Ovih 10 romana je ušlo u uži izbor za Ninovu nagradu
U uži izbor za NIN-ovu nagradu ušlo je 10 romana, a ime 66. dobitnika biće saopšteno 20. januara oko podneva.
U trci za najprestižniju književnu nagradu našli su se Elvedin Nezirović s romanom „Ništa lakše od umiranja“ (Laguna), Stevo Grabovac za „Mulat albino komarac“ (Imprimatur) i Vidosav Stevanović s knjigom „Paučina“ (Službni glasnik).
Takodje, medju deset najboljih dela našao se i roman Slobodana Tišme „Grozota ili…“ (Čarobna knjiga), kao i „Čvor na omči“ Draška Sikimića (Lom).
U užem izboru je ovog puta i jedna žena, Ana Vučković s romanom „Yugoslav“ (Partizanska knjiga).
„Bliblija“ Nenada Rackovića u izdanju Lagune još jedan je naslov koji se bori za Ninovu nagradu, kao i „Po šumama i gorama“ Milenka Bodirogića (Orfelin), te „Pas i kontrabas“ Saše Ilića (Orfelin) i roman Nemanje Jovanovića „Rudi“ (Partizanska knjiga).
Žiri Ninove nagrade kritike za najbolji roman godine, koji radi u sastavu: Branko Kukić, Ivan Milenković, Marjan Čakarević, Marija Nenezić i Teofil Pančić (predsednik) do 16. decembra dobio je 201 roman koji ulazi u konkurenciju za roman godine.
Aktuelni laureat je Vladimir Tabašević za roman „Zabluda Svetog Sebastijana“.
Prestižno priznanje dodeljuje se od 1954. godine, a prvi dobitnik bio je Dobrica Ćosić za roman „Koreni“.
Tokom proteklih godina dodeljivana je piscima sa prostora cele bivše Jugoslavije. Njen trostruki laureat bio je jedino Oskar Davičo, dok su dvostruki bili Dobrica Ćosić, Živojin Pavlović i Dragan Velikić, koji ovoga puta nije dobio priliku da bude trostruki dobitnik, jer nije prošao u uži izbor.
Davičo je bio i jedini laureat NIN-ove nagrade dve godine uzastopno (1963. i 1964).
Nemanja Jovanović Manjac , je iz Čačka.
Možda nije loše da ljudi znaju i da nas ne prwpoznaju samo po lokalnom šerifu Kolu, magistru Todoroviću i ostaloj Tuzla Guzla ekipi.
Pozdrav
Bilo koji od predloženih romana da dobije NIN-ovu nagradu – ZASLUŽIO JE. Nema sumnje. Međutim, čini mi se ovde važi ono: ja tebi vojvodo, ti meni serdare.
Voleo bih da mi neko pojasni da li je petočlani žiri pročitao sve romane koji su prispeli do 16. decembra. Dakle 201 roman za 22 dana, a tu je bio i Nikoljdan, i katolički Božić, pa Nova godina, Badnji dan, Božić, Stevanjdan.
Navijam za Čačanina Nemanju. Vazda je ovde bilo dobrih pisaca!