Српска графика у Битољу
У Народном музеју у Чачку 20. маја 2024.год. са почетком у 18ч одржаће се предавање: “СРПСКА ГРАФИКА У БИТОЉУ” 30 ГОДИНА СРПСКЕ ГРАФИКЕ НА ТРИЕЈНАЛУ ГРАФИКЕ У БИТОЉУ ОД 1991-2021.
Предавање је посвећено наступу српских уметника-графичара на Тријеналу графике у Битољу од 1991. до 2021. год. Са преко 70 аутора који су до сада узели учешће на овој престижној међународној манифестацији са више стотина графичких листова, наступ наших аутора завређује сваку пажњу.
Организатор Тријенала је за ову прилику спремио и дигитални каталог побројавши све ауторе као и њихова дела: Владимир Величковић, Богдана КршиЋ, Милош Ђорђевић, Божидар Плазнић, Драган Цоха, Невенка Стојисављевић, Зоран Тодоровић, Габријела Булатовић, Ненад Зељић, Бранимир и Родољуб Карановић, Велизар Крстић, Бојан Оташевић, Ратко Кукић, Александар Лека Младеновић… само су нека од имена која су учестововала у овој манифестацији.
Промоција овог каталога и предавање су природни наставак сарадње Бијенала у Чачку и Тријенала у Битољу. Наставак сарадње и реализација још једном захедничког међународног пројекта.
Поред овог предавања публика ће моћи да присуствује и промоцији романа „Кад се прашина слегне“ Македонске књижевнице Јасмина Атанасова, овај роман је проглашен за роман године Фондације Takec
Роман Јасмине Атанасове „Кад се прашина слегне“ кроз стилске и наративне поступке и уметничке принципе прати зрело, озбиљно, промишљено дело, које се креће кроз светску књижевну генезу врло специфичног ауторског и оригиналног принципа, не само у корелацији са савременој књижевности већ и у специфично изграђеном сопственом стилу.
Кроз сваког поглавља, али и кроз укупну композициону структуру, она преобликује и синтетизира књижевно-стилски универзум, кроз својеврсни постмодернистички поступак изузетно актуелан на данашњој светској књижевној сцени.
Специфичност овог романа је течан, јасан наратив, динамичан и хармонично уравнотежен.Роман прати поступак стања свести по принципима Џејмса Џојса и Вирџиније Вулф, не у компаративном или инспиративном смислу, већ као својеврсна „дијалектичка“ разгранатост, што је озбиљан допринос и улог у развоју и богаћење савремене књижевности…
Говорници на предавању и промоцији романа су: Делфина Рајић – Директорка Музеја у Чачку, Владо Горески – Умет. Директор Тријенала Битољ, Јасмина Атанасова ауторка романа, и домаћин Драган Добросављевић – Умет. Директор Бијенала из Чачка
Ова два сегмента представљају конкретизацију међународне сарадње између графичког Тријенала из Битоља и Чачанског Графичког Бијенала.
____________________________________________________