Ovčarsko svitanje i susretanje 2017.
Овчарско свитање и сусретање је манифестација у оквиру које Агенција Чворак најављује Календар за следећу годину.
Необично путовање почиње возом из Чачка до Овчар бање, а онда катамараном низ Мораву до манастира Никоље. Под манастирском вињагом уз послужење и ове године Слободан Чворовић – Чворак показао је корице Календара за 2018. годину, који је и ове године припремљен заједно са Радованом М. Маринковићем. Чворовић је потсетио и на претходне приређиваче Календара: Љубисава Крунића, Мирослава Никитовића, Александра Јовановића, Дејана Крунића, Јелену Ковачевић и Симеона Бабића.
– Ранијих година и мати Епаксија је била међу учесницима, али овога пута смо само могли да је поздравимо, јер она одмара у својој 99-тој години – каже Слободан Чворовић.
За двадесетак година манифестације Овчарско свитање и сусретање променили су се многи учесници, али овога пута најмлађи је био и петомесечни Јован Богдановић.
Посланицу коју је Бранко В. Радичевић написао још 2010. године, прочитала је Славица Јездимировић. У посланици песник је, између осталог, рекао:
– Овчарско-кабларска клисура са манастирима је изузетна духовна и материјална вредност за православни свет и наш крај. И зато се треба прибојавати упрошћавања и банализације кад се ради о неким трајним манифестиацјама које су везане за тај простор. Никакве Придворице. Никакве Гуче. Треба заборавити звечке, мечке, шатре.
Српска Света Гора треба да окупља ствараоце и њихове присталице који се баве духовном музиком, чистом поезијом и сликарством.
И сама Овчар бања као место могла би да искористи прилику да адекватно обележи улице и значајније правце:
– Благовештењска улица (по манастиру Благовештење), Никољска улица, Преображењска улица, Пут за Јовање, Пут за Ивање, Пут за Савину Воду…
Не мора ништа да се брише јер ништа није ни писано. Овчар Бања нема називе својих уличица.
Овчарско-кабларско саборовање могло би да унапреди наш крај и да пролепша и прогосподи људе, што је, у ствари најважније! Уз то, ево прилике да се ода пошта знаменитом духовнику Николају Велимировићу који је неимарио по клисури, поправљао старе и подизао нове манастире.
Могла би се основати фондација која носи његово име из које би се сваке године давала значајна награда за изтузтетни стваралачки чин у сликарству, литертури или музици.
Садржај из најновијег Српског народног календара за просту 2018. прочитао је Чворовић Слободан а текстове : Десет божијих заповести, Химна Светом Сави и песму Богородице – Љиљана Глинтић.
Православни речник Српска светилишта, Срби светитељи, Четворо Немањића,Хероина Милунка Савић, Витез Карађорђеве звезде, Бачене воштанице, Крајпуташи, су наслови новог Српског календара.
Споменик помирења, Повеља краљице Јелене, кратка историја добротвора Народног музеја, Споменик српским мајкама, уз Песничка завештања и Живео живот су наслови новог Календара који се завршава са Народоумљем, Љубованкама, Здравицама као и Јеловником.
Издавач очекује да ће и поред свих проблема успети да најновији Српски народни Календар чачанског краја одштампа уз помоћ доборчинитеља до новембра месеца.
Учесници манифестације са катамараном Туристичке организације Чачак уживали су у повратку у Овчар бању. Као и сваке године Мотел Дом је био домаћин ручка – домаћи пасуљ и купус салата са лепињом. За успех и нови тираж књиге наздравило се уз Минићеву ракију. Свуда где путује Календар путују и Дезерт колачи. Тако је било и овог пута по дно Каблара.
Сунчан октобарски дан се завршио повратком возом са Железничке станице у Овчар Бањи.
________________________________________________________________
Svaki uspeh i narednih bar još 25. godišnjaka Kalendara, od srca želim,
Silvija
Нека је Богом благословено, на многаја љета !