Kako do mira na Balkanu?
Poruke upravo objavljene knjige „Geopolitičkim putem Svetosavlja, idejni projekti nenasilnog preobraženja Balkana, Evrope i sveta“, treba shvatiti ozbiljno. U vremenima u kojima svi pričaju o ratovima, ova knjiga predstavlja projekte koji omogućavaju mir među ljudima različitim u veri, naciji i kulturi.
Autor Vojislav D. Dević u knjizi sagledava geopolitički položaj Srbije na Balkanu i ukazuje na njenu ulogu u evropskoj istoriji, koja se u srednjem veku ogledala u odbrani hrišćanstva od militantnog islama, zatim u odbrani pravoslavlja od unijaćenja, a u dvadesetom veku u odbrani zemlje od pošasti fašizma. Mirotvorni projekti predstavljeni u ovoj knjizi promovišu glavne alternative svakom ratu.
Oni najavljuju i iniciraju mogućnosti nove renesanse čovečanstva koje će spoznati i priznavati svoje različitosti u religiji, naciji i kulturi. Iako je nasilje kao konstitutivni elemenat civilizacije prisutno odvajkada, autor u vidu konkretnih urbanističko-arhitektonskih crteža, 3D modela, predmera i predračuna, zagovara ideju da u prostoru u kome se dešavaju konflikti i ratovi, ima mesta za sve njegove stanovnike, tj. da prostor može da nas sve, pod određenim uslovima harmonizacije interesa i međusobnog priznavanja i poštovanja, ugosti i miri a ne da nas deli, zavađa i suprotstavlja jedne drugima.
Sedam Devićevih mirotvornih projekata nude rešenje za, prema njegovoj oceni, sedam suštinskih problema Srbije: sa Rimokatoličkom crkvom, Islamom u BiH, za sukob germanskih i ruskih interesa na Balkanu, za sukob sa Albancima na KiM, za problem sa EU, sukob evropskih i azijskih naroda i imperija, kao i za otpor Srba globalizaciji.
Ove mirotvorne projekte arhitekta Dević nije ponudio samo Srbima, nego i svim drugim, pre svega okolnim narodima, koji pokažu da još imaju brigu za smisao vlastite egzistencije.
Naš nobelovac Ivo Andrić nam poručuje: “Mir nije imanje koje se stiče jednom zauvek i na kome se može sedeti kao tvrdica na blagu. Mir se ne utvrđuje i ne brani samo spoljnom politikom i vojnom silom nego svima moralnim i materijalnim snagama jedne zemlje, celokupnim stavom i držanjem jednog naroda, njegovom unutrašnjom kohezijom, njegovom radnom i stvaralačkom sposobnošću, njegovom savesnošću i istrajnošću u vršenju svih, pa i najsitnijih zadataka.”
Realizaciju ove knjige sufinansijski su podržali Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama, gospođa Čarna Zurković, prof. dr Vladimir Cvetković i mr. Živko Cuckić.
Lj. Đ.