O novoj Biblioteci na najvećoj evropskoj konferenciji
У Берлину је од 11. до 15. јуна 2018. године одржан „107. дан библиотекара” (107. Bibliothekartag), најстарија библиотечка конференција у Немачкој и највећа у Европи по броју учесника. Дан библиотекара у Немачкој се одржава од 1900. године у континуитету, изузев прекида током Првог и Другог светског рата.
Конференција је организована у хотелу „Естрел” у Берлину, у највећем европском хотелско-конгресном центру. На 25.000 квадратних метара, у више десетина конференцијских сала, окупило се 4.000 библиотечко-информационих професионалаца из Немачке, околних земаља, Европе и света. Мото овогодишње конференције био је „Отворено и умрежено” (Offen und Vernetzt), чиме се на кратак и јасан начин сажима доминантни тренд промена у савременој библиотечкој професији. У оквиру подтема расправљало се о сарадњи и лидерству у библиотекарству, новим облицима комуникације, организацији и оптимизацији пословања, набавци библиотечке грађе и лиценцама, обуци, стручном усавршавању и професионалној подршци.
На позив организатора конференције, Удружења немачких библиотекара (VDB – Verein Deutscher Bibliothekarinnen und Bibliothekare) и Професионалног удружења Информациона библиотека (BIB – Der Berufsverband Information Bibliothek e. V.), прилику за учешће на овом скупу добио је др Богдан Трифуновић, директор Градске библиотеке „Владислав Петковић Дис“ и председник Библиотекарског друштва Србије.
У оквиру сесије посвећене простору библиотека „Концепт простора из различитих перспектива“ Богдан Трифуновић представио је пројекат нове зграде Градске библиотеке Чачак, са излагањем које је повезало теме заговарања за библиотеке и потенцијала нових библиотечких простора као центара окупљања локалних заједница. У оквиру своје теме он је приказао и историјат пројекта нове зграде, који ће након окончања прерасти у највећу и најмодернију градску библиотеку у Србији.
Позив др Богдану Трифуновићу за учешће од стране удружења VDB и BIB био је праћен обезбеђеним смештајем, котизацијом и улазницама за све затворене програме и садржаје. Боравак у Берлину искоришћен је и за обнављање старих и стицање нових контаката, па ће у новој згради Библиотеке Чачак један од првих стручних предавача из иностранства управо бити из Немачке.
_______________________________________________________________________
Svaka cast G-dinu Trifunovicu na predstavljanju Grada. Kad bismo zadrzali u Gradu vise ovako sposobnih ljudi, mogli bi svi da se malo vise ponosimo gde zivimo!
P.S.Mala molba G-dinu Trifunovicu, da razmotri i predlozi Gradskim celnicima i opremanje manje sale za BIOSKOP u toj zgradi, jer je Kragujevacka Plaza ipak malo daleko za nas vecinu…
Zasto, pa imas “Sutjesku”, imace nekoliko bioskopskih sala i kuglanu?
https://www.ozonpress.net/hronika/pocelo-rusenje-sutjeske/
Miro,ne moze bioskop.On je u Sutjesci.Zato kafana moze pored vrata.Prvo u kafanu pa u biblioteku.Jel ti jasno!
Svaka čast Boća!
Mi, Čačani, zaista imamo mnogo razloga da budemo ponosni na biblioteku „Vladislav Petković Dis“. Poseduje bogat, impresivan fond, tu su odlični sadržaji i velika angažovanost na održavanju kulturnog života grada, izdavaštvo i dugovečna manifestacija „Disovo proleće“, brojne akcije, popusti za članove, ljubazno i vredno osoblje, neumorno zalaganje za promovisanje kulture čitanja – posebno među mladima…
U svemu ne samo što pariraju npr. beogradskoj biblioteci, već je po izvesnim aspektima i prevazilaze. Zbog toga će, nadam se, preko potrebna nova zgrada konačno biti obezbeđena, kako bi se stekli pravi uslovi za dalji rad.
Svaka čast!
Šteta što nije završio filološki fakultet.
Zar je to bitno? Covek je zavrsio istoriju, a o studiranju na tom fakultetu i na toj katedri mogu da komentarisu samo oni koji znaju kako to izgleda! Sticajem okolnosti, zavrsila sam Filoloski fakultet Univerziteta u Beogradu, a moja najbolja drugarica je studirala istoriju na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, takodje. Tvrdim da je procitala daleko vise literature od mene! Mi, kao studenti jezika i knjizevnosti, imali smo lektiru, da se tako izrazim. Onaj ko je studirao istoriju nije citao romane, vec strucnu literaturu! Naravno, i na Filoloskom se cita strucna literatura, ali zavrsiti istoriju ne moze svako! Mnogo tu rada i truda treba… Procitati gomilu knjiga, popamtiti sve te datume, dinastije, ratove….. Za to treba imati mozak! Istorija nije ono sto se uci u osnovnoj skoli, istorija je mnogo vise od toga. Stoga ponavljam, ne komentarisite stvari koje ne znate…….. Verovatno ste Filozofski fakultet videli samo na slici, a mozda niste ni to, uz duzno postovanje. Ali nemojte zbog toga omalovazavati coveka. Da je zavrsio medicinu, DIF, pa da kazemo da, eto, ne bi trebalo da bude na celu jedne biblioteke, jer prosto nije srodno sa knjizevnoscu…..
Objasnite.