Izvan granica: Poimanje holandske grafike
Narodni muzej u Beogradu i Katedra za nederlandistiku Filološkog fakulteta u Beogradu, uz podršku Ministarstva kulture Republike Srbije organizuju Međunarodnu konferenciju „Izvan granica. Poimanja nizozemske grafike“, koja će biti održana 21. i 22. oktobra u Atrijumu Narodnog muzeja u Beogradu i Srpskoj akademiji nauka i umetnosti.
Umetnost grafike sjedinjuje različite sadržaje i vidove kulture u kojoj nastaje. Grafika je medij složenog značenja koje se gradi na uzajamnom odnosu sa slikarstvom, ali i drugim umetnostima, književnošću, muzikom, teatrom. Istovremeno, ona prevazilazi samu umetničku pojavnost i prodire u sisteme privrednog i društvenog delovanja, pre svega trgovinu i komunikaciju.
Nizozemska grafika predstavlja paradigmu sveobuhvatnog značenja ovoga medija. Uspostavljena na bogatoj i dinamičnoj produkciji u promenljivim istorijskim uslovima, u rasponu od petnaestog do sedamaestog veka, ona odražava duhovnu, intelektualnu i društvenu klimu Nizozemske, koja je bila specifična u odnosu na druge oblasti Zapadne Evrope.
Nizozemska grafika imala je uporište u građanskom društvu, koje je sa jedne strane obezbeđivalo stabilnu potražnju, a time i produkciju, a sa druge strane je doprinelo bogatstvu njenog sadržaja. Ova grafička produkcija pokazala je u punom smislu sposobnost da zadobija različite oblike, od umetničko-estetičkog do dokumentarnog i informativnog.
Beogradska konferencija želi da sagleda nizozemsku grafiku kao fenomen rane moderne, kao krajnje mobilno sredstvo koje funkcioniše na principima estetičke, društvene i kulturološke komunikacije. Ukazujući na slojevitost njenog značenja, nizozemsku grafiku sagledavamo sa dva aspekta: intermedijskog (unutar opšteg polja umetnosti) i društvenog, u kome dolazi do širenja njenog značenja.
Lj. Đorđević
______________________________________________________