Poetski odblesci Dragoslava Grbića
Objavljivanjem knjige „Nađeni odblesci Dragoslava Grbića“, autora Marije Orbović, Gradska biblioteka „Vladislav Petković Dis“ ispunila je još jedan dug prema zavičajnom poetskom nasleđu. „Nađeni odblesci“ predstavljaju priloge za Grbićevu biobibliografiju i značajan su doprinos proučavanju srpske istorije književnosti posle Drugog svetskog rata i 20. veka. Knjiga Marije Orbović, bibliotekara savetnika, od prošle godine u penziji, predstavlja krunu njenog radnog angažovanja u Gradskoj biblioteci i potvrda je vrsnog bibliografskog umeća za koje je dobila brojna priznanja. Od 18 bibliografija koje je Biblioteka objavila u Ediciji zavičajna bibliografija, Marija Orbović potpisuje devet. Bibliografija Dragoslava Grbića broji 743 jedinice, propraćena je opširnom biografijom, Grbićevim tekstovima o rodnom Čačku, pesnikovom mišljenju o fenomenu knjige, prilozima drugih književnika, fotografijama i registrima. „Grbićevi odblesci“ bacaju novo svetlo na stvaralaštvo jednog od značajnih imena srpske i zavičajne kulture, a objavljeni su povodom 30 godina od pesnikove smrti( 1983).
Dragoslav Grbić rođen je 14. oktobtra 1926. godine u Ljubiću u porodici obućara Radomira i majke Zorke, domaćice. Zbog očeve česte selidbe Dragoslav je osnovnu školu i gimnaziju učio u više mesta u Srbiji, ali je maturirao 1947. u Čačku. Detinjstvo mu je obeleženo ratom u kome i sam učestvuje od oktobra 1944. godine. Školovanje je nastavio na Filozofskom fakultetu u Beogradu, ali je studije podredio novinarstvu i poeziji. Još kao gimnazijalac sarađivao je u lokalnom „Slobodnom glasu“, kasnije i „Čačanskom glasu“, a od 1949. dobija posao u redakciji „Omladina“, potom je radio u „Borbi“, „Radniku“, Radio Beogradu, bio stručni saradnik u Kulturno-prosvetnoj zajednici. Umro je u Beogradu, a sahranjen 5. oktobra 1983. godine u Čačku. U rodnom gradu, kome je posvetio mnoge stihove, Književni klub nosi Grbićevo ime.
Prvu pesmu Dragoslav Grbić je objavio 1947. u „Mladom borcu“ u Beogradu, a prvu zbirku pesama „Lirski fragmenti“ dve godine kasnije. Osim pesama pisao je romane, pripovetke, drame, eseje, likovne prikaze. Grbić je objavio 18 knjiga poezije i drugih žanrova, zastupljen je u mnogim antologijama i zbornicima, kao i posleratnoj periodici na prostoru bivše SFRJ. Marija Orbović je prelistala celokupnu periodiku tog vremena, radio zapise, prikupila rukopise i sećanja o Grbiću i ovom knjigom koju je izdala Gradska biblioteka, a finansirao grad Čačak, pesniku je podignut najtrajniji spomenik. Knjigu za štampu preporučila je bibliotekar Olivera Nedeljković, a objavljerni su i prilozi akademika Ljubomira Simovića i publiciste Miladina Vukosavljevića. Glavni i odgovorni urednik izdanja je Danica Otašević, lektor i korektor mr Marijana Matović, a „Nađeni odbleski“, kako glasi jedan Grbićev stih, u tiražu od 300 primeraka štampani su u „Ateljeu Jureš“ čiji je vlasnik Zoran Jureš likovno-grafički oblikovao knjigu.