Iskopavanje Rimskih termi u 2024. godini
На концу 2024. године Народни музеј Чачак завршава још једну сезону археолошких истраживања простора западно од Римских терми. Започета у склопу плана за свеобухватнију презентацију, за сада још увек јединог презентованог споменика римске епохе у овом делу Западне Србије, ископавања на Термама сваке нове сезоне доносе нове детаље везане за прошлост модерног Чачка.
Поред још једне просторије терми за коју се до сада није знало као и најстарије средњовековне некрополе (11 – 12. века) на простору Чачка које су истраживане 2023. год., ове године су откривени налази који говоре о времену пре и после изградње античког купатила, односно периоду млађе праисторије али и римској епохи у доба 3. и 5. века.
– Народни музеј је и ове године имао богат и разгранат програм. Археолошка ископавања која се финансирају из редовних средстава Града откривају нове слојеве наслеђа минулих епоха, нове непокретне и покретне налазе који Чачак сврставају међу ретке урбане целине са веома добро проученом прошлошћу. Извесно је да је слика која се стиче после ових ископавања, на, у великој мери ограниченом простору, врло комплексна – каже Делфина Рајић, директорка Народног музеја у Чачку.
Руководиоци истраживања Александра Гојгић и Вујадин Вујадиновић археолози Народног музеја Чачак. За техничку документацију задужена је Љубинка Богићевић, археолог из Чачка.
– Најновија истраживања потврђују да на простору на ком су касније изграђене терме постоје трагови живота из старијег античког периода, конкретније средине и друге половине 3. века. Овај слој је изнедрио велику количину налаза античке грнчарије, стаклених посуда, делова епиграфских споменика од камена и опеке, фрагмената керамичких лампи. Посебно интересантан детаљ чини откриће великог броја украсних игала и других предмета од рога и кости, али и нешто сировине за израду ових предмета – каже Александра Гојгић.
– Резултати овогодишњих ископавања сугеришу да смо највероватније на трагу цивилног насеља које је било у функцији римског утврђења откривеног у дворишту Народног музеја. Простор на ком су настале Терме представља периферију југозападног дела старијег насеља које се простирало према северу односно Економској школи и згради Градске управе. У том насељу су живеле породице војника али и занатлије који су производили предмете за потребе војне јединице стациониране у утврђењу на простору цркве Св. Вазнесења и дворишта Музеја. Између осталог на простору овог насеља налазила се и радионица за израду коштаних предмета. Од ове тачке према данашњој Јовановој улици као и дуж исте улице према Бељини налазиле су се некрополе, чије трагове смо констатовали и током овогодишњих ископавања. Некропола је коришћена и после напуштања терми почетком 5. века о чему сведочи гвоздена копча за одећу пронађена у једном гробу. Јарак који је откривен западно од терми представљао је физичку границу између насеља и простора за сахрањивање – каже Вујадин Вујадиновић.
И ове године је истраживана средњовековна некропола, укупан број до сада истражених гровова је преко 80. Више детаља о начину живота и здравственом стању средњовековне популације биће познато након завршених антрополошких анализа које на Медицинском факултету спроводи тим др Ксеније Ђукић. За средства за ове анализе Народни музеј Чачак се захваљује Министарству културе Републике Србије.
Својеврсно изненађење ове кампање је присуство праисторијског слоја са краја бронзаног и почетка гвозденог доба из времена око 1000 године пре наше ере, што може указивати на постојање насеља из овог времена у непосредној близини.
___________________________________________________________________
Ni jedan jedini komentar. Da su ovakav pravi, nefalsifikovani lokalitet otkopali u Grčkoj, naplaćivali bi prolaz pored lokaliteta 10 evra.
A kod nas? Nadju nešto, i odmah ili zatrpaju ili unište.
Cemu sve ovo ? Lucne zgrade su izgrađene na termama ?!!! I posle njih fontana na rimljanima, dosao pijani xxx da nesto odobrava a ima tursko poreklo
Pojedi sendvic, masi repom, idi do nekog drveta…