Šta su Čačani čitali u 2019. godini
“Noć kada su došli svatovi” Jelene Bačić Alimpić i “Ponovo svoja” Nora Roberc, najčitanije su knjige u 2019. godini na Odeljenju za odrasle Gradske biblioteke “Vladislav Petković Dis” u Čačku.
Statistika pokazuje da se čitalačka publika i dalje češće opredeljuje za beletristiku, najviše za ljubavne, krimi-romane (popularne trilere) ili za romane sa istorijskom tematikom.
I dalje su najtraženiji dobro izreklamirani naslovi domaćih autora, saopšteno je iz Biblioteke.
Među na najčitanijim knjigama domaćih autora u Odeljenju za odrasle su i dve knjige Vesne Dedić “Čuvaj me” i “Seti se naše ljubavi”, zatim “Balkanski vrtlog” Eleonore Vasović i “Kad Zvona zaneme” Vlade Arsića.
Kod stranih dela i autora među najčitanijim su “Čovek po imenu Uve” Fredrika Bakmana, “Sutra je novi dan” Sidni Šeldon, “Bubašvabe” Ju Nesbea i “Ako me jednom prevariš” Harlan Koben.
Kada je reč o najtraženijoj građi u Odeljenju za decu i mlade primetno se izdvojila autorka Jasminka Petrović sa čak tri naslova među prvih deset, kao i izdanja čačanske IK Pčelica namenjenih deci predškolskog uzrasta, ali i mladima.
Osim navedenih edicija ovog popularnog čačanskog izdavača izvajaju se edicije “Kad su mali bili veliki”, “Naklon ženama”, “Divovi prošlosti”…
Najčitanije knjige u Odeljenju za decu i mlade su “Arči i Dora postaju prijatelji” i “Arči i Dora spasavaju napuštenog psa” Gorana Markovića, “Pričice za čvrst san” Žilber Dele, zatim tri knjige Jasminke Petrović “Hoću kući”, “Leto kada sam naučila da letim” i “O mačkama, notama i bubama”.
Tu su i “Beogradska mumija” Branka Miloradovića, “Plava” Magdalene Miković, “Mali istraživači” Rut Martina i “Priče kratke za snove slatke”.
Selidba u novu zgradu Gradske biblioteke „Vladislav Petković Dis” početkom 2019. godine i opsežni poslovi koji su zahtevali angažovanje svih zaposlenih nisu omeli standardnu nabavku knjiga i praćenje aktuelne izdavačke produkcije.
Kupovinom, otkupom na konkursu Ministarstva kulture, poklonom raznih darodavaca, obaveznim primerkom i sopstvenim izdanjima prinovljeno je više od 5.500 knjiga iz svih oblasti ljudskog znanja.
Među njima su najnovije publikacije iz filozofije, psihologije, religije, medicine, tehnologije, umetnosti, sporta, jezika, književnosti, istorije, geografije i mnogih drugih društvenih, prirodnih i primenjenih nauka.
Nabavna politika Biblioteke usklađena je sa tipom kome pripada (javna biblioteka) i sa potrebama i zahtevima čačanske čitalačke publike, te se podjednako vodi računa o nabavci stručnih izdanja, ali i o najnovijim knjigama iz oblasti lepe književnosti (popularna beletristika) i knjigama za decu i mlade. Preseljenjem u novu zgradu, nekadašnja slika neuslovno smeštenih knjiga, rasturenih i nepristupačnih fondova, trajno je promenjena.
Bibliotečka građa i fondovi konačno su objedinjeni, a u njihovu aktuelnost i bogatstvo uverio se ogroman broj korisnika Biblioteke i posetilaca Čačka, navodi se u saopštenju.
hahaha
Najcitanije Vesna Dedic i Jelena Bacic… Pa daj bre zatvorite to dok ta zgrada jos necemu vredi i privedite nekoj drugoj mnogo korisnijoj nameni!
Kunem ti se pecenjaru da su otvorili vise bi sluzilo kulturi…
Je li to problem Biblioteke i bibliotekara?
Nije njihova krivica, ali jeste njihov problem. Po ovome se jedino moze zakljuciti da da ta institucija treba da bude ukinuta. Znam da zvuci surovo, ali tako je, na zalost.
Mandrkalo – Tandrkalo! Kažeš da se ukine Biblioteka!?
Srećom, ljudi poput tebe ne pitaju se za tako nešto i ne donose takve odluke.
Ljudska zloba uvek dolazi iz nemoći.
Gradska biblioteka je trenutno najsvetlija tačka na čačanskoj kulturnoj mapi.
Iatina je da su zaposleni u nasoj biblioteci izuzetno profesionalni i vrlo ljubazni, i da korisnicima izlaze u susret za sve njihove zahteve, bilo da je u pitanju ‘laka’ literatura ili strucna, koja se ne pozajmljuje tako masovno, pa i nije usla u navednu statistiku. Takodje je istina da ista ta ekipa fenomenalno radi na svim knjizevnim i drugim programima i da je trenutno jedna od najozbiljnijih javnih institucija u ovom delu Srbije.
To sta ce narod citati nije do biblioteke, nego do naroda. A bolje je da cita bilo sta, nego nista!
Upravo tako. I najbljutaviji „ljubić“ je bolji nego ništa, a jedno 90% Čačana nije pročitalo ništa posle Bele grive.
Dobro je da se čitaju knjige
Pa nije baš tako dobro kako se čini. Novi naslovi se nabavljaju jednom godišnje na sajmu knjiga, i to ne baš u zavidnom broju. Isturena odeljenja, imaju naslove koje centrala nema, pa je do njih gotovo nemoguće doći, doktor nauka više voli da se slika nego da nabavlja knjige, osim toga od 27 zaposlenih očekivalo bi se mnogo mnogo više i bolje itd…
Ne brinite, sad će tu da udome napredne veštački napravljene tehnološke viškove iz opštine, pa će oni da unaprede rad ustanove i Biblioteka će procvetati.
Čačani su većinom čitali Informer i Srpski Telegraf. Da su čitali knjige ova katastrofa zvana SNS nikada ne bi ni bila na vlasti…
Zile, naslovi se NE nabavljaju jednom godinje i sigurno ne na sajmu knjiga. Niste upuceni u procedure ali ste u slikanje upuceni, koliko vidim. Kad vi budete doktor nauka i vi se isto slikajte. Mozete i da konkurisete za mesto direktora posto ocigledno imate ideje za unapredjenje rada – sazeto u paroli „vise, bolje…“ Tipicno. Bas delujete nacitano.
Jok, ti si mi pa nacitan. Citas po ceo dan Besane noci gospodjice Mladene. Tebe ce da stave na mesto direktora i da ti dadnu platu za SNS kadrove. Ja sam za tebe doktor u cemu oces.
Nora je Roberc ili Roberts? Čija je greška?
U biblioteci je spas za ovaj nesrecni narod koji se truje rijaliti programima!
Najčitaniji naslovi su bili Živeće ovaj narod i Okupacija u 26 slika!