Nikola Tesla je bio supergenije
Kao što smo najavili u tekstu naše saradnice iz Toronta Marine Bulatović knjiga “Tesline reči” koju je napisao Njujorčanin Elis Osvalt promovisana je u Beogradu. Ovo delo je nastalo na osnovu Teslinih manje poznatih citata iz njegovih intervjua, koji su objavljeni u uglednim američkim novinama i magazinima pre više od jednog veka. Knjiga je pisana u obliku drame i u njoj se ukrštaju mnogi žanrovi.
Bio je to svojevrsni Tesla šou. Autor je u maniru vrsnog ceremonijal majstora i zabavljača pokušao publici da na pitak i zanimljiv način približi i objasni Tesline naučne vizije, duboku religioznosti i optimizam. On je istakao ogroman doprinos današnjim savremenim tehnologijama koje počivaju na izumima slavnog srpskog naučnika.
– Tesla ne samo da je bio genije, on je bio supergenije. Težak rad i optimizam stvaraju genija – istakao je Osvalt.
Govoreći o Teslinom optimizmu, on je rekao: „Tesla je bio optimista. Fokusirao se na rešavanje problema od kada se probudi, pa sve do trenutka kada je odlazio na spavanje“.
On je citirao reči naunika da: „Optimizam ne znači ignorisanje loših stvari u svetu, već suočavanje sa njima i pokušaj da se one poprave vredno radeći na tome“.
On je konstatovao da prosečan Amerikanac nije mnogo upućen ko je bio Nikola Tesla, te da je ova knjiga njegova želja da ličnost i delo čuvenog pronalazača približi američkoj javnosti. Stoga je poklanja u PDF formatu, učiteljima i studentima, sa idejom da Teslin lik i delo postane deo obrazovnog sistema u SAD.
I sam je kaže, prvi put je čuo za Teslu 2000. godine kada je gledao dokumentarni film o njemu na TV kanalu PBS.
– Odgledao sam ga 2012. godine, zatim ponovo nekoliko godina kasnije. Zanimljivo je da je PBS snimio prvi mejnstrim film u SAD o Tesli, i to više od 100 godina posle njegovih najvećih dostignuća.
Na pitanje koji je njegov omiljeni Teslin citat, odgovara: „Ima mnogo sjajnih Teslinih citata, ali moj omiljeni je o Problemu povećanja ljudske energije. On u okviru njega pominje sve, od religije do toga da li vanzemaljci stvarno postoje, i divi se dostignućima čovečanstva, istovremeno ukazujući na velike probleme koji su pred nama, a pritom i daje praktičan putokaz ka rešavanju tih problema“.
Knjiga Tesline reči dobila je pohvale jer je privukla pažnju širokog raspona čitalaca, od tinejdžera do doktora nauka, te ljudi koji imaju široko znanje o Tesli, kao i onih koji nikada nisu čuli za njega.
Upitali smo autora šta ga je inspirisalo da napiše ovu knjigu.
– Studirao sam dramsku umetnost, jer sam još u ranoj mladosti bio opčinjen pričama Šekspira i drugih pisaca. Kada sam naišao na pregršt Teslinih citata u starim intervjuima, imao sam osećaj da sam izgubio razum, te sam kupio svaku knjigu koju sam mogao da pronađem na tu temu napisanu na engleskom jeziku i dostupnu u SAD. Učinilo mi se da nikada niko nije video te citate, jer nije bilo njihovog pomena u drugim biografijama ili u dokumentarnim filmovima. Dakle, osećao sam da je moja dužnost da stvorim ovo delo.
Knjiga „Tesline reči“ se upravo prevodi na srpski, ruski i kineski jezik.
Elis Osvalt je na srpskoj promotivnoj turneji u Srbiji u svojstvu potpredsednika Tesline naučne fondacije iz Filadelfije.
Sopstveni je izdavač i menadžer.
Autor: Ljuba Đorđević Foto: Nogen Bek, Los Anđeles, Kalifornija
________________________________________________