Konzervatorska predavanja u Narodnom muzeju
Narodni muzej u Čačku je u petak, već treću godinu za redom, organizovao ciklus Konzervatorskih predavanja u saradnji sa Muzejom savremene umetnosti u Beogradu (MSU). Predavanja su održana u organizaciji konzervatora ove dve instutucije u okviru dugogodišnje saradnje. Prisutne je najpre pozdravila Delfina Rajić, direktor Muzeja, koja je tom prilikom istakla važnost očuvanja i zaštite kulturnog nasleđa, kao bitnog segmenta muzejske delatnosti.
Prvo predavanje su pripiremili konzervatori Ateljea za konzervaciju MSU u Beogradu, mr Biljana Šipetić i Ivana Maričić, a odnosilo se na prezentaciju najzanimljivijih primera izvedenih konzervatorsko-restauratorskih intervencija na odabranim kulturnim dobrima iz Legata Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića. Raznolikost materijala i tehnika koju su umetnici primenjivali uslovila je niz specifičnih problema. Konzervatori Maja Vujašanin i Tamara Karajčić, saradnici Ateljea za konzervaciju MSU u Beogradu, predstavili su primere rešavanja problematike slika 80-tih godina dvadesetog veka nastalih na jugoslovenskom kulturnom području. Ove slike obiluju raznolikošću upotrebljenih materijala, tehnika i eksperimenata umetnika što uslovljava niz pitanja i zadataka za iznalaženje rešenja koja će omogućiti adekvatnu zaštitu, čuvanje i izlaganje ovih dela. Poslednje predavanje imalo je za cilj da, na razumljiv način, zainteresovane upozna sa odgovarajućim analitičkim tehnikama i metodama sa kojima je moguće otkriti niz informacija koje se odnose na izbor sirovina, poreklo, starost i tehnologiju proizvodnje arheoloških materijala od keramike, stakla i metala. Predavanje je održao dipl. inž. tehnologije Slobodan Bogojević, konzervator matične ustanove.
Predavanja imaju za cilj predstavljanje dosadašnjih, kao i budućih aktivnosti ova dva odeljenja u okviru edukativnog programa namenjenog stručnoj ali i široj javnosti zainteresovanoj za zaštitu kulturnog nasleđa.