Knjiga o Mitri Mitrović, prvoj ministarki u Srbiji i Jugoslaviji
Mitra Mitrović (Požega, 1912 – Beograd, 2001) bila je učesnica Narodnooslobodilačke borbe, književnica, feministkinja i prva ministarka u istoriji Srbije i Jugoslavije, a knjiga o njoj biće predstavljena u Narodnoj biblioteci Užice u petak, 15. mara od 19 časova.
O knjizi, koja nosi naziv „Mitra Mitrović – Otpisana“, govoriće priređivač istoričar Veljko Stanić, istoričarka umetnosti Stanislava Barać i izdavač Manojlo Vukotić.
O Mitri Mitrović javnost u Srbiji danas malo zna, ali su istoričari mlađe generacije počeli da istražuju njenu zaostavštinu i time je otrgnuli od zaborava.
Rođena je 1912. godine u tadašnjoj Užičkoj Požegi, u porodici železničara i domaćice. Otac joj je za premino za vreme Prvog svetskog rata, pa je njena majka sama odgajala i odškolovala šestoro dece.
Osnovnu školu je završila u Požegi, a gimnaziju u Užicu. Studije slovenske filologije i književnost je završila na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Bila je članica Komunstičke partije od 1933. godne. U vreme studija je upoznala Milovana Đilasa sa kojim je bila u braku od 1936. do 1952. godine.
Prvi put je uhapšena 1934. godine, zbog njenog aktivizma u Komunističkoj partiji koja bila zabranjena u vreme Kraljevine Jugoslavije. Dve godine kasnije, pokreće magazin Žena danas, koji je promovisao prava žena, antifašizam i ideje o revoluciji, ali je zabranjen 1940. godine.
Početom Drugog svetskog rata, u julu 1941. godine, zarobljena je i zatvorena u logoru Banjica, ali je uspela da pobegne, u avgustu iste godine, i da se pridruži partizanskim jedinicama na frontu.
Učestvovala je u osnivanju Antifašističkog fronta žena (AFŽ), bila članica redakcije lista Borba u ratu i većnica AVNOJ-a. Posle rata je postala prva ministrka u Srbiji i Jugoslaviji i vodila resor prosvete, kulture i nauke.
Posle raskida sa komunističkim pokretom, povukla se iz javnosti 1954. godine i posvetila se pisanju i prevođenju. Objavila je memoare „Ratno putovanje“ i nekoliko knjiga, među kojima su „Veselin Masleša“ i „Položaj žene u savremenom svetu“.
Mural
Jana Danilović, umetnica iz Užica koja živi i stvara u Beogradu, nedavno je u glavnom gradu Srbije izradila mural sa likom Mitre Mitrović. To je prvi mural koji je posvećen Mitri. Završen je u decembru proše godine na zidu zgrade u Ulici maršala Birjuzova. Pošto se nisu stekli uslovi da se moral izradi u Požegi, navela je umetnica, on je izrađen u Beogradu.
Kolektivno sećanje
„Mitra Mitrović je važna za istoriju zemlje, istoriju ženske borbe i čini se da ne zauzima mesto u našem kolektivnom sećanju koje joj pripada“, rekla je novinarima Jana Danilović, autorka murala, navodeći da je Mitra „za nju važna i zanimljiva iz ideoloških i feminističkih razloga“.
Konacno da se pise o zaboravljenim vrednostima, a ne o laznim velicinama.O njoj mi je sve najbolje pricao deda i ljudi koji su je poznavali. Nejasno je da je rodjena 1912 u Uzickoj Pozegi, jer je Pozegi tek 1921 dodato. Uzicka
Pa neoglasi se Mitra kada su mučili i ubili Živojina Pavlovića.Pa se ne oglasi da diže pobunu protiv teroriste Broza.Bila je i deo te komunističke bande koja je za vreme njihove “užiče republike “ redom ubijala nevine ljude u Užicu i okolini.Vi komunisti ste veliko zlo po ovu državu i ovaj narod.Više ste pobili Srba nego Nemci po Srbiji.Da bi danas pisali hvalospeve o Mitri-feministkinji.Užas.
Bravo za istoričara!
Bravo za Mitru Mitrović!