Laureati Međunarodnog bijenala Suva igla u užičkoj galeriji
Gradska galerija Užice je, uoči programa „Užice prestonica kulture Srbije 2024.“, priredila izložbu „Laureati Međunarodnog bijenala Suva igla 1993. do 2023.“, koja se može pogledati do 19. marta.
Postavku čine grafike 50 autora koji su nagrađeni na 16 dosadašnjih Bijenala koji su, za trideset godina te manifestacije, održani u Užicu.
Bijenale je prošao put od jugoslovenske izložbe, potom je poprimio interacionalni značaj i postao jedna od dvadeset najprestižnijih grafičkih manifestacija u svetu.
U njegovom fokusu je drevna grafička tehnika, koja potiče s kraja 15. veka, kojom su se koristili Direr, Rembarnt, Goja, Dali, Pikaso i drugi svetski majsotri, ali i naši umetnici – Bogdan Kršić, Nevenka Stojsavljević, Ranka Lučić Petrović, Milan Blanuša, Zoran Marjanović i drugi.
Bijenale su pokrenuli ugledni umetnik i profesor Bogdan Kršić (Sarajevo, 1932 – Beograd, 2009) i Mladen Jevđović, akademski grafičar iz Užica, tadašnji direktor Gradske galerije i kasnije profesor u Umetičkoj školi Užice.
Prva izložba je imala jugoslovenski karakter, a 1995. godine na njoj su izlagali i umetnici iz sveta. Na konkurs za prvo međunarodno izdanje Bijenala, podseća Mladen Jevđović, „te ratne 1995. godine, stigla su 182 rada iz 20 zemalja. Od tada do danas formirana je“, ocenjuje, „najveća zbirka grafika u tehnici suva igla u svetu“.
Uprava Trijenala grafike u Krakovu (Poljska), najpoznazje svetske grafičke izložbe, 1995. godine je, podseća, poglasila užički Bijenale za jednu od dvadeset najprestižnijih izložbi grafike u svetu.
– Nije neskromno reći da smo u celom svetu jedina manifestacija koja je isključivo posvećena toj drevnoj grafičkoj tehnci, jer je to istina – ističe Jevđović.
Za suvu iglu kaže da je „nasjpontanija grafička tehnika, čija je osnovna karakteristika direktan crtež na, bakarnoj ploči“.
– Bogatsvo linije – dodaje – postiže se korišćenjem čeličnih igala kojima umetnik interveniše na ploči. Potom se boja utrljava na ploču, a onda se skida specijalnim i mekim paprom da bi ostala unutar linija.
– Boja ostaje oko brazda i ispupčenja, a na otisku se stvaraju senke oko linija i to je ono što je specifičnist suve igle, a njena ekskluzivnost je u veoma malim tiražima otisaka.
O svrsi te tehnike danas, u vreme velikih tehnoloških promena, Jevđović ocenuje da je „i danas, kao i ranije, njen cilj negovanje crtačke veštine“. Crtež je, dodaje, „osnovna njena karakteristika i upravo se zbog toga mnogi današnji umetnici bave isključivo tom tehnikom“.
Zoran V. Cvetić, direktor Gradske galerije ocenio je da Bijenale zauzima posebno mesto na svetskoj grafičkoj mapi. Na konkurse, u protekle tri decenije, prispelo je, kazao je, više hiljada radova iz brojnih zemalja sa skoro svih kontinenata. Umetnici koji su izlagali i bili nagrađivani poklanjali su svoje radove užičkoj galeriji, pa je formirana značajna i vredna grafička zbrika.
– Imamo najveću kolekciju grafika u tehnici suve igle u svetu koja sadrži više od 750 dela. Posedujemo i vrednu kolekciju Savremene italijanske grafike koja je nastala 2013. godine, kao plod kulturne saradnje Užica i italijanskog grada Kremona, značajnog centra svetske grafičke umetnosti – kazao je Cvetić i podsetio na to da u toj u Galeriji postoji i Atelje grafike.
Za aktuelnu izložbu naveo je da „svedoči o raznolikosti grafičkog rukopisa, promenama i preispitivanjima grafičkog jezka u duhu našeg vremena, ali i vrhunskim estetkim domašajima“. Na izloženim grafikama se prepoznaju, kazao je, „duh podneblja, semantika epohe i doslednost senzibilitetu jedne drevne likovne tehnike“.
Značaj Bijenala
Otvarajući izložbu gradonačelnica Užica Jelena Raković Radivojević je navela da je Bijenale najstarija međunarodna manifestacija u gradu. Tri decenije postojanja i učešće umetnika iz više od 50 zemalja na Bijenalu, kazala je, „najbolje govore o veličini i značaju te manifestacije ne samo za umetnost, već i za prepoznatljivost Užica na svetskoj kulturnoj mapi“.
_____________________________________________________________