Oтварање изложбе Еve Van Tongeren
У оквиру другог издања манифестације ,,Соњин септембар“ чији је организатор Уметничка галерија ,,Надежда Петровић“ у Чачку, у галерији ,,Рисим“ у уторак 7. септембра у 19 часова отворена је изложба белгијске ауторке Еve Van Tongeren, под називом ,,Неопипљиво Недостижно Невидљиво“/,,Intangible Unreachable Invisible“.
Свечано отварање изложбе одиграло се, због неповољне епидемиолошке ситуације, испред галерије “Рисим“, уз поштовање свих противепидемијских мера. Директор Уметничке галерије “Надежда Петровић“, Бранко Ћаловић, истакао је значај манифестације “Соњин септембар“, која, у новом формату који подразумева и резиденције уметника добитника награде “Соња Савић“ из године у годину завређује све већу пажњу, како публике, тако и стручне јавности. Од ове године, како је нагласио, манифестација ће бити одржавана бијенално, да би се избегло преклапање са Меморијалом Надежде Петровић и како би се на тај начин обе манифестације учиниле довољно видљивим и присутним на мапи културних догађаја у Србији и региону.
Кустос пројекта, Предраг Живковић представио је овогодишњу гошћу, холандску уметницу Еву ван Тонгерен која живи и ради у Белгији. Чачанској публици се представила са три рада – видео инсталације и новим радом, специјално израђеним за ову изложбу – неонским знаком – рукописом ауторке у коме се она обраћа публици са питањем: Како сте? / How are you.
– Попут овог најновијег рада, и остали радови ауторке желе да активно комуницирају са публиком и успоставе дијалог, преко потребан људима у изазовима наметнутим савременим начином живота са којима се човек свакодневно сусреће. Храбри, ангажовани аутори са афинитетом ка уметничком експерименту, попут Еве ван Тонгерен заслужују својим радовима да понесу награду са Соњиним именом управо зато што су то квалитети којима се и Соња руководила у свом бескомпромисном уметничком ангажману, а не зато што у њиховим радовима препознајемо формалне сличности са Соњином заоставштином. Tакав ауторски став желимо да афирмишемo, а уметницима омогућимо да у оквиру резиденцијалног програма овде стварају нова уметничка дела. Следећи Соњин септембар биће новина и за нас, покушаћемо да, сваке друге године, уз учешће два аутора/ке који се не познају и немају никаквих додирних тачака, осим награде “Соња Савић“ која их спаја, у заједничком програму остваримо нови квалитет, овде у Соњином Чачку – истакао је Живковић.
У кратком обраћању чачанској пулици, Ева ван Тонгерен је изразила задовољство што је до реализације пројекта планираног за прошлу годину коначно дошло и захвалила се на изузетном гостопримству са којим је дочекана у Чачку. У наредним данима њеног боравка у нашем граду, снимаће материјал за неколико потенцијалних радова, а део времена провешће и у манастиру Никоље, у жељи да упозна манастирски начин живота, посвећеност духовним вредностима, “…начин живота са којим немам ништа заједничко, алi који је истовремено и веома близак вредностима којима тежим“ – рекла је Ева ван Тонгерен на отварању изложбе. Такође је истакла и то да по први пут своје радове види истовремено на једном месту и да је и њој самој ова изложба открила нове слојеве и нове погледе и увид у то како њени радови кореспондирају између себе.
У оквиру пратећег програма изложбе, најављено је и одржавање предавања/разговора ауторке са публиком на тему “Простор у коме одјекује вишегласна имагинација“. Разговор са публиком ће се одржати у понедељак, 13. септембра у 20 часова у Галерији “Рисим“. Том приликом, заједно са ауторком, посетиоци ће погледати награђени филм “Слика издалека / Still from Afar„, (2018.), као и ексклузивно делове још увек незавршеног рада ‘‘Жене из Агадеза / Femmes de Agadez„, након чега ауторка позива публику на активно учешће и разговор о темама које покрећу њени филмови.
Техничку реализацију изложбе помогао је НТП Чачак и Start Up центар. Програм се одржава уз подршку Министарства културе и информисања Републике Србије, Града Чачка и Владе покрајине Фландрије (Белгија), а у сарадњи са Домом културе Студентски град из Београда и Академским филмским центром ове установе у којој гошћа, након Чачка, наставља други део свог резиденцијалног боравка у Србији.
___________________________________________________________________
Sve super, bravo za sve, ali direkotr treba da bude neko iz struke, pre svega sa iskustvom. Sps kadarovi idalje vedre i oblace, umesto da sns postavlja svoje. Bozo Plazinic je trebao biti direktor…
E on je mnogo fini i dobar, vodi ga kući…
Bar je iz struke, nije sa sumnjivom dipl, bez staza sa istom. Covek je umetnik, takav treba da vodi ovakvu ustanovu.
Kada bi svako radio ono sta zna ili za sta je skolovan, super bi nam bilo.
Bozo ti li si? Nemoj samo ti da se javljas, molim te.