Отворена изложба саткана од игре слова
Изложба „Павић од Ш до А”, посвећена животу и стваралаштву књижевника Милорада Павића отворена је у Галерији чачанске Библиотеке у четвртак, 15. октобра. Ликом и делом српског прозног писца, песника, историчара српске књижевности, стручњака за барок и симболизам, професора универзитета, академика и много тога још бавио се ауторски тим Библиотеке града Београда Исидора Ињац, Владислава Ивковић Марковић и Марјан Маринковић. Плод њиховог рада је мултимедијална двојезична изложба у форми својеврсног речника, настала прошле године поводом девет деценија од рођења и десет година од смрти Милорада Павића као и тридесет и пет година од објављивања његове најпознатије књижевне творевине, романа „Хазарски речник”.
Изложбу чини 30 слова која нису сложена ни азбучним ни абецедним редом, увеличане тарот-карте као и видео-презентација корица Павићевих романа преведених на тридесет девет језика у више од три стотине издања.
Ова изузетна поставка, сва у игри слике и речи, кренула је на своје прво гостовање и стигла у Чачак и то баш на дан рођења великог писца, а о идеји и концепту изложбе говорила је Исидора Ињац, један од аутора и уредник програмских активности Библиотеке града Београда.
– Задовољство делимо са вама, јер на неки начин славимо први рођендан изложбе баш у Чачку и ово је прво место на које је она отишла ван Библиотеке града Београда, ако изузмемо дигитално представљање у Културном центру у Паризу. Ја сам само прва међу једнаким ауторима и заиста могу да потврдим да смо уживали радећи заједно. Концепт је подразумевао да слова азбуке буду насумично поређана и то изложби даје додатни шарм, јер где год да оде никада неће бити иста. То и јесте био циљ и потпуно је у складу са поетиком Милорада Павића, зато се надамо да је Чачак почетни терминал са кога ће ова поставка наставити свој дуги пут – рекла је Ињац.
Милорад Павић је врло често говорио „не смеш да сметаш свом роману… како време протиче, ја сам све мање писац својих књига и све више писац оних будућих, које по свој прилици неће никада бити написане”. Ову изложбу, која ће можда у његовим читаоцима оживети нове слике и доживљаје, отворила је директор Библиотеке града Београда Јасмина Нинков.
– Мислим да је највећи комплимент и Библиотеци града Београда као продуценту ове изложбе и ауторском тиму било одушевљење и поздрав који су приликом отварања у Београду упутили Павићева супрга Јасмина Михајловић и син Иван. Нажалост, штета је велика што се пандемија испречила и онемогућила планирана гостовања, али шта би се могло испречити испред великог Павића осим пандемије, све остало би било ситно. Ова изложба је права мера подсећања на писца који и данас траје и изузетно ми је драго да је Чачани могу видети – казала је Нинков.
У музичком делу програма учествовао је ученик Средње музичке школе Давид Јовановић који је на хармоници извео композицију Џорџа Гершвина. Сви заинтересовани посетиоци изложбу могу погледати до 3. новембра, у Галерији Градске библиотеке Чачак.
__________________________________________________________________________________