Novi život čačanskog rokenrola
Često postavljam sebi dva pitanja – ima li života nakon smrti i života za alternativnu muzičku scenu van Beograda? Barem na jednu od velikih misterija mogu dati odgovor posmatrajući događaje u Čačku tokom prethodnih mesec i po dana. Cinizam iskazan uvodnim komentarom je do tog perioda bio opravdan, jer se čini kao da godinama unazad nije bilo organizacije i organizatora namenjenom mladim profesionalnim i (polu)amaterskim alternativnim bendovima. Čak ni tokom prethodne godine koju smo, sa ponosom, nazivali Godinom kulture.
Uprkos raznovrsnom sadržaju, čini se da je tokom Čačanske rodne rokenrolu svim svojim varijacijama – bio najzapostavljeniji. Naravno, bila bi laž reći da ga uopšte nije bilo, ali je pretežno sveden na potpomaganje već postojećih manifestacija i festivala kao što je DUK, ili Karusel, ali u pitanju su afirmisani festivali koji su postojali pre, a postojaće i nakon Čačanske rodne. Činilo se kao da za manje bendove iz Čačka i okolnih gradova nema mesta.
Međutim, krajem marta Lazar Glišić je počeo sa organizovanjem svirki, u nameri da razbije učmalost i udahne novi život čačanskoj alternativnoj muzičkoj sceni. Kao neko ko je godinama u muzičkim vodama – bilo kao muzičar (bend Škank), ili kao muzički selektor za festival MetalDays, nisam iznenađen što je preuzeo na sebe ovaj, naizgled, nezahvalan posao. Onde gde nedostaje bilo kakva institucionalna podrška, pomažu jedino lični kontakti i neumorno zalaganje, a Lazar ne oskudeva ni u jednom ni u drugom. Sada priprema svirku VIS Vrljika, koja će se održati 26.4. u MC Mančula, pa sam iskoristio priliku da mu postavim nekoliko pitanja.
- Za početak, reci nam nešto o festivalu MetalDays?
MetalDays je sigurno jedan od najvećih festivala u regionu posvećen underground i metal muzici, prvih godina je održavan u Tolminu, SLO ali zbog izgradnje autoputa je premešten u Velenje, SLO. Svake godine ugosti više desetina hiljada posetilaca, koji mogu prisustvovati nastupima vise od 150 bendova koji su u samom vrhu svetske metal scene. Ove godine je festival nažalost odložen za 2025. godinu usled neprilika sa poplavama na prošlogodišnjem festivalu, ali isto tako smo prvi put kao država dobili priliku da pošaljemo našeg predstavnika na takmičenje u okviru MetalDays festivala gde se predstavljaju mladi i novi bendovi iz celog sveta.
- U međuvremenu si odlučio da nastaviš posao muzičkog organizatora i promotera u Čačku, kako je došlo do toga?
Posle vise godina rada u organizaciji raznih koncerata i festivala kao i direktinim bavljenjem autorskim rokenrolom u okviru različitih bendova od rane mladosti skupio sam iskustvo i poznanstva koja su mi omogućila da probam da publici u našem gradu omogućim da čuju neke nove mlade bendove kao i neke slabije zastupljene muzičke žanrove koji nemaju mesta u lokalnim klubovima i festivalima, u nadi da će se u Čačku ponovo probuditi interesovanje pogotovu mladih ljudi za rokenrol, metal, punk, HC…
- Pretpostavljam da je značila podrška MC Mančula?
Ovom prilikom bih se zahvalio celoj ekipi iz MC Mančula koji su mi ustupili prostor i opremu kako bih mogao da realizujem svirke i žurke koje sam imao u planu, za sada smo planirali program do kraja maja, ali se nadam da ćemo nastaviti saradnju i posle letnje pauze. Videćemo, ne volim previse unapred da planiram.
- Šta smo imali prilike da čujemo i vidimo do sada?
Što se tiče live nastupa prvu svirku sam organizovao 29. marta na kom je nastupao odličan bend Cardinal Point iz Vranja koji su imali promociju albuma ,,Man or Island“, iste večeri podrška su im bili momci iz visokokaloričnog Hard Core benda Sideburns iz Užica. Nakon te svirke imali smo priliku da čujemo 5. Aprila neverovatni bend Larska (u kom svira naš sugradjanin Luka Milošević jedan od retkih aktivnih Čačana na polju underground muzike) iz Kragujevca kojima se na nastupu kao gost pridruzio i vokal čuvenog kragujevačkog benda Thimble (Marko Stojilović), pored njih se čačanskoj publici predstavio bend Crno Sunce iz Kraljeva koji su prvi put svirali u nasem gradu ali se nadam ne i poslednji.
- Naravno, nisu u pitanju samo svirke već i tematske muzičke večeri?
Pored svirki od početka godine petkom u Mančuli sam organizovao žurke na kojima sam hteo da predstavim novu i neotkrivenu muziku kao i neprevazidjene vanvremenske hitove različitih muzičkih žanrova. Nadam se da ću nastaviti sa organizovanjem žurki i tokom leta, a imam u planu jedan manji festival, ali ne bih previše pričao o tome dok ne dodje vreme za to.
- Mnogi bendovi su se čačanskoj publici predstavili prvi put, pa je tako i sa predstojećom svirkom Vrljike koja do sada nije svirala u Čačku. Reci nam šta možemo da očekujemo?
Vrljika je veoma zanimljiv, energičan bend iz komšijskog Gornjeg Milanovca koji postoji i radi više od 10 godina ali usled nedostatka prostora u našem gradu prvi put nam dolaze u goste kako bi promovisali svoj drugi album pod nazivom ,, Greota da se baci“. Sa njima nam dolazi i VEOMA interesantan i VEOMA mladi punk bend MRK koji postoje oko godinu dana ali su već imali veliki broj nastupa. Ocekuje nas ludo veče prepuno pozitivne energije
- Većina bendova koji su do sada svirali dolaze iz okolnih gradova (Milanovac, Kragujevac), šta misliš o čačanskoj muzičkoj sceni i da li organizovanje ovakvih svirki može da pomogne mladim bendovima kao odskočna daska za dalji angažman?
Za trazliku od Čačka okolni gradovi kao što su Užice, Kraljevo, Gornji Milanovac, Kragujevac… su uspeli da očuvaju svoju scenu tako da i danas imaju bendove kao i prostorije za probe i svirke. Celokupna moja ideja je da te bendove predstavim našoj publici u nadi da će se po ugledu na njih u neko skorije vreme pojaviti i neki čačanski bend.
- Na kraju, šta je sledeće za tebe? Da li organizovanje čačanskih svirki može da ti pomogne na profesionalnom planu onoliko koliko pomaže mladim bendovima?
Što se mene tiče i mojih planova sigurno su vezani za Rokenrol, festivale i svirke, planiram da na jesen organizujem par većih koncerata u Beogradu kao i nastavak na radu u okviru MetalDays festivala, za Čačak ću videti kako se stvari dalje odvijaju. Ne bih da žurim sa nekim većim i dugoročnijim planovima, gledam da se projekti prirodno razvijaju. Želja mi je da Čačak dobije mesto u kom će biti moguće organizovati probe i koncerte, tek tada možemo da pričamo o sceni i bendovima.
M. M. Ćurčić