Otvoren Memorijal Nadežde Petrović
U Čačku je svečano otvoren 32. Memorijal Nadežde Petrović, najstarija bijenalna izložba savremene umetnosti na našim prostorima. Selektorka festivala je Zdenka Badovinac, nezavisni kustos, autor i međunarodni konsultant iz Slovenije.
Naziv 32. izdanja Memorijala je Memorijal Sonja S. i odnosi se na dve značajne žene rođene u Čačku, ključne umetnice u svojoj oblasti u istoriji Jugoslavije. Publici će se do 5. novembra predstaviti 25 umetnika, umetnica i umetičkih grupa iz cele Evrope i Bliskog istoka.
Svečano otvaranje održano je danas u čačanskoj galeriji koja nosi ime naše proslavljene slikarke. Sektorka Zdenka Badovinac kaže da je prvi put u životu prošle godine posetila Čačak kada je započela rad na 32. Memorijalu. Ipak, to nije bio njen prvi kontakt sa našim gradom.
– Neposredno pre raspada Jugoslavije, 1990. godine bila sam selektora slovenačkih umetnika za 16. Memorijal Nadežde Petrović – podsetila je Badovinac. Od tada se, kako kaže, mnogo toga promenilo.
– Između ostalog, ideja internacionalizma zasnovanog na bratstvu i jedinstvu među narodima zamenjena je nacionalizmom – kaže ona dodajući da su oni i ranije postojali. Govoreći o Sonjinoj ulozi ona navodi da je uspostavljen odnos između dve umetnice Savić i Petrović, obe rođene u Čačku.
– Nastojimo da uspostavimo aktivno sećanje na emancipatorske lokalne feminističke tradicije u dijalogu sa važnim pitanjima našeg vremena – objašnjava naša sagovornica.
Kako ističe, Nadežda je poznata kao jedna od najvažnijih impresionistkinja i ekspresionistkinja, ali je manje poznata kao fotografkinja Balkanskih i Prvog svetskog rata.
– Žene teško započinju ratove već je njihova uloga da leče. Njene fotografije to pokazuju. Druga umetnica je Sonja Savić, jedna od najnekompromisnijih. Njen život je obeležen raspadom jugoslovenskog društva i usponom režima Slobodana Miloševića – kaže selektorka.
Kako dodaje naslov izložbe se odnosi na Sonju, ali nema mnogo veze sa njom kao konkretnom osobom. To je, naglašava, metafora za ulogu koja postavlja ton konceptualne linije izložbe. Kroz metaforu uloge može se čitati većina radova, ali je Sonja snažno uticala ne samo na beogradsku već i jugoslovensku umetničku scenu i bila jedna od najradikalnijih u svom vremenu, kaže Badovinac.
‘Memorijal Sonje S‘ pokušaće da se nazoveže na ideju umetnika kao aktera koji osporava vladajuća pravila uloga roda, klase, čak i onih koji nadilaze ljudske odnose i prodiru u polja međuvrsnih odnosa, zaključila je Badovinac.
Direktor Memorijala Branko Ćalović kaže da je pred srpskom i čačanskom publikom danas jedno novo viđenje savremene umetničke scene.
– Takođe i nov pristup teorijskom razmatranju o poziciji savremene umetnosti i umetničkom aktivizmu. Nama je važno da Memorijal bude mesto susreta različitih umetnika, različitih generacija i kreativnih potencijala kao što je to uradila i Nadežda Petrović koja je otvorila prvu izložbu 1904. godine – kaže Ćalović.
Memorijal će trajati do 5. novembra, a pratiće ga paneli, performansi, katalog dok će na kraju najboljima biti uručene nagrade.
_______________________________________________________