Podsećanje na Milenka Misailovića: Renesansni pozorišni snevač
Dr Milenko Misailović (Kremna, kod Užica, 1923 – Niš, 2015) bio je jedan je od najznačajnijih srpskih i jugoslovenskih teatrologa, reditelj, pisac i dramaturg Narodnog pozorišta u Beogradu.
Podsećanje na njegov život i delo, kroz predavanje mr Branka Popovića, reditelja i profesora na Pedagoškom fakultetu u Užicu, upriličeno je u Narodnoj biblioteci Užice.
Navodeći da je „stvaralac renesansnih interesovanja“, profesor Popović je istakao da je Misailović doktorirao na beogradskom Filozofskom fakultetu sa disertacijom „Dijalektičnost Nušićeve komediografije“ i da je bio „jedan od najznačajnijih evropskih teoretičra teatra“.
Njegova istraživanja su, ocenio je, „trasirala put novoj teatarskoj misli i savremenim dramskim tokovima“.
U Narodnom pozorištu u Beogradu je od 1954. do 1988. godine, kada se penzionisao, ostvario 63 predstave.
– Pozorište je uvek nešto još, sem ono što mi mislimo da jeste – to je govorio dr Milenko Misailović u emisiji RTS-a „Pozorišni snevač“ posvećenoj njemu, autora Radomira Putnika. Naveo je da je kao dete, igrajući se sa vršnjacima u rodnom, užičkom selu Kremna, sanjario i maštao i objasnio da „upotrebljavati maštu, služiti se maštom znači snevati, da je to darivotost ili početak darovitosti“ – podsetio je Popović.
Prva predstava tog, kako je rekao, „pozorišnog snevača“ u Narodnom pozorištu Užicu bili su „Došljaci“, po romanu Milutina Uskokovića, koja je premijerno prikazana 1965. godine.
– U istoriji užičkog teatra i ljubitelja pozorišta ostaće upamćena Misailovićeva režija komedije „Čudna zemlja“, čiji autori su on i Branislav Kravljanac, koju čine anegdote o Eri, a izvedena je povodom otvaranja nove zgrade pozorišta na Trgu partizana, 1. marta 1967. godine – podsetio je profesor Branko Popović.
Iste godine, Misailović je režirao i komad za decu „Dva vedra vode“, a veliki događaj za sve Užičane priredio je, 1972.godine, kada je režirao Nušićevog „Narodnog poslanika“ sa Mijom Aleksićem u glavnoj ulozi.
Takođe, 1972. godine, postavio je „Podvalu“, Milovana Glišića, a naredne godine je ponovio veliki uspeh sa Mijom Aleksićem u komadu „Ženidba“, N. V. Gogolja.
U izdavačkoj delatnosti, Misailović je sačinio dvotomno izdanje „Mudrost narodnog humora“ koje su izdale užičke Vesti u kome je sabrao mnoštvo anegdota o Eri.
Autor je dvotomnog dela „Kreativna dramaturgija“ koje čini jedinstvo sa kapitalnim ostvarenjima „Dramaturgija kostimografije“, „Dramaturgija scenskog prostora“ i „Dete i pozorišna umetnost“.
Pisao je radio-drame i pozorišne drame, od kojih je „U tuđoj kući“ premijerno izvedena u užičkom pozorištu 1955. godine.
Dr Milenko Misailović je rođen 1923. godine u selu Kremna, kod Užica. Diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Beogradu, studirajući istovremeno filozofiju, psihologiju i pedagogiju. Posle je završio i režiju na Akademiji za pozorišnu umetnost u Beogradu.
Ciklus „Iz riznice grada“
Predavanje o Milenku Misailoviću je priređeno u okviru ciklusa „Iz kulturne riznice grada“, kao deo programa „Užice, prestonica kulture Srbije 2024“, kojim se podseća na ljude koji su doprineli kulturnom razvoju grada.
Prvu predstavu „Autobuska stanica“ Vilijama Indža režirao je 1958. godine u Narodnom pozorištu u Beogradu. Autor je brojnih eseja, studija i teorijsko-estetičkih radova. Kao jedan od vodećih teatrologa u tadašnjoj Jugoslavij, uvršćen je u svetske enciklopedije.
Dobitnik je mnogih priznanja, među kojima su Povelja UKS za životno delo, Vukova i Sterijina nagrada, Plaketa Narodnog pozorišta u Beogradu i druge. Sahranjen je u Nišu, 2015. godine.
____________________________________________________________