Отворена 23. Штампана реч
Манифестација Штампана реч 2021 и изложба прошлогодишње продукције чачанског издавaштва отворена је у среду, 9. фебруара у Великој сали Библиотеке. Аутор изложбе је библиотекар Тијана Бежанић. На свечаности су традиционално додељене и награде „Исаило А. Петровићˮ и „Даница Марковићˮ. У организацији Градске библиотеке „Владислав Петковић Дис” већ 23. годину за редом се одвија Манифестација која баштини културу и негује писану и штамапну реч у виду подршке ауторима, издавачима, штампарима и дизајнерима који улажу велике напоре да се публикација нађе пред читаоцима.
У претходној години у Завичајном одељењу чачанске Библиотеке прикупљено је укупно 347 публикација, од тога 323 монографске и 24 серијске публикације. Прошлогодишња издавачка продукција је плод 44 издавача (од тога 11 самиздата). Ауторка је у витринама изложила 306 брижљиво одабраних публикација које потврђују да и без обзира на потешкоће у финасијском смислу које су се неминовно прелиле и на штампарску и изадавчку делатност завичајна продукција иде у корак са великим издавачима, да окупља сјајне професионалце и зналце, али и ауторе који су надалеко чувени. Изложбу прате и три плаката, а за њихов дизајн заслужан је академски графичар Зоран Јуреш. Помоћ приликом поставке публикација пружио је библиотекар Никола Пеулић.
Изложбу је надахнутом беседом „Књиге, снови који се држе у руциˮ отворио завичајни писац и проф. историје Зоран Милекић. Указујући на важност књига, писаца, издавача који се труде да одрже квалитет и у овом времену он је између осталог казао: „Нема потребе да посебно наводим значај библиотека, за које неко рече да у њима има нечег свештеног и да су то места где мртви живе, а неми говоре. Не желим да говорим посебно ни о писцима. Они који су се усудили да макар и штогод најмање озбиљно напишу, знају колико је то мукотрпан посаоˮ. Говорећи о наградама, Милекић је нагласио да посао ни писаца, ни издавача није лак. „Зато награде имају своју тежину и вредност. Оне подстичу, оне охрабрују, оне нас чине срећним и задовољним. Но, сматрам да не смеју саме себи бити циљ.ˮ
Да награде нису саме себи циљ потврдио је свечани део доделе признања. У намери да вреднује високи квалитет објављених публикација, али и да подстакне рад на њиховој ликовно-графичкој опреми, Градска библиотека, пре више од две деценије, установила је награде које се додељују на отварању годишње изложбе чачанског издаваштва.
Награда која носи име по првом чачанском штампару Исаилу А. Петровићу додељује се за најбољи дизајн, односно најбоље ликовно-графички опремљену публикацију штампану у Чачку у протеклој години. Жири у саставу председник Биљана Савић, чланови Марко Јозовић и Вељко Врањевац донео је одлуку да се Награда „Исаило А. Петровићˮ за 2021. годину додели Миленку Савовићу за ликовно-графички обликовање књиге Божидар Плазинић: на трагу светлости, објављене у издању УГ „Надежда Петровићˮ.
Награда „Даница Марковић” намењена је аутору и издавачу најбоље књиге објављене у Чачку у току претходне године. Одлуку и образложење у име жирија, који су чинили чланови проф. српског језика и књижевности Ана Ранђић и Јелена Драмићанин, саопштила је председник жирија др Ивана Крсмановић. Она је казала да је одлучено да се Награда „Даница Марковић” за 2021. годину за издавачки подухват додели ИК „Пчелица издаваштвоˮ за едицију Знамените Српкиње из пера књижевница за децу. Жири је похвалио комплетну годишњу продукцију издавачке куће „Градацˮ, као и едицију Епски јунаци у стрипу у издању „Пчелице издаваштваˮ. Честитајући издавачу, Крсмановић је образложила донету одлуку. „Пчелица, као издавачка кућа која је потекла из Чачка, али чији утицај превазилази и националне оквире, својом брижљиво скројеном издавачком политиком ангажује афирмисане српске књижевнице и овом едицијом се обраћа најмлађим читаоцима истовремено градећи њихов читалачки укус, све време водећи рачуна о опште образовној перспективи својих издања.ˮ
Прошле године објaвљено је друго коло ове едиције која се наставља на прво, такође богато коло. Важно је поменути и ко су та пера, којa су исписала страницe на којима су утиснута романсирана сведочанства о знаменитим Српкињама: Виолета Јовић је писала Бајку о човечици посвећену књижевнци Десанки Максимовић, Славка Петковић Грујичић је странице посветила хероини нежног срца Милунки Савић, позив на бис глумице Жанке Стокић упутила је Гордана Влајић. Прича за лава говори о научнику светског ранга Милеви Марић Ајнштајн, а написала ју је Зорица Кубуровић. Књига Наша Нада посвећена је великој сликарки и родољубу Надежди Петровић о чијем делу је бајковито писала Оливера Недељковић.
У музичком делу програма учествовао је Ненад Мариновић који је извео две ауторске композиције на гитари. Заинтересовани посетиоци ће актуелну изложбу моћи да погледају до 5. марта, а и током читавог фебруара у оквиру Манифестације Штампана реч публику очекује садржајан и занмљив програм.
_____________________________________________________