Predavanje Monike Laiš-Kisl: Dva grada
Umetnička galerija Nadežda Petrović u Čačku upriličiće u sredu, 19. aprila u 18 časova, predavanje pod nazivom Dva grada. Susret Irene Lagator Pejović i Kristine Pizanske, autorke Monike Laiš-Kisl.
*Predavanje će biti na engleskom jeziku.
Dva grada
Susret Irene Lagator Pejović i Kristine Pizanske
Monika Laiš-Kisl
Monika Laiš-Kisl, profesorka istorije umetnosti i estetike na katedri za teoriju i filozofiju umetnosti na Katoličkom privatnom univerzitetu u Lincu u Austriji, posvećeni je poznavalac umetničkog opusa i prakse Irene Lagator Pejović. Od prvog susreta ovih dveju budnih žena u atmosferi izložbe Za opšte dobro u okviru programa izložbi savremene umetnosti Im Vorbeigehen na Katoličkom privatnom univerzitetu (KU) u Lincu 2019. godine, one su u međusobnoj i plodonosnoj razmeni. U svom predavanju, Monika Laiš-Kisl će otvoriti uvid u inspirativan pristup: ona traži veze između umetnosti Irene Lagator i rukopisa Kristine Pizanske, “la premiere femme de lettres de langue francaise”, prve profesionalne spisateljice Francuske, koja je delovala na francuskom dvoru u vreme rane renesanse.
Najpre će predstaviti jedno od rukopisnih dela Kristine Pizanske pod nazivom Livre de la cité des dames / Knjiga o gradu dama i analizirati estetski koncept izuzetnih slika iz ove knjige.
Zatim će predstaviti Kristinu Pizansku (1365–1431) kao „Gospu od knjige“ u kontekstu Francuske petnaestog veka.
Na kraju, uporediće odabrana dela Irene Lagator sa delom Livre de la cité des dames Kristine Pizanske i srodnim delima kako bi pokazala neke zapanjujuće sličnosti između njihovih estetskih koncepata, a koje deli oko 600 godina evropske istorije.
Jedan fokus – takođe kao svojevrsna referenca na domaćina prezentacije, Umetničku galeriju Nadežda Petrović u Čačku, Srbija – biće važnost sećanja na (ali ne samo) žensku istoriju.
Drugi fokus će biti društvene implikacije u umetnosti, drugim rečima, način na koji su estetika i etika isprepletane. Za ovo je presudan uvid u evokativnu moć slika.
Monika Laiš-Kisl, istoričarka umetnosti i filozofkinja, profesorka je istorije umetnosti i estetike na Katoličkom privatnom univerzitetu u Lincu u Austriji. Njeno istraživanje odvelo ju je na Univerzitet Ludvig Maksimilijan i u Državnu biblioteku u Minhenu, na Univerzitet u Bazelu i Šaulager fondaciju Laurenc, Jagelonski univerzitet i u Cricoteka centru u Krakovu, kao i na druge univerzitete i umetničke institucije u zemljama centralne i istočne Evrope. Održala je niz gostujućih profesura i imala nastavne pozicije prvenstveno u Evropi, ali i u SAD. Pored naučnog rada, aktivna je i kao kustos u oblasti savremene umetnosti.
Monika Laiš-Kisl na kreativan način kombinuje pitanja rodnih studija sa impulsima istraživanja teksta i slike, pristupe savremenim umetničkim pozicijama sa širokim poznavanjem teorije umetnosti i estetike, uvide u oblast crteža sa problemima globalne istorije umetnosti. Jedan fokus njenih nedavnih izdavačkih poduhvata je isticanje intenziteta intelektualne debate na osnovu kvaliteta formalnog dizajna. www.leisch-kiesl.com
Njena nedavna (dvojezična) monografija posvećena je Kristini Pizanskoj: Gospa razum i pisanje istorije. Delo Kristine Pizanske „Livre de la cité des dames’’ / Die Dame Vernunft und das Schreiben von Geschichte. Christine de Pizan’s ‘Livre de la cité des dames’, za izdavača Olms Verlag: Hildesheim 2021.
Monografija nudi delikatan grafički dizajn Sibil Rajser, Bazel, Švajcarska. Ova knjiga će – u ograničenoj ediciji– biti predstavljena nakon predavanja.
_______________________________________________________