Srpski narodni kalendar stigao u Dubrovnik
Књига која се већ 25 година штампа у Чачку и која је достигла укупан тираж од преко 88.000 примерака на свом путу по свету стигла је и у Дубровник.
После листања Календара у српским црквама у Лондону, Паризу, Сиднеју, Буeнoс Аиресу читана међу Србима у читавом свету стигла је у храм Благовештења у Дубровник.
А историја говори да почетком ХХ века у Дубровнику и околини се нити један католик није изјаснио као Хрват! Највише је било Срба, па онда Талијана, Маџара и Немаца.
Тек су покољи Срба – чак и деце у учионицама – страх за властите животе, као и страховита пропаганда променили такву слику.
У хрватским „документарцима“ се пише – угарски, италијански, франачки и аустријски владари су били Хрвати, а српски и италијански научници, уметници и књижевници такође су били Хрвати, иако су многи од њих католици – на пример Иво Ћипико, Иво Андрић, Руђер Бошковић, Марин Држић, Џиво Гундулић, Влахо Буковац… јасно нагласили да су Срби!
Почетком 19. века Дубровник добија свог првог православног попа. Наполеон изједначава све вере, а после и Aустро-угарска.
Дубровачки правослаци потпомогнути Русијом – говори се да се и Петар Велики залагао за изградњу цркве преко својих конзула, и другим православним земљама покушавају на све начине изградити преавослану цркву у Дубровнику упркос противљењу домаћег становништва.
На крају им то успева 1837. године крај православног гробља домаћег становништва на Бонинову. Своју су цркву желели унутар зидина, па 1877. Године уз дозволу аустријскиих власти граде велику православну цркву Св. Благовести у улици од Пуча, на месту рушевина палача старих властелинских породица од којих је најпознатија била она Гундулића.
Црква одлично се уклопила у стару дубровачко језгру и омиљено је место туриста. У склопу Православне цркве налази се музеј са збирком вредних икона, и ремек дела познатохг дубровачког сликара Влаха Буkовца . Сада се у старом Дуборвнику у кругу од сто метара налазе католичка и православна црква и џамија.
Данас у Дубровнику има око 1.500 верника православне исповести.
Књигу СРПСКИ НАРОДНИ КАЛЕНДАР издавач агенције ЧВОРАК СЛОБОДАН ЧВОРОВИЋ у храму Благовештења у Дубровнику даривао је као поклон старешини протојереју Владану Перишићу.
ПР текст
________________________________________________________________