Novo izdanje Rujanskog četvorojevanđelja dostupno široj publici
Nedavno objavljeno novo fototipsko izdanje Rujanskog četvorojevanđelja iz 1536/1537. godine, prve štampane knjige na prostoru današnje Srbije, biće predstavljeno u četvrtak, 5. decembra od 18 časova u Narodnoj biblioteci Užice.
Objavljivanje kompletnog primerka Rujanskog četvorojevanđelja monaha Teodosija iz manastira Rujno u selu Vrutci, kod Užica, omogućeno je saradnjom sa Ambasadim Češke u Beogradu.
Jedini celoviti primerak se nalazi u Narodnom muzeju u Pragu, u kolekciji starih knjiga Pavela Jozefa Šafarika, odakle je dostavljeno svih 300 stranica.
Osim originalng teksta, sastavni deo izdanja je stručna studija o toj dragocenoj knjizi na srpskom i engleskom jeziku, čiji autor je njen priređivač dr Miroslav A. Lazić.
– Rujansko četvorojevanđelje je znamenit spomenik ranoga ćiriličkoga štamparstva na srpskoslovenskom jeziku. Ujedno, to je i prva knjiga štampana na prostoru današnje Srbije, iako je u vreme njenoga nastanka štampanje ćiriličkih knjiga na starom srpskom književnom jeziku imalo istoriju dužu od četiri decenije – piše dr Miroslav A. Lazić.
Navodi da su „do danas sačuvana svega četiri primerka ovog izdanja, ali se na osnovu dostupnih izvora može naslutiti da ih je bilo više“, te da je „među postojećim primercima jedino onaj iz Šafarikove zbirke Narodnog muzeja u Pragu sadrži čitav tekst“.
Osim dr Lazića, o novom izdanju govoriće Dragana Milunović, zamenica upravnika Narodne biblioteke Srbije, urednici dr Viktor Savić i dr Vladan Trijić, dr Milanka Ubiparip, recenzentkinja, dr Jelena Raković Radivojević, gradonačelnica Užica, i Dušica Murić, direktorka Narodne biblioteke Užice.
Izdavači novog fototipskog izdanja su Narodna biblioteka Užice, Narodna biblioteka Srbije i Institut za srpski jezik SANU.
Objavljivanje i predstavljanje novog izdanja Rujanskog četvorojevanđelja je deo programa „Užice, prestonica kulture Srbije 2024. godine“.
_____________________________________________________
Од када постоји српскословенски ?
Да ли је то колонијални управник наредио да се укине црквенословенски ?