeno, autorima je onemogućavan dalji rad,zabranjena je distribucija filmova sa izraženom društvenom kritikom, filmovi su bunkerisani, petorici aktera je suđeno, dok su dva člana grupe KŎD osudjena na godinu dana zatvora.
O gostima:
Nenad Milošević, reditelj i scenarista, rođen u Sarajevu 1977. godine. Diplomirao filmsku režiju na Akademiji umetnosti u Novom Sadu u klasi profesora Bore Draškovića. Sa kolegama 2001. godine osniva NFC Kino Klub Novi Sad, a nešto kasnije i festival nezavisnog filma Filmski Front. Dugo je pokušavao promeniti svet – Ove noge nisu male (dokumentarni, 23′, 1997), Društveni centar dr Arčibald Rajs (dokumentarni, 27′, 2012), super8 kino entuzijazam, da bi shvatio da tako menja samo sebe i od tada je srećan. Rad na filmu i sve za film vezano ga duboko uzbuđuje, tako je, i posle trinaest godina rada na televiziji, zadržao snažan i prepoznatljiv rediteljski rukopis (između ostalog, već godinama potpisuje hronike Filmskog festivala Palić, Sterijinog pozorja, emisiju posvećenu filmu Kratki rezovi). Bitne umetničke saradnje je ostvario i sa Ž. Žilnikom, S. Tolnai, Braćom Buharov. Smatra da se znanje treba deliti i oberučke prihvata kritiku i konstruktivnu debatu, posebno ako se tiču filma. Reditelj je u Kulturno-umetničkom programu Radio-televizije Vojvodina. Član je udruženja dokumentarista Srbije – DokSrbija od 2016. godine i član je Izvršnog odbora DokSrbije tokom 2018. godine. Njegov dokumentarni film Druga linija je prikazan na brojnim internacionalnim filmskim festivalima, a nagrađen je i za najbolji domaći dugometražni dokumentarni film na IDFF BELDOCS 2016. godine. Trenutno je u fazi razvoja njegov novi dugometražni film radnog naziva Pred buku/Before the Noise. Živi, radi i stvara u Novom Sadu.
Sladjana Petrović Varagić, diplomirala na Filozofskom fakultetu, Univerziteta u Beogradu, na odseku za istoriju umetnosti. Magistrirala na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, na grupi za Studije Filma i medija. Radila kao urednica, kustoskinja i menadžerka u javnom i nezavisnom sektoru u kulturi. Autorka je i koordinatorka više projekata: Fotodokumenti, Ideja-ne-realizacija, Kritika na delu i Inter-video-akcija. Radila je kao kustoskinja i selektorka brojnih grupnih i samostalnih izložbi domaćih i stranih umetnika. Članica domaćih i međunarodnih udruženja: AICA Srbija, NUNS i Art Rights Justice Europe.