Knjiga „Aleksandar, viteški kralj“
U prisustvu Njihovih Kraljevskih Visočanstava Prestolonaslednika Aleksandra i Princeze Katarine, na Belom dvoru na Dedinju predstavljena je knjiga „Aleksandar I, viteški kralj“ kao i propratna izložba „Kralj Aleksandar u delima likovnih umetnika“, autora g-dina Dušana Babca, člana Krunskog veća. Knjigu je izdala izdavačka kuća „Evro book“.
– Ove godine se navršava tačno 130 godina od rođenja Kralja Aleksandra Prvog, Viteškog Kralja Ujedinitelja, moga dede. Za svoga relativno kratkog života proživeo je više ljudskih sudbina. Upoznao je i blagoslov i kaznu, i uzlet i iskušenje, i porodičnu sreću i usamljenost, spoznao je svetle i mračne strane slave, teret dužnosti i privilegiju služenja, susreo se sa ljubavlju i mržnjom, gledao je smrti u oči, i smrt mu je konačno uzvratila pogled. Ostavio je za sobom blistav trag, kao kometa na noćnom nebu. Probudio je nadu kod jednih i strah kod drugih. Neki su ga videli kao spasioca i vesnika novih i srećnijih vremena, neki kao otelotvorenje svih svojih strahova. Oni prvi su oplakali njegov odlazak u večnost, oni drugi su taj odlazak slavili. I jedni i drugi su sa njim ostali i bez sopstvenog sveta, ne znajući da ih je taj svet i stvorio i održavao u životu. Kada su to saznali, bilo je kasno. Dok čekamo da mu se u Beogradu, gradu u kome je godinama stolovao i koji je dva puta oslobađao u Velikom ratu, podigne spomenik, neka ova knjiga bude stalni podsetnik i jedan mali pomenik jedne velike istorijske ličnosti – rekao je Prestolonaslednik Aleksandar.
Autor knjige g-din Babac uspeo je da čitaocima predoči činjenice i velike istorijske trenutke iz vremena Kralja Aleksandra Prvog, a kroz interesantnu izložbu prisutnima je njegov lik prikazan kroz dela brojnih umetnika među kojima su Paja Jovanović, Uroš Predić, Vlaho Bukovac, Georges Scott, Vasa Eškićević, Vsevolоd Guljevič.
– Postoji li ličnost koju je srpski narod za života više voleo i nakon njegovog tragičnog kraja za njim više žalio od Kralja Aleksandra I Karađorđevića? Od tog tragičnog marsejskog oktobra 1934. praktično do danas, srpski narod se nije oporavio, niti je čuo dobru vest. Zašto je to tako i ko je bio Kralj Aleksandar? On je direktan izdanak dve od tri slavne novovekovne srpske narodne dinastije: Karađorđevića, koji su vladali Srbijom, i Petrovića, koji su vladali Crnom Gorom. On je praunuk vođe Prvog srpskog ustanka, vožda Karađorđa Petrovića. Zajedno sa svojim narodom, on je oslobodio Kosovo i Metohiju i celu Staru Srbiju, uključujući i nemanjićku Vardarsku Makedoniju, vrativši ih posle viševekovne turske vladavine. Kralj Aleksandar je oslobodivši srpske zemlje ujedinio sve Srbe u jednu državu, čija je teritorija bila veća od Dušanovog Carstva. Ličnom inicijativom i podrškom najzaslužniji je za ujedinjenje Srpske pravoslavne crkve po prvi put posle sloma Pećke patrijaršije 1766. Pitanje je da li bilo gde u svetskoj istoriji postoji ličnost takvog značaja, koja je toliko dugo i uporno ignorisana i brisana iz pamćenja svog naroda, ili su o njemu, bez ispitivanja stvarnih činjenica, izricani najnepovoljniji sudovi, davane najteže kvalifikacije. Ova knjiga neće moći da ispravi sve nepravde nanete Aleksandru I Karađorđeviću, i u krajnjoj liniji to i nema za cilj, ali će pokušati da kroz reči i obilje slika prikaže viteškog kralja kao čoveka i velikog borca koji je ceo svoj život proveo uz narod i za narod – rekao je g-din Dušan Babac.
Svečanom događaju u Belom dvoru prisustvovali su g-đa Beti Rumeliotis, sestra Princeze Katarine, predstavnici diplomatskog kora, savetodavnih tela Krune, medija, kao i brojne druge ugledne ličnosti iz sveta kulture i politike Srbije.
Knjiga „Aleksandar I, viteški kralj“ pruža najširi uvid u lik i delo Kralja Aleksandra I uz obilje podataka, činjenica i ilustracija i dostupna je za kupovinu u knjižarama, dok će izložba „Kralj Aleksandar u delima likovnih umetnika“ biti otvorena za obilazak radnim danima od 29. maja do 12. juna, u terminima posete od 11 i od 14 časova, uz prethodnu najavu kancelariji Nj.K.V. Prestolonaslednika Aleksandra na telefon 011/306-4000.
_____________________________________________________________