Izabrani pobednici na konkursu Mladi Dis i najbolji esej
Стручни жири за доделу Награде „Млади Дис” за 2019. годину, који је радио у саставу: Енес Халиловић (председник), Урош Ристановић и Немања Вељовић Суброса (чланови) већином гласова донео је одлуку да Награда „Млади Дис”, припадне Милици Шпадијер из Београда за рукопис под шифром „Волга”. Награђени рукопис носи као доминанту потребу за трагањем, наговештава песникињу која тежи да заокружи стил и која формира равнотежу међу појмовима Ја и Опште. Стиховима, Милица Шпадијер тежи да докаже како јој свет припада колико и она њему, наводи се у саопштењу жирија.
Милица Шпадијер (1989) је завршила Филолошку гимназију, основне и мастер студије на Катедри за класичне науке Филолошког факултета у Београду, а тренутно је на докторским студијама Факултета драмских уметности. Ради као новинар Танјуга, преводилац са грчког језика, професор грчког и латинског и пише за неколико портала.
Награда за најбољи есеј Младену Гојковићу
Жири за награду коју додељује Градска библиотека ,,Владислав Петковић Дис” у Чачку за есеј о Дисовом стваралаштву на 56. Дисовом пролећу радио је у следећем саставу: проф. др Снежана Милосављевић Милић (председник), др Дејан Вукићевић и проф. др Владимир Гвозден (чланови). Након вишеструког читања и анализе седам пристиглих радова, жири је донео једногласну одлуку да се прва награда додели раду под насловом „Песник плавих мисли: Дисова песничка егзистенција у песми Плаве мисли” потписаним шифром „Николај Ставрогин” аутора Младена Гојковића. Друга награда додељује се раду под насловом „Владислав без Диса: загрцнута идила” потписаним шифром „баобаб” аутора Уроша Ђурковића, а трећа награда раду под насловом „Поглед испод живота” потписаним шифром „мај” аутора Дуње Илић.
У образложењу жирија за доделу награде за најбољи есеј о Владиславу Петковићу Дису за 2019. годину између осталог се каже: Иако је одзив аутора на текст конкурса могао бити већи, мишљења смо да су овогодишњи радови репрезентативни, како за смернице којима се креће актуелна, и изван званичних институционалних оквира, рецепција Дисовог дела, тако и за могуће странпутице које, гледе методолошких и имплицитнопоетичких загонетки, могу чекати истраживача.
Првонаграђени Младен Гојковић рођен је 1991. године у Зајечару. Диплому мастер филолога за српски језик и књижевност стекао је на Филолошком факултету у Београду. Пише огледе, чланке и есеје из српске књижевности. Живи у Бољевцу.