Najbolje knjige za decu u 2016.
Anketa Detinjarija: Najbolje knjige za decu u 2016. po mišljenju kritičara, pisaca, bibliotekara i izdavača
Po četvrti put, portal Detinjarije organizovao je anketu među književnim kritičarima, piscima, dečjim bibliotekarima i izdavačima o književnoj produkciji za decu u godini koja je za nama.
Među brojnim i razovrsnim naslovima objavljenim u 2016. godini, izdvojio se roman Vladislave Vojnović Avram, Bogdan, vodu gaze u izdanju Službenog glasnika. Visoke ocene dobili su i roman Vesne Aleksić Ludvig van Mocart, u izdanju Pčelice i Hoću kući! Jasminke Petrović u izdanju Odiseje, dok se od prevedenih izdanja ističu romani Mi ostali samo živimo ovde Patrika Nesa i Slamnata Koliba Cao Vensjuena, oba u izdanju Kreativnog centra.
“Koje knjige i autori su obeležili prethodnu godinu kada je dečija književost u pitanju?” je pitanje na koje je u godišnjoj anketi Detinjarija odgovaralo 17 sagovornika – književnih kritičara, pisaca, bibliotekara i izdavača. Najviše njih je izdvojilo knjigu Vladislave Vojnović Avram, Bogdan, vodu gaze. „Originalno štivo o odrastanju“ koje donosi „drugačije upakovane vrednosti detinjstva, porodice, odnosa, radosti.“ „Oblikovanom iz pozicije šestogodišnje junakinje, u formi učenja azbuke, u ovom romanu se u humorističkom diskursu pripoveda o njenim neveselim okolnostima odrastanja, ali i o njihovom prevazilaženju okupljanjem rasute porodice.“
Knjiga Vesne Aleksić Ludvig van Mocart okarakterisana je kao „originalno osmišljena i napisana priča o životima, karijerama i jedinom susretu dva muzička genija Mocarta i Betovena“ a nova knjiga Jasminke Petrović Hoću kući je „duhovita priča o dečaku koji u potrazi za savršenom porodicom kreće u avanturu i posle mnoštva peripetija pronalazi sreću u maminom i tatinom naručju, u svojoj sobi, na svojoj planeti“.
Kao najbolje dela stranog autora objavljeno u 2016 godini, najviše sagovornika izdvojilo je roman Mi ostali samo živimo ovde Patrika Nesa, „remek-delo“ koje se na „originalan način poigrava žanrom i u ironijskom ključu priča nam priču o odrastanju neprilagođenog mladića, u čijoj se pozadini odvijaju borbe sila dobra i zla.“ Veoma dobro je primljen i roman kineskog nobelovca Cao Vensjuena Slamnata koliba, „realistična prača o detinjstvu u siromašnom kineskom selu polovinom dvadesetog veka“ prožeta“setnim humorom“ koja „po mnogo čemu odskače od naše standardne književne ponude“.
Od knjiga domaćih autora zapaženi su još i naslovi Šerpu svrbi testo Gorana Novakova (Pčelica), „kratke humorističke priče ili čak crtice, prožete Novakovljevim specifičnim osećajem za smešno i za oživljavanje predmeta“, Karavan čudesa Uroša Petrovića (Laguna) – „još jedan majstorski ispričan, uzbudljiv fantastičan romana iz pera afirmisanog autora. Tu su još i Kad priča priču priča Vesne Vidojević Gajović (Kreativni centar) i Mrnjavčevići Dušana Pop Đurđeva (Pčelica).
Od prevedenih dela, pohvaljeni su i Kockograd Ištvana Lakatoša (Odiseja), Doktor Proktorova vremeplovna kada Ju Nesbea (Odiseja) i Francuska dadilja Bjanke Picorno (Odiseja).
Pročitajte na linku kompletne utiske kritičara, izdavača, pisaca i bibliotekara o književnoj produkciji u 2016. godini.
_____________________________________________________________________________