Отварање изложбе Адама Пантића ,,Пас који гледа доле“
Уметничка галерија „Надежда Петровић“ у Чачку приредила је 7. априла свечаност отварања изложбе Адама Пантића под називом ,,Пас који гледа доле“ у изложбеном простору Галерије ,,Рисим“. Изложбу су отворили најпре директор Галерије а затим и сам уметник као и кустоскиња изложбе – музејски саветник Јулка Маринковић.
По речима директора Галерије Бранка Ћаловића ово није први пут да се Адам Пантић представио својим радовима у овој установи. Наиме од изложбе којом је Пантић презентовао свој графички израз чачанској публици прошло је 22 године. Тада је Галерија започела десетогодишњи циклус изложби графике на којима су се, управо у простору Галерије ,,Рисим“ представљала по два графичара, углавном професора на графичком одсеку Факултета ликовних уметности. На првој изложби из тог циклуса излагао је и Адам Пантић. Сада се после толико времена на задовољство Уметничке галерије ,,Надежда Петровић“ реализује заокружени и зрели уметнички опус истог уметника.
Након увода уметник је темељно и исцрпно представио своја дела присутној публици. Пантић је нагласио да је цела изложба ,,закључак досадашњег уметничког, али и животног искуства; истовремено, платформа наредног развојног скока.“
Есенцијални део поставке су поред литографија и кратке приче чији је аутор Адам Пантић а које заједно уз радове представљају својеврстан аутобиографски пресек уметниковог стваралаштва. Кроз уметничко мајсторство симболичики су приказана елементарна поља ауторовог деловања. Стога је изложба ,,Пас који гледа доле“ прича у три просторно-језичке реализације коју чине књига ,,Пас који гледа доле“, пет мапа литографских листова ,,Комплетан граф“ и тетоважа ,,Ђулистан“.
По речима кустоса изложбе Јулке Маринковић ,,оно чиме одише изложба је својеврсна компактност, једна лепа енергија која се протеже кроз све радове. Тема здравља која је мотив поставке је једна мисао уређена харомонично, која говори о самој природи и оним виталним енергијама које одржавају сва жива бића.“
У оквиру изложбе а апропо тетоваже ,,Ђулистан“ ће 27. априла бити приређен и разговор на тему ,,Тетовирање као уметничка пракса у контексту изложбе Адама Пантића“. Поред аутора изложбе на ову тему говориће и Софија Ружић, графичарка који се бави и израдом тетоважа.
________________________________________