Ретке и необичне сцене у фрескосликарству овчарско-кабларских манастира
У петак 6. новембра у организацији Удружења Ирмос и Дома културе Чачак, историчар уметности Делфина Рајић и историчар др Милош Тимотијевић из Чачка су одржали предавање у Великој сали Дома културе на тему ,,Ретке и необичне сцене у фрескосликарству овчарско-кабларских манастира“.
О ИСТОРИЈАТУ ОВЧАРСКО-КАБЛАРСКИХ МАНАСТИРА
Предавачи су истакли да се не зна тачно када су подигнути овчарско-кабларски манастири. Трагови живота у клисури се везују за касну Антику и рану Византију, али се не зна да ли су у том периоду постојали православни храмови, мада се претпоставља постојање сакралних места.
Порази на Марици (1371) и Косову (1389) су довели до померања политичког и културног центра Србије северније у области Западне и Велике Мораве. Баш тада, у последњим деценијама 14. века, први пут се помињу овчарско-кабларски манастири. Њихова изградња се везују за долазак монаха Синаита из Источне Европе и Средоземља. Њиховим доласком мења се виђење православља у Србији и начин организовања монашких заједница. Граде се мање збијеније групе скромнијих манастира, а сами монаси су практиковали пустињачко подвижништво. Литице Каблара су пуне пећина и у њима су проналажени трагови живота и боравка монаха. Највероватније да су овчарско-кабларски манастири настајали као средишна места на којима су се недељом окупљали монаси-пустињаци на заједничку Службу. Из тог периода потиче само манастир Никоље (саграђен 1476. године), док науци није познато како су изгледали остали првобитни манастири, јер су сви они порушени у налету Османлија у 14. и 15. веку. Обновљени су у 16. веку, али су скоро сви поново уништени 1690. године, током Велике сеобе Срба.
У овчарско-кабларској клисури дугој 20 км распоређено је девет манастира: Благовештење, Никоље, Јовање и Успење са кабларске стране, Ваведење, Вазнесење, Преображење, Сретење и Св. Тројице са овчарске стране, црква Св. Илије и два света места, Савиње и Кађеница. У литератури је познат и манастир Св. Георгија за који се претпоставља да је био на југоисточним падинама Овчара.
Прве описе овчарско-кабларских манастира дао је Вук Караџић (1820), потом Јоаким Вујић (1826), Феликс Каниц (1860), Драгутин Милутиновић и Михаило Валтровић (1875) и многи други. Почетком 20. века започиње озбиљно проучавање ових манастира.
О ФРЕСКОСЛИКАРСТВУ ОВЧАРСКО-КАБЛАРСКИХ МАНАСТИРА
Фрескосликарство овчарско-кабларских манастира је невеликог уметничког домета, али велике културно-историјске вредности. Уопштено православна уметност не упућује човека само у естетску страну, већ га путем слике упућује на нови духовни доживљај.
Најстарије фреске манастира Никоља потичу из 1587. године и налазе се у наосу. На северној певници Никоља налази се веома занимљива сцена Христос Предмудрост, која представља седам облика Христове природе. То је богословски веома учена сцена, која показује да су наши монаси 16. века били веома богословски образовани. Оваква фреска се појављује још у свега три храма у православном свету.
Припрата Никоља је осликана 1637. године. Ту се налази једна изузетно ретка и необична сцена: Св. Сисоје се моли поред отвореног гроба у коме се налази непознато тело. Захваљујући аналогијама са другим црквама и манастирима, зна се да је у гробу тело Александра Македонског. То је заправо порука свима нама да је све у овоме животу пролазно и да свако мора да умре, па чак и најславнији човек Антике.
Млађе сликарство је везано за манастир Благовештење, који је подигнуто 1601. године из темеља, док је храм осликан 1633. године. У северној певници се налази фреска Св. Георгија Новог, а то је заправо Св. Ђорђе Кратовац, који је 1515. године жив спаљен у Средецу (данашња Софија). Он је први светитељ кога је Српска правослвна црква канонизовала, а да није припадао некој владарској породици.
На јужном зиду припрате Благовештења се налази фреска Св. Никола приводи Стефана Дечанског Исусу Христу, која говори о чудесној исцељењу српског ослепљеног краља. Иста сцена се налази у манастиру Никољу и манастиру Јежевици код Чачка. У Благовештењу и Јежевици се налази један необичан додатак, односно лик кнеза Лазара. Култ Светог кнеза Лазара је почео да се јавља код Срба одмах након Косовског боја, али је полако почео да се гаси и доласком Турака је потпуно нестао. Први ликовни приказ кнеза Лазара, као резултат обновљеног култа у 17. веку, се јавља у овчарско-кабларским манастирима, Пећкој патријаршији и Подмаинама код Будве.
Под тремом манастира Благовештења се налази сцена Страшног суда, која није ретка у православном свету, али ова фреска има редак и необичан детаљ. Сцена пакла приказује велику огњену реку у којој се муче душе грешника и Турака. Веома храбар потез тадашњих монаха, који су живели под влашћу Османског царства, једне од најмоћније државе света тог времена.
Манастир Сретење је од 1690. до 1818. године био у рушевинама, док га епископ ужички Нићифор Максимовић није обновио. Године 1844. је обновљена црква добила нови живопис, дело аутора Живка Павловића из Пожаревца. Са унутрашње стране зиданог иконостраса се налази сцена која је потпуно јединствена у православном свету: Свештеник коме су свезане руке од стране анђела, а говори о недостојним свештеницима за вршење свештеничке службе. Ова сцена је вероватно настала под утицајем чињенице да је манастир Сретење у првој половини 19. века био затвор за свештенике које су грађански судови осудили.
Наши манастири поседују пуно значења, пуно слојева симбола и знакова, који захтевају дубљу посвећеност и компарацију са другим манастирима и црквама.
Sve je to lepo ali govor i objasnjenje Timotijevića šta se nalazi na kojoj fresci i šta predstavlja nije praćen slajdom sa tom freskom. Nego on priča a mi da zamišljamo.Sramota je da ovako tehnički nepripremljeno predavanje Miloš dozvoli. Vidi se da čovek zna, lrpo i priča ali „dzaba“. Još voditelj kaže…na led ekranu…pustili par slajdova koji se vrte sat vremena.Gospodo…tehnička priprema…da slikate manastire i freske o kojima pričate i da dok Timotijević objašnjava šta je šta na kojoj fresci da slika te freske stoji na ekranu. Zato vas niko na kraju predavanja ništa nije ni pitao.Porazno zar ne?
Фреске о којима је било речи све време су се понављале на екрану. Ја сам сваку видео. Тачно је да нису биле темпиране на тачно време кад се о њима говорило,али су све биле на слајдовима. На крају нисам ништа питао јер ми је све било јасно.
Pažljivi gledaoče to nije tačno…nisu sve freske bile na slajdovima a o neuskladjenosti nekih koje su pominjane sa pričom se slažemo.Sve u svemu loše
Tačno Istorija 100%. Namučila sam se zamišljajući freske o kojima se priča. A mnogo bolje bi bilo da smo ih imali na ekranu
200% tačno. Očekujem da nas sve zajedno predavači i organizatori povedu u manastire i pokažu nam te freske. Zašto se tu nešto krije? Da li te freske postoje ili ne postoje? O čemu se tu zapravo radi, brzina slajdova je sporedna. Uostalom, sve to mora da se više puta ponovi, jer kao što se vidi ima ljudi koji sporije uočavaju snimke.
Ti Dž/ovane pokušavaš biti duhovit. Ovde se radi o dobronamernoj i na mestu kritici. Verovatno si navikao da za sendvič sa zidarkom pokušavaš da omalovažiš svaku kritiku.Ako sve znaš što si uopšte dolazio i gubio vreme.Idi na Informer.rs i ostale portale tamo ćeš dobiti i neki dinar plus majonez
Sretene…ironičan si….da se i ja uključim. Mnogo, mnogo bolje bi bilo da je freska stajala na ekranu dok je Miloš pričao o njoj. Inače je 15 slajdova stajalo po 20 sekundi na ekranu tako da zaista nije bilo primereno. A za sve ostale poznavaoce freskoslikarstva…ne gubite vreme na predavanju kad sve znate…i drugo, prihvatite dobronamernu kritiku, nemojte u svemu videti kritiku kao ovi na vlasti…
Vjetroviću čudo tebe nisu uzeli za predavača kad sve znaš? I što ta pitanja nisi postavio lad si već bio u sali?
A ko Vama Vjetrovicu brani da odete sami u posetu manastirima? Dobicete odgovore i uveriti se da freske postoje. Sram Vas bilo.
„богословски веома учена сцена“ ???