Prethodni članak
„Sonjin septembar“ – počela manifestacija u čast slavne čačanske glumice
Manifestacija „Sonjin septembar“ počela je večeras u gradu pored Morave. Posvećena je slavnoj glumici Sonji Savić, koja se rodila u Čačku kao i umetnicima, dobitnicima nagrada koje nose ime čačanske filmske dive. Ova kulturna smotra se prvi put održava u bijenalnom izdanju i trajaće do kraja meseca.
U 2021. i 2022. godini po oceni stručnog žirija Festivala „Alternative film i video“, koji se održava svakog decembra u Domu kulture – Studentski grad u Beogradu dobitnice nagrade „Sonja Savić“ su Mariam Tafakori iz Irana i Gloriji Gamer iz Austrije.
Iranka, Mariam Tafakori se predstavila u Umetničkoj galeriji „Nadežda Petrović“ samostalnom izložbom koja je otvorena u 19 sati u Sonjinom rodnom gradu.
– Veoma sam srećna što sam ovde. Hvala predstavnicima galerije što su me pozvali. Nadam se da ćemo menjati svet na bolje zahvaljujući umetnosti – kazala je ona.
Podsetila je na ukrajinski rat, ali i, kako je rekla „tihi rat“ koji se vodi u njenoj zemlji.
– Delujući u prostoru između filma i performansa, pravim tekstualne i filmske kolaže koji spajaju poeziju, dokumentarni i arhivski materijal – istakla je ona.
– Ovi radovi često pokušavaju da seciraju prikrivene činove brisanja – tela, intimnosti i istorije – navela je Tafakori, koja živi i radi u Londonu. Kako je istakla njen rad istražuje različite registre kroz koje govore slike ili pak, to odbijaju.
– Od 2017. godine se bavim istraživanjem prakse cenzure na doktorskim studijama. Ova videografska pretraga postala je projekat koji je u toku, što je ujedno stvaranje serije video zapisa u dijalogu sa postrevolucionarnim iranskim filmovima koji zadiru u istoriju punu kodova i napetosti – navela je, između ostalog.
To je, kako je istakla, njen pokušaj da preusmeri pažnju na ono što se nikada ne može videti na ekranu: namerno prikriveno, zatrpano, opustošeno, tj. ono što može da razotkrije saučesništvo kinematografije sa državnim nasiljem.
Kustos projekta „Sonjin septembar“, Predrag Živković kaže da ovaj poduhvat ne insistira na načinu Sonjinog rada, već podstiče njen stav prema umetnosti, životu i okruženju. To je naročito važno za društvo u kome delaju, odnosno prema pojavama u njemu, istakao je on.
– Želim da se zahvalim Sonji Savić koja nam je pružila priliku da ih vidimo u našem gradu. Istraživanje ove dve umetnice je još u procesu i naš cilj nije da za 20 dana dobijemo rad koji bismo uvrstili u našu kolekciju, već da ih ova sredina inspiriše za neke buduće radove – kazao je Živković. Prema njegovim rečima, Sonjina zaostavština će zahvaljujući njima i živeti.
–Ne želimo da pravimo neku vrstu memorijalnog programa koji će slaviti Sonju Savić, već upravo suprotno. Da ona, poput Nadežde Petrović, bude ispiracija umetnicima koji stvaraju u ovom trenutku. Dakle Sonja živi – poručio je Živković.
On je podsetio da je slavna čačanska glumica izabrala teži put, napustila je slavu, zarad onoga što je htela kao umetnik da iskaže.
Ana Filipović, filmska kritičarka i istoričarka umetnosti, kaže da je Sonja Savić važna figura domaćeg filma na svakom planu. Ona je razgovarala sa Tafakori o njenom radu.
– Dakle Sonja je povod za priču. Eksperimentalni film prisutne umetnice, ne samo u našoj sredini već svuda, u medijima je manje zastupljen. A to je i Sonja radila, (eksperimentisala) ali se manje zna o tome. S toga je ova manifestacija važna – kazala je ona.
Direktor UG „Nadežda Petrović“, Branko Ćalović je podsetio da je 2013. godine formirana manifestacija „Sonjin septembar“ sa ciljem afirmisanja njenog stvaralaštva.
– Od ove godine po prvi put ova kulturna smotra će biti u bijenalnom izdanju, a od 2017. ima ovaj format. Sada smo i deo Nacionalne prestonice kulture – kazao je on.
Na pitanje šta se dešava sa kućom Sonje Savić, koja je trenutno zatvorena, zbog novopojavljenih naslednika, Ćalović kaže da se ide u dobrom smeru.
– Nas su kontaktirali vlasnici i drugi ljudi koji vode ostavinsku raspravu. U toku je završetak ostavinskog postupka, tako da će predstavnici grada Čačka, nakon okončanja istog, predati kuću nama radi za potrebe budućeg multimedijalnog centra u Donjoj Gorevnici – kazao je on.
Podsećamo, nakom umetničke rezidencije u Čačku, autorke nastavljaju boravak u Beogradu, gde će u organizaciji Akademskog filmskog centra biti organizovane specijalne projekcije i prezentacije njihovih radova.
Podsećamo, ova manifestacija je posvećena glumici Sonji Savić, koja je rođena u Čačku 1961. godine, a preminula 2008. godine u Beogradu i čija je umetnička zaostavština poverena čačanskoj galeriji „Nadežda Petrović“.
Podsećamo, ova manifestacija je posvećena glumici Sonji Savić, koja je rođena u Čačku 1961. godine, a preminula 2008. godine u Beogradu i čija je umetnička zaostavština poverena čačanskoj galeriji „Nadežda Petrović“.
_________________________________________________________________
Evo mogu da da naprave nešto i o žutim mravima to je isto kao Sonja ..
Ne sudi o nekome koga nisi poznavao i u čiju se umetnost ne razumeš.