Кроз капију прошлости у портал будућности
Градска библиотека „Владислав Петковић Дисˮ представила је нову верзију Дигиталне библиотеке и нови веб-сајт у уторак 27. октобра обележивши тако Светски дан аудио-визуелне културне баштине. На промоцији су говорили директор Градске библиотеке др Богдан Трифуновић и библиотекар Одељења за дигитализацију и нове технологије Александар Вукајловић.
Међу српским јавним библиотекама чачанска има најдужи стаж у одржавању сопствене дигиталне библиотеке. Још 2006. године у Чачку је почео рад на дигитализацији завичајне грађе, најпре спорадично, а потом од 2008. систематично у новоформираном Центру за дигитализацију. Ту је настала прва Дигитална библиотека која је 2009. проглашена најбољим пројектом јавних библиотека Србије. Од 2018. године послове Центра успешно је наставило Одељење за дигитализацију и нове технологије у коме се пројектују, организују и воде активности везане за дигитализацију грађе, њено дугорочно чување, заштиту и коришћење. Данас се у том Одељењу на више копија чувају скениране странице, а њихов укупан број је око 280.000. Друга верзија Дигиталне библиотеке урађена на платформи Rescarta и претражива је у пуном тексту. Она тренутно садржи само део укупне скениране грађе, око 1.350 извора, а план је да овај број до краја године буде удвостручен. Ту се може пронаћи „Чачански гласˮ од 2000. године, сва издања Библиотеке, листови, часописи и новине који су од краја 19. века објављивани у Чачку итд.
– Више од једне деценије континуираног посла на дигитализацији, тј. скенирању и креирању метаподатака омогућила нам је да за свега два месеца подигнемо нови систем, унесемо објекте и тестирамо базу – казао је Трифуновић. Говорећи о алатима које нова Дигитална библиотека има, он је додао „корисницима је омогућена претрага у пуном тексту, преузимање фотографија у доброј резолуцији, преслушавање и преузимање аудио-фајлова, а ускоро и видео-материјала који ћемо тек поставити. Ми желимо да и Дигитална библиотека буде као Библиотека у којој се физички налазимо, на највишем могућем нивоу у складу са светским стандардима.ˮ
Александар Вукајловић је присутнима презентовао начине претраге и основне функције Дигиталне библиотеке.
– Она је базирана на завичајној грађи штампаној у Чачку и издањима Библиотеке. Подељена је по колекцијама на књиге,часописе, новине, радничке новине, школске новине, разгледнице, фотографије – рекао је он.
Овом приликом јавности је приказана пета верзија сајта установе која је 2001. године ушла у онлајн свет. Сајт је урађен у сарадњи са спољним програмерима, а новина је то да има респонзивни дизајн чиме је нагласак стављен на уједначен приказ садржаја и на мониторима стандардних величина и на малим екранима телефона и таблета без обзира оперативни систем који користи. Сајт има интегрисан претраживач каталога, а ту су и неки нови елементи као што су препоруке књига за читање.
Пројекат „Неизвесна прошлост – Временска линија – Тајмлајн 1991–2015ˮ који компанија Ебарт реализује у партнерству са Градском библиотеком и новинско-издавачким предузећем НИН представљен је у завршном делу програма. Путем видео-укључења о овој теми су говорили Иван Ћургуз и Даница Лабан из компаније Ебарт. Они су истакли важност новог дигиталног националног и локалног мултимедијалног архива пре свега због доприноса истраживачком новинарству и медијској писмености, а у питању је база вести о најзначајнијим догађајима за простор Југославије, Србије и Чачка у назначеном периоду.
_____________________________________________________________________
Da li je ovo istorijski arhiv ili bibliotek?
neozbiljno
sajt je amaterski da nema dalje
bez pardona kupljen gotov sablon za desetak dolara