Prizori iz života Fride Kalo i Dijega Rivere u Užicu
Svakodnevica života Fride Kalo (1907 – 1954) i Dijega Rivere (1886 – 1957), harizmatičnih slikara i jednog od najslavnijijih slikarskih parova u istoriji umetnosti Meksika, pa i sveta, prikazani su na fotografijama koje su izložene u Gradskoj galeriji Užice.
Jedinstvenu postavku „Dijego i Frida: priče iz života“ priredila je ta galerija u saradnji sa Ambasadom Meksika u Beogradu, u okviru programa „Užice prestonica kulture Srbije 2024“.
Izloženo je 60 crno-belih fotogafija čiji autori su istaknuti umetnici, prijatelji i kolege strastvenih i harizmatičnih supružnika čiji odnosi su bili prepuni obrta, velikih iskušenja, kompleksih, burnih i dubokih emocija.
Uz nastup užičkog hora GLAS, izložbu je otvorio Кarlos Feliks Korona, ambasador Meksika, podsetivši na to da je Frida bila učenica cenjenog meksičkog slikara Dijega Rivere, poznatog po muralima sa socijalnim temama, te da je postala jedna od ikona nadrealizma ne samo Meksika, nego celog sveta i simbol feminizma.
– Njihova ljubava veza bila je prepunu oluja i brodoloma. Bili su zajedno skoro dve i po decenije. Venčali se 1929. i nakon deset godina se razveli, ali su se godinu kasnije ponovo venčali. Njihov odnos je bio definisan mnoštvom susreta koji su prevazišli sferu privatnog i postali su deo javnog života – podsetio je ambasador Meksika.
On je podsetio na dobre odnose Meksika i Srbije, istakavši da je ove godine obeleženo 78 godina diplomatskih odnosa dveju zemalja. Dodao je da „veze srpskog i meksičkog naroda datiraju iz 1840-ih godina i da su se gradile u periodu bivše Jugoslavije“.
Frida Kalo je rođena 1907. godine u Kojoakanu, u to vreme predgrađu Meksiko Sitija. Nakon povreda od udara tramvaja, žena posebnog izgleda, snažnog duha i temeramenta, života punog patnje, bola i bolesti, posvećuje se slikarstvu, slikajući „ne svoje snove, već sopstvenu realnost“.
Govorila je da je u životu preživela dve tragedije – prvu kada ju je udario tramvaj, a drugu kada je upoznala Dijega Riveru. Prva joj je nanela fizičke povrede, a druga psihičke i mnogo bolnije ozlede.
Na njenim slikama jarkih boja sa motivima koji se oslanjaju na meksičko kulturno nasleđe, pored autoportreta, prikazivala je bol i težinu života žena. I ona i Dijego bili su socijalno angažovani i pristalice komunističke ideologoje.
Zoran Cvetić, direktor Gradske galerije Užice je ocenio da je priča o Fridi i Dijegu postala deo opšte kulture čovečanstva i da se pretvorila u mit.
– Njene slike i njegovi murali predstavljaju neponovljivo svedočanstvo prožimanja umetnosti i stvarnosti koju su želeli da promene. Bili su pesnici svog vremena, pesnici svojih burnih života i pesnici Meksika – rekao je Cvetić.
Gradonačelnica Užica dr Jelena Raković Radivojević je navela da Užice „kroz programe Prestonica kulture Srbije promoviše ne samo kulturno-istorijsko nasleđe grada već da, kroz internacionalnu saradnju, predstavlja najznačajnije programe drugih zemalja sa kojima Srbija decenijama neguje izuzetne odnose“.
Bratimljenje
Ambasador je rekao da je, u razgovoru sa gradonačelnicom, predložio da se „Užice pobratimi sa nekim gradom u Meksiku, radi ekononske, kulturne i ostalih vidova saradnje“.
Izložba se može pogledati do 26. juna.
Kosovo je Srbija
Navodeći da je „Mesiko principijelan u stavu o suverenitetu i teritorijalnom integritetu Srbije“, ambasador je istakao da njegova zemlja „ne priznaje nezavisnost Kosova i takav stav neće menjati“, nakon čega je pozdravljen gromkim aplauzom prisutnih.
___________________________________________