Престолонаследник домаћин промоције књиге „Краљ Александар I Карађорђевић“
Поводом 90. годишњице атентата у Марсељу и са жељом да се и даље чува успомена на његовог деду, Њ.В. Витешког Краља Ујединитеља, Њ.К.В. Престолонаследник Александар био је домаћин промоције књиге „Краљ Александар I Карађорђевић (1888 – 1934)“, аутора Момчила Вуковића Бирчанина, покојног официра Краљевске војске Југославије, одржане данас у Краљевском двору. Покровитељ овог издања књиге је управо Његово Краљевско Височанство.
– Краљ Александар I био је велики визионар, владар у служби народа и отаџбине. Цео свој живот ставио је у темеље државе коју је градио, главни и најпреданији чувар био. После трагедије у Марсељу, Југославија је изгубила великог Краља, оног који је штитио и бринуо о младој држави, под ударима великих сила и унутрашњих проблема. Мој деда је први увидео опасност која је претила целом свету од екстремних идеологија које су биле у успону. Као што је желео да свом народу обезбеди мир и стабилност, да га заштити од зла које долази, исто је хтео и за Европу и свет.
Он је и једна од најклеветанијих личности наше историје, са чијег лика, дела и имена су тек недавно почели да се скидају велови лажи и неистина те да се откривају и на видело излазе сва његова величина и заслуге, којих је заиста било много. Важно је да чувамо сећање на велике људе попут Витешког Краља Ујединитеља, мог деду Александра I. Да његова заоставштина и даље живи. Ова књига је још један допринос нашој националној култури сећања и срећан сам што је сада, после толико година, коначно објављена у Србији – рекао је Престолонаследник у свом обраћању.
Сам датум промоције је симболичан, јер је 17. октобра 1934. године тело покојног краља пренето из Старог двора у Београду у Саборну цркву, одакле је он кренуо и на своје последње путовање, на Опленац, где је сахрањен дан касније, 18. октобра 1934.
Промоцији, која је одржана у биоскопу Краљевског двора, присуствовали су и Престолонаследникови син и снаха, Њ.К.В. Принц Наследник Филип и Њ.К.В. Принцеза Даница, изасланик председника Владе Србије Сава Стамболић, амбасадори Аргентине Освалдо Нарцисо Марсико, Краљевине Шпаније, Хуан Хосе Санс Апарицио, Румуније, Силвија Давидоиу, Чешке, Јан Бонди, и Алжира, Фатах Махраз, чланови Саветодавних тела Круне, представници институција културе, као и многи други угледни гости из сфера привреде, уметности, културе и јавног живота Србије.
Књига је први пут објављена у Минхену, у Савезној Републици Немачкој 1974. године од стране аутора. Ово је њено прво српско издање и представљање домаћој публици. Аутор је био официр Краљевске југословенске војске, припадник коњице Краљеве гарде Њ.В. Александра I, као и лични секретар Њ.В. Краља Петра II након Другог светског рата, који је ову књигу објавио с намером да очува достојно сећање на Витешког Краља.
Књига је резултат сарадње Историјског архива Ужица и Установе културе Бајина Башта. Објављивање књиге о Краљу Александру I представља наставак објављивања дела Момчила Вуковића Бирчанина као разјашњење темеља наше историје.
Српско издање ове књиге приредио је директор Историјског архива Ужица, господин Жељко Марковић, који је и отворио промоцију књиге О књизи и покојном краљу говорили су и господа Предраг Марковић, књижевник и члан Крунског савета, и Душан Бабац, председавајући Саветодавних тела Круне и аутор једне од најсвеобухватнијих монографија о Краљу Александру.
Господин Бабац је нагласио да је до пре двадесетак година било потпуно незамисливо да у дому који је Краљ Александар са пуно љубави зидао за своју породицу, сада пред унуком и праунуком почившег Краља говоримо о Бирчаниновој књизи, док се у близини чукунунук и чукунунука играју, додајући да је то право позитивно чудо.
– Ми данас срећом поново успостављамо своје континуитете, симболе, своје вертикале, а ова породица је један од тих симбола дугог трајања. Сматрам да је ова књига један значајан камичак у том дивном мозаику који је и даље у настајању и надам се да ће бити још таквих лепих делова тог мозаика. Да оставимо неки траг иза себе.
Директор Архива г. Марковић изразио је велику захвалност и задовољство што се промоција овог дела одржава баш у дому Краљевске породице, као најприроднијем месту.
– Бирчанин се тек сада вратио из изгнанства, својој кући – рекао је између осталог. Подсетио је на остала објављена Бирчанинова дела и изложбе и најавио промоцију књиге о Драгољубу Дражи Михаиловићу чиме би опус овог аутора био заокружен.
Предраг Марковић је истакао да су Бирчанинове књиге од изузетног значаја, јер је у питању “сведок који не лаже”, те да је за нас “пресудно да добијемо праву информацију о сопственој прошлости”.
Марковић је подсетио и на тужну чињеницу, да су током Другог светског рата, сви споменици Краљу Александру, као и другим члановима династије којих је до 1941. године било преко 200, били срушени од стране фашиста и нациста на територији свих земаља бивше Југославије, осим Србије.
У Србији су их све порушили комунисти, након рата.
– Опис понашања, и ко је рушио споменике, следбеници су оних који су убили Краља Александра. Фашисти и комунисти, и то увек морамо да имамо на уму.
Презентација је завршена цитирањем пророчких речи покојног краља Александра: „Мисли ли ко да нисам свестан опасности којима се излажем? Ја знам да могу да погинем. То може да буде несрећа за мене и за моју породицу, али то није важно! Ја нисам на челу државе да седим скрштених руку и водим рачуна о свом животу! Краљ мора да извршава задатке!“
______________________________________________________