Filmski program Galerije „Nadežda Petrović“
Nova sezona filmskog i video programa Umetničke galerije “Nadežda Petrović“ počinje u ponedeljak, 2. oktobra predstavljanjem Sabolča Tolnaia, jednog od najznačajnijih reditelja mlađe i srednje generacije u Srbiji.
Poznat, pre svega po svojim dugometražnim igranim filmovima, na projekciji u Čačku će se predstaviti sa dva kratkometražna igrana filma:
1. CVEĆE ZLA, Srbija, 2014.
2. MINOTAUR, Srbija, Mađarska, 2016.
Filmove i stvaralaštvo Sabolča Tolnaia predstaviće mr Ivan Velisavljević, dramaturg, magistar komparativne književnosti i istaknuti filmski kritičar.
Projekcije će se održavati svakog ponedeljka od 20 časova, ali ove godine u Umetničkoj galeriji “Nadežda Petrović“ (glavna zgrada) u ul. Cara Dušana br. 6.
Program je i ove godine, treći put zaredom, podržalo Ministarstvo za kulturu i informisanje, a ulaz na projekcije je besplatan.
O učesnicima:
Sabolč Tolnai
Početkom devedesetih godina seli se u Budimpeštu. Od tada živi i radi u obe zemlje, snima tri igrana filma u mađarsko-srpskoj koprodukciji.
Njegov igrani film “Peščanik“ osvojio je brojna priznanja na domaćim i inostranim festivalima, između ostalih na nacionalnom festivalu srpskog filma u Novom Sadu Cinema City Festivalu 2007. dobija nagradu za najboljeg reditelja Srbije, kao i prestižnu nagradu Zlatni Aleksandar za Najbolje umetničko dostignuće na 49. Filmskom Festivalu u Solunu.
Snimio je dva dokumentaraca u produkciji Dunav Televizije iz Budimpešte i jedan u produkciji televizije B92 u Beogradu (1997). Radio je od 1999. do 2003. kao reditelj kulturnih emisija na Dunav Televiziji. Snimio je dva kratka dokumentarca za mađarsku RTL Klub Televiziju (Hungaricum), jedan od filmova je osvojio nagradu za Najboljeg snimatelja 2011. u Mađarskoj.
Režirao je više pozorišnih predstava u Pozorištu Deže Kostolanji u Subotici.
U poslednje vreme i kao producent učestvuje u filmovima autora mlađe generacije:
koproducent u filmovima: “Ordinary people” – igrani film Vladimira Perišića (Festivali: Cannes, Sarajevo-glavna nagrada – Heart of Sarajevo, Cottbus – glavna nagrada) , “Od zrna do slike” – dokumentarni film Branka Ištvančića, u saradnji sa HTV-om.
Trenutno je pri kraju doktorskih studija na Fakultetu za pozorište i film (SZFE) u Budimpešti.
mr Ivan Velisavljević
Diplomirao je opštu književnost i teoriju književnosti na Filološkom fakultetu, i dramaturgiju na Fakultetu dramskih umetnosti Univerzitetu u Beogradu. Magistrirao je komparativnu književnost, sa završnim radom iz filmologije, na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
Radio je kao novinar, kolumnista, filmski i književni kritičar, a njegovi filmološki tekstovi objavljeni su u vodećim stručnim časopisima na prostoru bivše Jugoslavije, kao i u Nemačkoj, Holandiji, Velikoj Britaniji… Tri godine predavao je kreativno pisanje na Fakultetu za medije i komunikaciju. Kao dramaturg, sarađivao je na brojnim radio-dramama, televizijskim emisijama i pozorišnim predstavama.
Uredio je knjigu Novi kadrovi: skrajnute vrednosti srpskog filma (sa D. Ognjanovićem, Clio, Beograd, 2008) i temat časopisa Gradac o neobičnim telima/invaliditetu u kulturi i društvu (2012). Knjige poezije Kan (2001) i Aontologija: pesnici heteronimi (sa Milanom N. Lukićem, 2011).
Režirao je drumski dokumentarac Put do Visoke zemlje (2006), eksperimentalne filmove Anacoustic Zone (2009), Nije u metežu Gospod (2011) i Medeja. Doručak (2013), i par video-spotova. Napisao je scenarije za srednjemetražni Teskoba ekspres (2009) i dugometražni Pojačalo i gitara (adaptacija pripovetke Slobodana Tišme, 2010) u okviru filmskog kolektiva „Satibara Film“, čiji je pokretač. Bio je scenarista i glumac u nekoliko kratkih i srednjemetražnih filmova koji su nagrađivani i prikazivani na festivalima i televizijama.
Na Radio Beogradu emitovane su mu originalne radio-drame Ali ti mi uze dušu, Vašar osvete, Povratak Zmaja od Noćaja, Remboova smrt i Slava i smrt Velje Vraga, kao i petnaestak adaptacija proznih dela. Pozorišna drama Svrati, reče čovek prevedena na engleski, javno čitana i izvođena kao diplomska predstava studenata glume FDU, a od aprila 2015. na redovnom repertoaru Narodnog pozorišta u Užicu.
Dobitnik je nagrada „Rejmon Keno“ za prozu, „Josip Kulundžić“ za najbolji objavljeni esej iz oblasti filma, i „Vitomir Bogić“ za najboljeg mladog radiofonijskog stvaraoca.
O filmovima:
CVEĆE ZLA, 2014.
Reditelj: Sabolč Tolnai
Scenarista: Sabolč Tolnai / Oto Tolnai
Montažer: Darko Maletin / Kornel Silaći / Nandor Hevesi
Direktor fotografije: Sabolč Tolnai / Kornel Silaći / Nandor Hevesi
Producent: Sabolč Tolnai
Dizajner zvuka: Hungarian Soundpainting Orchestra / Gabor Ripli / Vladimir Dabić
Animator: Darko Maletin
Uloge: Zoltan Pletl / Henrieta Varga / Denes Debrei / Josip Tikvicki / Junya Ishii
Film je crna komedija koja se bavi privatizacijom u Jugoistočnoj Evropi. Samoživi, bogati, kapriciozni industrijalac (Nikolaj) obećava svojoj ženi Diznilend na tlu bivše fabrike hemijskih proizvoda. Uz pomoć ministra privrede on kupuje propalu fabriku za 1 evro. Bivši radnici, sada štrajkači, prisiljeni su da igraju ponižavajuće uloge Diznijevih likova…
MINOTAUR, 2016.
Režija: Szabolcs Tolnai
Scenario: Szabolcs Tolnai, Dragan Stanković (po noveli Judite Šalgo)
Direktor fotografije: Gergely Pohárnok, Ákos K. Kovács
Scenografija: Dijana Radosavljević Milović
Muzika: Strange Party Orchestra
Montažeri: Branislav Klašnja, Vuk Vukmirović, Ana Lagator
Kostimograf: Erika Janovics
Dizajn zvuka: Gábor Ripli, Vladimir Dabić
Uloge: Hermina G. Erdélyi , Nenad Jezdić, Robert Tilly, Jovan Belobrković, Siniša Tucić
Kasnih devedesetih, mladić nestaje u ratnim događajima na Kosovu. Njegovi roditelji optužuju jedno drugo zbog nesposobnosti da ga zaštite i sačuvaju. U potrazi za sinom, njegova majka susreće grupu čudnih neo – avangardista. Zajedno sa njima, ona počinje da vodi svoju ličnu, privatnu, “nevidljivu“ borbu i otpor protiv okrutne i lažne stvarnosti, koju kreiraju političari i multinacionalne kompanije u nastojanju da iskoriste rat i krizu kako bi osvojili tržište Srbije i iz njega izvukli profit.
________________________________________________________