Rekvijem za jedan dan
Posle majske promocije u Narodnoj Biblioteci Smederevo kao što je obećala Lidija Ćirić nam dolazi u Čačak sa svojim romanom „Rekvijem za jedan dan“.
Promocija će biti održana 30.maja u Domu kulture. Početak je u 19 časova. Organizator Književni program Doma kulture, a urednica programa je Milkica Miletić.
O romanu će beseditit, kritičar, dr Dragana V. Todoreskov (Matica Srpska).
Lidija Jelisavčić Ćirić je napisala delo koje čitaoca od prve stranice baca u težak estetski i emotivni nokdaun, dozvoljavajući mu samo povremeno da se pridigne na kolena. Roman Rekvijem za jedan dan će bez sumnje staviti ovdašnju puritansku javnost na velika iskušenja, ali će istovremeno hroničarima književnog života kod nas otvoriti važne, dragocene i do sada nepročitane horizonte romaneskne prakse.
Saša Radonjić pesnik, pisac, kritičar je i urednik edicije u kojoj je njen izdavač „Solaris“ iz Novog Sada objavio roman Rekvijem za jedan dan.
Piatali smo autorku da li je očekivala da će sa ovom porodičnom mini sagom, koju čitaoci već nazivaju lektirom, napraviti ovoliki uspeh i nezapamćeni broj gostovanja po bibliotekama.
–Ništa ne uspeva tako dobro kao uspeh. Sve što ljubimo, stvorili smo sami.Moj put je misionarski, Smatram život privilegijom, ali i dobrom odgovornom zabavom na kojoj sam glavni domaćin. Svi su ovo očekivali od mene, ja od sebe ne očekujem ja znam šta radim. Kada bebu dovedete na ovaj svet, morate je usmeriti, posvetiti joj se i izvesti na ispravan put, tako je i sa knjigom – kaže autorka.
Roman „Rekvijem za jedan dan“ već samim naslovom pokazuje svojevrsnu igru s vremenom, koja je njegova strukturalna srž. Aktivna radnja romana se zaista odigrava u jednom danu, u našem veku, nakon očeve sahrane. Pet sestara i majka vraćaju se u stari stan u kome su odrasle. Međutim, retrospektivom priča seže i do sedamdesetih godina prošlog veka, predstavljajući nam život svake žene koja je akter romana.Šest žena i otac, koji je u minus-prisustvu, prikazuju, pored sopstvenih sudbina, i sudbinu jednog grada, odnosno Beograda, i njegovog srca – Čubure. Beograd koji srećemo je metropola, u njemu se razvija novi talas i nova poetika misli. Ipak, takva metropola nije zaboravila tradiciju. Zato ova priča nastaje upravo na sudaru modernog i tradicije, ali i na sudaru muškog i ženskog principa.Čitalac se ne može odupreti težnji da kroz jednostavni, gradski humor oseti tragičnu priču jedne porodice, gde opet dolazimo do majstorskog sažimanja suprotnosti. I zaista, same sestre, koje su odrastale pored oca alkoholičara i majke nestabilno stabilne, u grubom otkrivanju svoga identiteta dolaze do ključnog pitanja – ko je kriv? Roman nam sam, poslednjom rečenicom majke, otkriva gde (ne) leži tragička krivica. Zanimljivo je da takvo razrešenje taje odgovara i psihološkoj karakterizaciji najstarije žene u romanu.Anamarija Milovanović
Lidija Ćirić ne prestaje da intrigira javnost svojim objavama na fejsbuku protiv feminizma i gle čuda „ženama mučenicama“ za koje javno govori da su upropastile porodicu i muški rod, ali im je ipak uvek podrška, zašto ovo naglašavamo, roman joj je svrstan u delo koje govori o nasilju u porodici nad ženama i decom, ali ona hrabro izjavljuje „sve što stavimo na papir i objavimo to je književno delo, a ono je izmišljena stvarnost“.
Lidija Ćirić je rođena 12. maja 1974. godine u Beogradu, član je književnog društva Vojvodine, preduzetnik i majka dvoje dece.
Autor romana “Rekvijem za jedan dan” Solaris Novi Sad, autor je i zbirke poezije “Kabanica za suze”,Promprodukcija Beograd.
Objavljivala pesme i priče u zbirkama, zbornicima i časopisima.
Najavljuje novu zbirku priča na jesen.
– To je mini biblija za nevernike koju će vernici propovedati – kaže autorka.
___________________________________________________________