Слово је стуб, а реч је темељ
Удружење „Чувари дела Вука Караџића”, ослањајући се на речи из наслова као једног од главних мотива за делање, организовало је свечану доделу признања намењену свима који им несебично помажу у преданом раду у петак, 15. децембра. Домаћин свечаности била је Градска библиотека Чачак.
Рад овог Удружења се, између осталог, очитава у потки коју чине млади чувари српске народне културе. Стога је Миладину Божовићу, директору ОШ „Сретен Лазаревић” Прилике, за логистичку подршку и организацију радионица, јавних часова и других програма, уручена захвалница „Велики добротвор”.
Душица Савић, Верица Костић и Милица Матовић, које савесно и истрајно раде са децом и спремају их за пројекте и конкурсе које организује Удружење, такође су добиле признања. Културно-уметнички део програма управо је говорио у прилог признањима, јер су га оплеменили ученици ОШ „Сретен Лазаревић” из Прилика које већ годинама уназад предано припрема Верица Костић, проф. српског језика и књижевности.
Диригент и проф. солфеђа Петар Павловић и проф. српског језика и књижевности Милица Матовић извели су песму „Ово је Србија”, а родољубивом тону у рецитацији „Грачанице” допринела је Андријана Главоњић, ученица Медицинске школе. У оквиру програма приказан је и кратак филм о ШОСО „1. новембар” који је потврдио да су ученици и наставници ове школе вредни настављачи Вуковог дела.
Инсистирањем на проширењу свести о важности очувања традиције код деце и младих, али и подсећањем оних мало старијих, Удружење даје непроцењив допринос неговању културе, а како то у пракси изгледа дочарано је фотографијама са бројних догађаја које су приказиване током трајања програма, али и на самој сцени Велике сале где су били изложени ћилими и друге српске старине.
Како је истакнуто у првом делу вечери, најактивнију улогу у очувању дела и рада Удружења имали су председник Данијела Ковачевић Микић, председник Управног одбора Драгутин Ђукић и чланови др Оливера Крупеж, Сања Перовановић, Зорица Лешовић Станојевић, Мила Мутавџић и Делфина Рајић, али с обзиром на то да у току мандата они не могу добити признање, исказана им је захвалност за допринос креирању садржаја и раду Удружења.
Између осталих, Градска библиотека „Владислав Петковић Дис” Чачак је носилац захвалнице „Добротвор” за успешну дугогодишњу сарадњу. Признања су примили и други доброчинитељи, појединци и партнери из локалне заједнице, као и медији који промовишу теме из области културе.
Важан део програма био је посвећен и конкурсима Удружења, тј. награђеним ученицима, младим ствараоцима. Међународни литерарни конкурс „Млади чувари српске народне културе” традиционално се одржава од 1999. године, а овом приликом уручене су дипломе, похвале и књиге најуспешнијим учесницима. Жири који је оцењивао квалитет пристиглих радова чинили су наставници српског језика и књижевности и завичајни песници и писци.
Да деца и млади, упркос актуелном тренду занемаривања писане речи, ипак воле да читају и пишу показали су у својом поетским и прозним радовима који су сагледани у три узрасне категорије. Најталентованијим младим ствараоцима награде су доделили завичајни песници Владан Савићевић, Даница Благојевић и Зорица Лешовић Станојевић.
Свечани и заветни тон, музичким соло изведбама, произвеле су ученице Нађа Вукићевић и Јана Маринковић из ОШ „Милица Павловић”, а догађај је својом ауторском беседом заокружила Маријана Петронијевић, ученица чачанске Гимназије. Присутне су кроз програм водиле чланови Удружења Сања Перовановић, проф. српског језика и књижевности и Тијана Петрић, проф. италијанског језика.
_____________________________________________________