Препознавање / 2023.
У оквиру уметничког пројекта Препознавање који се реализује кроз сарадњу музеја и галерија из Србије – Крушевца, Чачка, Краљева и Ниша, из Црне Горе и Бугарске, одржава се регионална/међународна конференција Препознавање од 4. до 6. октобра 2023. у Чачку, у Конференцијској сали Научно технолошког парка у Културном центру. Програм конференције отворен за јавност почиње 5. октобра од 12 часова.
Конференција се приређује у сарадњи установа сарадника на пројекту Препознавање, а носиоци организације су: Уметничка галерија-Народни музеј Крушевац и Уметничка галерија „Надежда Петровић“ у Чачку, уз подршку Министарства културе Републике Србије и Града Чачка.
Конференција се организује као завршни део реализованих пет циклуса пројекта Препознавање, који је започео 2004. године, а посвећен је успостављању и промовисању партнерске сарадње галерија, музеја, кустоса и уметника у заједничком деловању на препознавању локалних уметничких сцена и видљивости савремене уметничке праксе у региону.
Циљ конференције је да размотри и укаже на значај повезивања и умрежавања различитих учесника, институција и појединаца, као начин ангажовања у пољу савремене уметности.
Полазећи од искуства рада на овом регионалном пројекту који окупља музеје/галерије, кустосе и уметнике из Србије, Црне Горе и Бугарске, сумираће се важност успостављања сарадничке мреже и нови облици рада, место у валоризовању и подстицању локалних уметничких сцена, стварање услова за развој и промоцију савремене ликовне уметности.
С тога је акценат конференције на новим моделима рада установа и кустоса, мобилности и повезивања, сарадничким мрежама на остваривању утврђених заједничких циљева али и на сагледавању промена у савременој ликовној уметности, од почетка новог века, када и сам пројекат настаје и траје.
Учесници конференције су, поред кустоса, сарадника који реализују уметнички пројекат Препознавање, и историчари уметности, стручњаци у области савремене уметности, музеологије, менаџмента у култури, и уметници учесници пројекта.
Током трајања конференције кроз неколико сесија и панела биће организована, поред представљања пројекта, излагања, саопштења, дискусије, на теме које проистичу из вишеслојног карактера самог пројекта Препознавање, а тичу се, најпре, места и улоге музеја/галерија, кустоса, уметника, савременe уметности и културе.
Учесници:
Кустоси пројекта: Биљана Грковић, Милица Тодоровић, Љубиша Симовић, Љиљана Караџић, Јулка Маринковић
Уметници: Милена Максимовић и Иван Петровић (Крушевац), Ненад Димитријевић (Краљево), Перица Донков и Миљан Недељковић (Ниш), Катарина Алемпијевић и Раде Мутаповић (Чачак), Дарко Вучковић (Подгорица)
Гости прoјекта: Ирина Суботић, Драган Булатовић, Зоран Ерић, Димитрије Тадић, Уна Поповић, Милица Петронијевић, Марија Радисавчевић.
Препознавање је регионални уметнички пројекат покренут 2004. године, и до сада реализован кроз пет циклуса изложби: Препознавање 2005 – 2007, Крушевац, Чачак, Краљево, Ниш и Подгорица (Црна Гора); Препознавање 2, 2010 – 2012, Подгорица, Чачак, Ниш, Крушевац, Краљево, Куманово (Македонија) и Софија (Бугарска); регионалну конференцију Препознавање 2013, Крушевац, када је приређена и изложба бугарских уметника; Препознавање 3, започет резиденцијалним програмом у Сићеву и Нишу 2014. и завршен приређивањем изложби 2015-2016. године у Нишу, Крушевцу, Краљеву, Чачку, Пловдиву (Бугарска) и Никшићу (Црна Гора), Препознавање 4, започет резиденцијалним програмом у Рибарској Бањи и Крушевцу 2017. и завршен приређивањем изложби 2018-2020. године у Крушевцу, Чачку, Краљеву, Нишу, Видину (Бугарска) и Бару (Црна Гора), као и Препознавање 5, започет резиденцијалним програмом у Врњачкој Бањи и Краљеву 2020. и завршен приређивањем изложби 2021-2022. године у Краљеву, Крушевцу, Чачку, Нишу, Видину (Бугарска) и Подгорици (Црна Гора).
Установе, сарадници на уметничком пројекту Препознавање: Уметничка галерија-Народни музеј Крушевац /носилац пројекта/, Уметничка галерија „Надежда Петровић“, Чачак, Народни музеј Краљево, Галерија савремене ликовне уметности, Ниш. Установе сарадници из Црне Горе у претходним циклусима били су: Центар савремене умјетности Црне Горе, Подгорица, Народни музеј Црне Горе на Цетињу, из Македоније: Уметничка галерија, Куманово, из Бугарске: Национална уметничка академија, Софија, Уметничка галерија, Пловдив, Уметничка галерија „Никола Петров“, Видин.
Стручни тим: Биљана Грковић, Јулка Маринковић, Љубиша Симовић, Милица Тодоровић, Љиљана Караџић, Свилен Стефанов.
На пројекту је кроз пет циклуса остварена сарадња 13 галерија и музеја, а поред сталног тима стручњака у реализацијама је било укључено и више од десет кустоса из различитих градова и установа у којима су приређиване изложбе, док је у пројекту учествовало близу 70 уметника из Србије, Црне Горе, Македоније и Бугарске.
________________________________________________