Igor Marojević: Jalova je književnost koja ne zadire u tabue
Srbija neće napredovati dok se poslodavci i mačisti na položaju ne prestanu da zloupotrebljavaju moć, ali za to nam treba mnogo više pojedinačnih prijava mobinga, kojeg svakako ima neuporedivo više nego što to njegove žrtve prijavljuju i mediji objavljuju, napominje književnik Igor Marojević u razgovoru za portal UGS Nezavisnost.
Povod za razgovor za portal UGS Nezavisnost je književna nagrada “Meša Selimović” koju je Igor Marojević nedavno dobio za roman “Ostaci sveta”, kao najbolji u 2020. godini na području Srbije, Hvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore. Roman govori o tragičnoj sudbini čoveka – od Španskog građanskog rata, preko Jasenovca, pa do krvavog raspeta Jugoslavije, Srebrenice i NATO bombardovanja.
Govoreći o nagrađenoj knjizi pisac objašnjava da nije mogao da izbegne uznemirujuće opise jer je roman posvećen ljudskim stradanjima.
– Nisu to događaji u kojima nije bilo uznemiravajućih scena. S druge strane, da sam na primer prećutao silovanja u Ženskom logoru Jasenovac, mislim da bih posredno podržao opšte ćutanje žrtava u kontekstu patrijarhalnog društva, u kojem se žena maltene osuđuje što je napastvovana. S obzirom na to, čini mi se da dobro razumem dotične žene što su nerado govorile o tome, ali da sam i ja to učinio dok sam sa ovakve i ovolike distance pisao o Jasenovcu, ne bih baš najbolje razumeo sebe – navodi Marojević.
On smatra da je najveći izvor patnje na ovim prostorima u nastanku Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca i Kraljevine Jugoslavije.
– Nije pravi multikulturalizam sama činjenica da ljudi različitih vera i nacija žive u istoj državi ili regionu, nego bi bio u tome da uspeju da se spokojno sažive gde bi njihove razlike bile pretvorene u prednosti. Ako nije tako, a opšte okolnosti idu tome na ruku, logično je da se sve završi onako kakav je bio slučaj sa pomenutim i srodnim narodima.
Marojević smatra da umetničko tabuizovanje krvavih događaja može dovesti samo do stalnog spoticanja, dok, suprotno tome, detabuizacija može voditi uslovima da se prave bolji filmovi ili knjige i do relaksiranja ukupnog javnog govora.
– Legitimno je da književnost bude sasvim neangažovana; više verujem Borhesu nego Sartru. Ona mora da zaranja u rečene tabue ako konkretan pisac oseća tu potrebu – koju ja, uzgred, osećam – inače je jalov ako ne i nemoralan, kao i onaj koji je ne oseća ali tematski zaranja u krv jer misli da je to isplativo.
Na pitanje o nasilju nad ženama na našem prostoru, pisac ukazuje na naglašenu patrijarhalnost srpskog društva.
– Ljaga koja se baca na ženu posle njenog silovanja ako ga ona ne prećuti, jeste karakteristika svakog naglašeno patrijarhalnog ustrojstva. Iz naizgled različitog, a zapravo sličnog straha, mobing nad poslovno niže rangiranim ženama i poslovno niže rangiranim osobama uopšte kod nas se, kao i u svakom korumpiranom društvu, nedovoljno se prijavljuje… Srbija neće napredovati, između ostalog, dok se poslodavci i mačisti na položaju ne useru pre nego što pokušaju da zloupotrebe moć – zaključuje Igor Marojević.
Izvor: Nezavisnost
_______________________________________________________________