Noć istraživača po prvi put u Čačku
Zahvaljujući Naučnom klubu Regionalnog centra za stručno usavršavanje nastavnika od 24. do 29. septembra po prvi put i u Čačku biće organizovana Nedelja istraživača.
Kako je saopšteno na konferenciji za novinare, svakog dana biće organizovana zanimljiva predavanja i radionice na temu kulturnog nasleđa.
– Noć istraživača se održava u 27 država, i po prvi put Naučni klub Regionalnog centra je stao iza ove priče. Cilj nam je da se najširi krug Čačana uključi u Noć istraživača, od najmlađih do najstarijih. Tematika ove godine je kulturno nasleđe. Zahvaljujući Istorijskom arhivu, Narodnom muzeju, predškolskim ustanovama, Centru za vizuelna istraživanja pokušaćemo da na jedan drugačiji način predstavimo sve ono što je kulturno nasleđe i što smo možda zaboravili da predstavimo našim naslednicima. Sve radionice su besplatne, a nastavncii koji budu prisustvovali dobiće satnicu usavršavanja u ustanovi – rekla je direktorka Centra Gorica Stanojević.
Predavanja i radionice počinju u ponedeljak 24. septembra, predavanjem Lele Pavlović pod nazivom Zadužbine i zadužbinarstvo u Čačku.
– U okviru Noći istraživača orgnizujemo dva predavanja: Zadužbine i zadužbinarstvo u Čačku i Staro čačansko groblje kao kulturno dobro. To je u ustvari pokušaj da podstaknemo i podsetimo šta su i koje su zadužbine u našem gradu, od crkava do zgrada, i naravno, što je za nas značajno, arhivskih fondova. Zadužbinar ne treba da ima mnogo novca da bi postao i ostao upamćen. Zadužbinarstvo u Srba je poznato još od 9. veka, a što se tiče Čačka videćete koliko ima zanimljivih priča. Staro čačansko groblje koje je nastalo oko 1850. godine je jedna zanimljiva priča. Videćemo koliko je značajnih ljudi, ne samo predsednika čačanske opštine, već i ratnika, sahranjeno. Ono što je zanimljivo to je da se na čačanskom groblju nalaze tri celine koje su zaštićene kao kulturne celine – kaže direktorka Istorijskog arhiva Lela Pavlović.
Za najmlađe su pripremljene radionice Arheološka početnica i Avanture malog Dina. Reč je o projektu koje je PU Moje detinjstvo realizovala sa Narodnim muzejom, a u okviru kojih su se predškolci upoznali sa zanimanjima arheolog, konzervator i palaentolog.
– Mi smo hteli da se fokurisamo na najmlađi uzrast. Želimo da približimo deci zanimanja arheolog, konzervator i palaentolog, da saznaju čime se bave, a zatim i da podstaknemo kritičko mišljenje kroz radionicu koju smo realizovali sa brojnim primerima neposrednog rada i učenja, gde će deca moći u jednom trenutku da budu upravo konzervatori, arheolozi ili palaentolozi. Pozivamo decu da dođu u radionice – poručila je direktorka PU Moje detinjstvo Suzana Simeunović.
Profesorka srpskog jezika Danijela Kovačević Mikić pripremila je zanimljivo predavanje o krajputašima.
– Ideja izlaganja Krajputaši, jezičko i književno nasleđe, bila je da zajedno istražimo na koji način bi izvanredna studija Kamena knjiga Predraga Radojka Nikolića, mogla da se iskoristi u našim školama kao izvor didaktičnog materijala. Školske programe bi trebalo obogatiti specifičnostima našeg zavičaja a krajputaši su okamenjeno svdočanstvo o istoriji našeg jezika. Ukazaćemo na neke bitne odlike narodnog govora, na vezu sa narodnom književnošću, ali ova kniiga nudi i mnoštvo podataka o crkvenim slovenizmima, rusizmima, turcizmima, pa i germanizmima, što bi predavačima srpskog jezika ali i drugim profesorima bilo od velike koristi u redovnoj nastavi – kaže Danijela Kovačević Mikić.
______________________________________________________________________