Ko nekad u osam
Изложба „Ко некад у осам” отворена је у петак, 27. септембра 2019. године у Галерији Грдске библиотеке у Чачку. Годинама уназад Библиотека је укључена у обележавање Дана европске баштине, а овогодишња тема „Уметност и забава” посебно је инспирисала запослене да оживе успомене Чачанима и упознају нове генерације са видовима забаве која се одвијала у Дому ЈНА шездесетих година 20. века. Крајем 1962. године изграђена је зграда намењена Дому ЈНА у Синђелићевој улици, где се педесет и седам година касније, у адаптиран и реконструисан простор, уселила Грдска библиотека „Владислав Петковић Дис”.
Велико интересовање грађана за нову кућу најстарије установе културе у Чачку и посета суграђана и корисника током протеклих месеци оживела је многе лепе успомене који се везују за период када се у Дому ЈНА одвијао богат културно-забавни и рекреативни програм.
То је подстакло ауторе изложбе др Богдана Трифуновића и Марију Радуловић да што детаљније истраже и сазнају како је изгледала забава средином прошлог века у овом простору и граду на Морави.
Испоставило се да нема много сачуваног материјала и архивске грађе, те је тим поводом, 17. септембра у просторијама Библиотеке, организован Дан прикупљања сећања на Дом ЈНА и забаву у Чачку. Уз помоћ сакупљеног материјала и других документа било је могуће реализовати идеју и направити изложбу. Народни музеј у Чачку је уступио предмете из властите збирке који се везују за период шездесетих година прошлог века, Међународни историјски архив у Чачку је отворио свој фонд архивске грађе, који се такође везује за тај период и седамдесете године.
Драган Ђоловић, некадашњи референт за културно-уметничке активности у Клубу Дома, у периоду од 2000. године па до његовог гашења, оживео је успомене и подсетио на значај некадашњег Дома ЈНА, различите секције, клубове, активности, књижевне програме, музичке вечери, филмске пројекције, позоришне представе, спортска такмичења и још много других активности које су се одвијале под овим кровом.
– Било је то време добре и успешне сарадње војске и грађана, време кога се треба сећати и сачувати успомену. Све честитке колективу Градске библиотеке на иницијативи и преданом раду, са жељом да наставе – казао је господин Ђоловић.
Изложбу „Ко некад у осам”, аутора др Богдана Трифуновића и Марије Радуловић, између осталог чине девет плаката, четири увеличана оригинална плаката који илуструју догађаје шездесетих година, осам увећаних фотографија које попут времеплова враћају у тај период и буде најлепше успомене. За дизајн плаката био је задужен академски грфичар Зоран Јуреш. Изложен је и грамофон и плоче више музичких састава, пројектор, фото-апарат, костимиране лутке, так за билијар и др. Такође, посетиоци су могли да погледају и фотографије из тог периода и виде и чују казивања наших суграђана у оквиру видео-записа.
– Постоје два куриозитета везана за ову изложбу, први је да аутори нису ни били рођени у периоду коме је поставка посвећена, а други је тај да практично не постоји ниједна званична фотографија Дома ЈНА када је усељен у овај простор, те нас је то додатно инспирисало да се посветимо истраживачком раду и прикупимо што више грађе која би нам приближила то време – рекао је др Богдан Трифуновић, један од аутора изложбе.
Господин Трифуновић се осим поменутим установама културе захвалио и појединцима: Зорану Бранковићу, Драгану Ђоловићу, Даници Оташевић, Снежани Шапоњић Ашанин, Ивани Ћирјаковић, Горану Давидовићу, свим суграђанима који су за Дан сећања и наредних дана уступили фотографије и испричали занимљивости о Дому ЈНА и свим пензионисаним војним лицима, редовним официрима, цивилним лицима запосленим при Дому ЈНА, чланицама Клубу жена који је постојао у оквиру овог Дома, медијским кућама „Чачански глас”, Телевизији Галаксија 032 и осталим медијима, као и предузећу „Интерглобус” Чачак.
Осим фотографија, предмета, књига о периоду шездесетих драгоцено сведочанство представљају сећања на игранке и музику која је тада настајала. Чачанин Зоран Бранковић оснивач музичких састава „Дечаци са Мораве” и „Крвне групе” је отворио изложбу „Ко некад у осам”.
– Сигурно нећу претерати ако кажем да је шездесетих и седамдесетих година прошлог века Дом ЈНА због своје отворености према грађанству, заслужан за прави културни бум младих тог времена. То је било место где су гостовале тада најчувеније југословенске поп и рок звезде – Боба Стефановић, Црвени кораљи, Златни дечаци и др. Ми музичари би увек заузимали прве редове на овим наступима, нестрпљиви да чујемо оне који су важили за најбоље – испричао је у емотивном говору Зоран Бранковић.
На крају је рекао „Градска библиотека у Чачку, именом Владислав Петковић Дис, деценијама је семениште духовности у свим узрастима… Допринос је највећи у припреми ораница за сетву, тако да на њима могу нићи, уз друге и најлепши плодови, који се лако препознају и чине нас поносним.”
Изложба ће за све заинтересоване посетиоце бити отворена до 28. октобра 2019. у Галерији чачанске Библиотеке.
По завршетку званиченог дела програма уследио је коктел и жур, и концерт групе „Вампири” који је окупио све генерације, од тинејџера до суграђана који су ушли у девету деценију живота.
____________________________________________________________
Da li je moguce da se ovako nesto desava u jednoj biblioteci bilo gde u kulturnom svetu. Cega se pametan stidi…………. Dobro dosli u 21. vek
Gospođo, ništa niste razumeli!
U našoj biblioteci je sve manje bibliotekarstva, čini mi se. Deluje kao da pojedinci žele samopromociju po svaku cenu. To je trend i u ostalim oblastima, da se nakiti biografija.
Čega da se stidi? Sećanja!
Свако има сећања своје генерације, ово на пр. нису моја сећања али то не значи да нико не треба да се сећа… постоји цивилизацијско достигнуће које се зове култура сећања, тако да су модерне библиотеке управо места где је неопходно радити на нанеговању сећања и то из свих могућих перспектива и из свих могућих области.
Vi onda niste usli ni u jednu biblioteku u Evropi
Direktor se opustio…