Конференција музејских педагога Србије
Уметничка галерија „Надежда Петровић“ је 23. и 24. новембра 2023. године, била домаћин Конференције музејских педагога Србије са међународним учешћем која носи назив „Атипични интерпретативни алати у музеју: музика, плес, театар, покрет“.
Конференција је реализована у сарадњи са музејским удружењем CECA ICOM Србија и Музејским друштвом Србије – Секцијом музејских педагога. Одржана је у Конференцијској сали Стартап центра у Чачку.
Учешће је узело преко 50 стручњака из области музејске педагогије из целог региона (Србија, Хрватска, Словенија, Босна и Херцеговина и Грчка). Одржавање конференције финансијски је подржало Министарство културе Републике Србије и Град Чачак кроз пројекат „Чачанска родна“.
Конференција је разматрала иновације у музејској едукацији и односу са публиком са акцентом на искуства у увођењу музике, театра, плеса и покрета.
Првог дана, 23. новембра одржане су три сесије – „Музика, покрет и плес у музеју“, „Театар за децу и монодраме у музејима“ и „Други атипични алати интерпретације наслеђа“.
Дан је завршен драмским програмом „Са Надеждом кроз време“, којим је чачанска Галерија на сликовит начин представила свој однос према публици и богат и свестран педагошки програм који развија. На позорници Дома ученика средњих школа у Чачку драмску причу су извели ученици чачанске Гимназије и ученице из ОШ „Др Драгиша Мишовић“ и ОШ „Вук Караџић“.
Конференција музејских педагога Србије са међународним учешћем „Атипични интерпретативни алати у музеју: музика, плес, театар, покрет“
Другог дана, 24. новембра, рад конференције наставио се са четвртом сесијом „Млади и осетљиве групе у музејском театру“ и завршним програмом који обухвата посету Уметничкој галерији „Надежда Петровић“ и изложби Надежде Петровић, шетњу до скулптуре Олге Јеврић, посету Народном музеју и Римским термама и обилазак градског центра.
______________________________________________________________________
Koliko art kuja na jednom mestu. Lepo je to videti