Konferencija u Užicu o decentralizaciji kulture u Srbiji
„Politike decentralizacije kulture u Srbiji”, naziv je konferencije koja je održana u Užicu, a na kojoj su, kroz prezentaciju domaćih i evropskih programa, kulturnih politika i primera dobre prakse, promovisane mogućnosti za razvoj lokalnih kulturnih politika i decentralizaciju kulture u Srbiji.
Predstavljena su tri programa za finansiranje projekata u kulturi „Prestonica kulture Srbije“, „Gradovi u fokusu” i „Kreativna Evropa”, koje realizuje Ministarstvo kulture Srbije.
Skup, koji je okupio više od 50 predstavnika/predstavnica lokalnih uprava zaduženih za kulturu i lokalnih institucija kulture iz cele Srbije, organizvao je Desk Kreativna Evropa Srbija, u saradnji sa Gradom Užicem, koji je ove godine nacionalna prestonica kulture, i Stalnom konferencijom gradova i opština (SKGO).
Vuk Radulović, rukovodilac Deska Kreativna Evropa Srbije, gorio je o programu „Prestonica kulture Srbije”, a potom je, kako je saopšeno, usledila panel diskusija „Prestonica kulture Srbije – juče, danas, sutra”.
Na tom panelu su učestvovali Predrag Živković, programski koordinator projekta „Čačanska rodna 2023“, Branislav Mitrović, rukovodilac projekta „Era kulture“, Užice 2024, i Ana Budai, projektna menadžerka projekta „Meandri grada – tokovi kulture“, Zrenjanin 2025.
Navodeći da je „decentralizacija kulture jedan od strateških ciljeva kulturne politike Vlade Srbije i Ministarstva kulture“, Radulović je kazao da je „ideja da se kroz taj događaj, učine vidljivim prilike za razvoj lokalne infrastrukture, programa i kapaciteta u kulturi“.
On je naveo da je cilj da se praksa apliciranja na konkurse, kojih je samo u okviru programa Kreativna Evropa 20 godišnje, prenese na što više gradova i opština i da se, kroz primere dobre prakse iz Čačka i Užica, gradova koji su nosioci titule prestonice kulture Srbije, ali i Paraćina, Novog Pazara, Osečine, Kikinde, Despotovca, koji su dobili sredstva u okviru projekta „Gradovi u fokusu”, motivišu i druge opštine u Srbiji.
– Kada su u pitanju infrastrukturni projekti, za poslednjih nekoliko godina urađeno je 109 objekata širom Srbije, kako bi se decentralizaciji kulture pristupilo na strateški način i omogućilo stanovnicima i van Beograda i Novog Sada da jednako konzumiraju kulturu – poručio je Radulović.
Druga programska celina bila je, navodi se, posvećena „uspešnim projektima finansiranim u okviru konkursa „Gradovi u fokusu” za finansiranje infrastrukturnih projekata u kulturi.
Učesnici te panel disusije – Nenad Jevtić („Paraćin grad stakla”), Denisa Curić („Unapređenje kulturne infrastrukture”) iz Novog Pazara, Ana Vasiljević („Kulturno srce Podgorine”) iz Osečine, Marko Markovljev („JAKI”) iz Kikinde i Goran Milojković („Despart”) iz Despotovca, navodi se, „zaključili su da je podrška Ministarstva kulture kroz ovaj konkurs značajna, jer omogućava neophodne prostorne preduslove za rad i stvaranje lokalnih aktera kulture, a time i veću dostupnost sadržaja članovima zajednice“.
Bojan Milosavljević, projektni menadžer Deska Kreativna Evropa Srbija, predstavio je taj program, a u panelu koji je usledio učestvovali su Nikola Pantelić (Narodni muzej u Kruševcu), Boban Stefanović (Kulturni centar Gornji Milanovac) i Sanja Tošić (Klub za osnaživanje mladih 018 Niš) .
Na skupu koji je otvorila dr Jelena Raković Radivojević, gradonačelnica Užica, govorii su Branislav Mitrović, koordinator i menadžer projekta „Užice, prestonica kulture Srbije 2024“, i Marko Tomašević, zamenik generalnog sekretara za zastupanje članstva SKGO.
Povećana izdvajanja za kulturu – Prema podacima sa kojima raspolažemo, primećena je tendencija rasta finansijskih izdvajanja lokalnih vlasti za kulturu. U 2022. godini je izdvojeno oko 21 milijarde dinara, odnosno oko pet odsto budžeta gradova i opština Srbije, pri čemu je 90 odsto toga iz sopstvenih budžetskih sredstava – kazao je Marko Tomašević iz SKGO. |