Растко Петровић у срцу Африке
Изложба аутентичних фотографија великог авангардисте и програм симболичног наслова „Растко Петровић у срцу Африке” одржан је у четвртак, 11. маја у Галерији чачанске Библиотеке.
Како је Растко Петровић доживео „црни континет” и о настанку фото-прича са његовог дугог путовања које се одиграло готово пре једног века говорили су Гордана Милосављевић Стојановић, уредник Службеног гласника и фотограф Владимир Перић Талент.
У 2023. се обележава и 125 година од рођења Растка Петровића, те је тим поводом Службени гласник објавио реиздање чувеног путописа „Африка”, овога пута са раније необјављеним фотографијама, цртежима и акварелима из пишчеве заоставштине.
Овај јединствен ликовно-књижевни путопис први пут обједињује уметнички опус Растка Петровића настао током његовог путовања у Африку 1928–1929. и читаоцу, поред оригиналног текста „Африке” из 1930. године, нуди тумачење историјског оквира, књижевног и ликовног стваралаштва и заоставштине једног од наших најзначајнијих авангардних стваралаца.
Књига садржи 195 илустрација, од којих су 92 оригиналне Расткове фотографије и 68 његових акварела, пастела и цртежа из Африке. Изложбену поставку, која је настала на основу књиге, чини 25 плаката, а на паноима се налазе појединачне фотографије и колажи аутентичних снимака.
Уредник и приређивач путописа „Африка” Гордана Милосављевић Стојановић је нагласила да се до прошле године и није знало да постоје ове фотографије, а захваљујући последњим потомцима, нарочито Милошу Коларжу су дошли до два Расткова албума на основу којих је настао ликовни део публикације, као и изложба.
– Мене је стално вукло када сам читала „Африку” шта се налази иза речи, јер је он у том путопису сликао речима. Захваљујући цртежима и фотографијама које су по први пут представљене јавности откривају се и нова читања овог по много чему, јединственог путописа – између осталог је казала Милосављевић Стојановић.
Репрофотографије је урадио Владимир Перић Талент, српски мултимедијални уметник који је присутан на ликовној сцени савременог стваралаштва у земљи и иностранству готово три деценије. Перић је и предавач на Факултету примењених уметности и дизајна у Београду. Иако иза њега стоје многа успешних излагања велики изазов је био радити на тзв. оживљавању Расткових фотографија.
– Заправо Растков посао је био изузетно тежак, у то време носити гломазну опрему и бележити све те фото-приче је захтевало заиста много пожртвовања. Вредност Расткових фотографија није у техничком делу, овде је заправо најзначајнија његова знатижеља и то што је он, захваљују својој радозналости и авантуристичком духу и нама открио посве другачији свет. И мислим да је књига из које је и настала изложба, нешто на шта би Растко данас био поносан – закључио је Перић приликом отварања изложбе.
Изложбу фотографија Растка Петровића у Галерији Библиотеке публика може погледати у наредних десет дана.
_________________________________________________________