Prethodni članak
Porodične priče iz Srbije
Библиотека града Београда и Europeana чувају од заборава породичне приче из Србије из периода Првог светског рата
Библиотека града Београда покренула је активности на јединственом европском пројекту очувања успомена из Првог светског рата заједно са Europeanom, европском дигиталном библиотеком архивом и музејом, у оквиру обележавања стогодишњице од почетка рата, објављено је на данашњој конференцији за медије у Библиотеци града Београда. Градска библиотека у Новом Саду и Градска библиотека „Владислав Петковић Дис“ из Чачка организоваће ове активности у својим срединама.
Улога коју је Србија имала у Првом светском рату далеко премашује површину њене територије и број становника, а последице ратних сукоба имале су огроман утицај на нашу националну и на европску историју. Успомене из Великог рата, догађаји и њихове последице, жртве и победници, живе у нашем сећању, а личне приче које их враћају у живот заслужују да буду испричане и сачуване у Србији и широм Европе.
Библиотека града Београда, као партнер у пројекту Europeana Awareness, заједно са порталом Europeana 1914-1918, даје свој допринос очувању прича из Великог рата и њиховој доступности широкој јавности. Ове две организације објавиле су да Europeana 1914-1918, најважнији пан европски онлајн извор намењен културној баштини, који сакупља изворни материјал из Првог светског рата, организује дане прикупљања успомена. Они ће заједно сакупити и објавити на интернет мрежи породичне приче из Србије из времена Великог рата. Сада је прави тренутак да људи из Србије поделе своја породична сећања и предмете.
Јасмина Нинков, директор Библиотеке града Београда је изјавила:
„Србија је имала веома важну улогу у Великом рату. Сада је тренутак да урадимо све што је у нашој моћи да сачувамо индивидуална сећања пре пре него што сасвим избледе. Са великим задовољством најављујем Europeana 1914-1918 дане сакупљања успомена под називом „Мобилизација сећања“. Библиотека града београда ће 5. и 6. децембра бити место сусрета прошлости и садашњости: Желимо да подстакнемо људе који чувају породичне приче и предмете који датирају из периода Првог светског рата, да их донесу и допринесу тим примером обележавању доба Великог рата у Србији„.
„Europeana има изузетно задовољство да сарађује са Библиотеком града Београда на данима сакупљања успомена из периода Првог светског рата у Србији. Током дана сакупљања, унуци, остали чланови породица и пријатељи који су наследили ове успомене, имају прилику да поделе делове историје који би иначе скупљали прашину заборављени на тавану.
Пројектом Europeana 1914-1918, ми састављамо јединствену паневропски поглед према Великом рату. Паралелно са званичним подацима, причама, фотографијама и успоменама које се налазе у установама као што су музеји, архиви и галерије, моле се грађани Европе да поделе своје породичне приче и успомене. Сада је дошао ред на грађане Србије.
Током дана сакупљања успомена у Библиотеци града Београда 5. и 6. децембра, у Градској библиотеци „Владислав Петковић Дис“ у Чачку 12. и 13. децембра и у Градској библиотеци у Новом Саду 22. и 23. децембра, експерти из државних архива и градских библиотека ће на лицу места дигитализовати породичне приче из Првог светског рата тако да могу да буду доступне у целом свету, и сачуване за будуће генерације.
Europeana 1914-1918 спаја приче са и ван линије фронта које можда никада раније нису биле испричане ван породичног окружења, заједно са званичним подацима и народним предањем. Europeana је до сада одржала 150 дана сакупљања успомена у 18 земаља широм Европе од 2011. године, а Србија ће бити последња која учествује у овом пројекту у 2014. години.
Грађани Србије се позивају да донесу фотографије, писма, дневнике, одликовања, филмове или звучне записе, заједно са причама које прате повезане догађаје на дане сакупљања успомена Europeana 1914-1918 који ће бити одржани у три града у Србији током децембра 2014. године. Предмети ће бити дигитализовани и одмах враћени власницима. Они који нису у прилици да присуствују данима сакупљања успомена, могу да поделе своје приче преко сајта www.europeana1914-1918.eu.
Саопштење Градске библиотеке „Владислав Петковић Дис“
Градска библиотека „Владислав Петковић Дис“ једна је од три градске библиотеке у Србији, поред београдске и новосадске, која ће овог децембра учествовати у акцији „Мобилизација сећања“, данима прикупљања успомена на Први светски рат у Србији. Поводом стогодишњице обележавања Првог светског рата „Мобилизација сећања“ има за циљ да прикупи што више аутентичних фотографија, писама, дневника, одликовања из периода Балканских ратова и Првог светског рата, као и успомена потомака на своје претке учеснике ратова 1912-1918. Прикупљена писма, фотографије, дневници биће дигитализовани и преко портала „Europeana 1914-1918“ постати доступни јавности. Након дигитализације, која се ради на лицу места, оригинални документи се одмах враћају доносиоцима а дигиталне копије ће после електронске обраде постати видљиве на порталу „Europeana 1914–1918“, делу највеће дигиталне библиотеке европске културне баштине на интернету Europeana.
Довољно је да потражите предмет, документ или успомену која датира из периода 1914–1918, било да је реч о одликовању, документу, писму или фотографији иза које се крије неиспричана прича, о дневнику, филмовима, звучним записима и другим предметима које прати занимљива лична повест о ономe коме су припадали. Те успомене могу да буду сачуване као део јединственог европског пројекта везаног за обележавање стогодишњице почетка Првог светског рата. Све те драгоцене приче и чињенице биће објављене на сајту „Europeana 1914–1918″, који је најважнији онлајн извор оригиналних материјала из Првог светског рата, а чијој су изградњи допринеле институције, породице и појединци из свих делова Европе и света.
Они који нису у прилици да присуствују данима сакупљања успомена, могу да код куће сами фотографишу, скенирају предмете или документе и поставе их на интернет. Инструкције се налазе на интернет страници: www.europeana 1914–1918.eu.
„Мобилизација сећања“ биће организована у Градској библиотеци Владислав Петковић Дис у петак, 12. децембра 2014. године од 9 до 18 часова. Дођите да заједно обележимо и сачувамо сећање на прошлост. Чекају вас љубазни библиотекари, техничко особље за дигитализацију, историчари и стручњаци за период 1912-1918, који ће вас примити и попричати са вама уз шољу кафе или чаја.
„Мобилизација сећања“ биће организована у Градској библиотеци Владислав Петковић Дис у петак, 12. децембра 2014. године од 9 до 18 часова. Дођите да заједно обележимо и сачувамо сећање на прошлост. Чекају вас љубазни библиотекари, техничко особље за дигитализацију, историчари и стручњаци за период 1912-1918, који ће вас примити и попричати са вама уз шољу кафе или чаја.
Puna vest objavljena na http://www.cacak-dis.rs/vesti/mobilizacija-secanja-na-veliki-rat-u-cacku/