Stručno-naučni skup o Spomen parku
U petak, 31. marta, u Narodnom muzeju Čačka održan je Stručno-naučni skup pod nazivom „Spomen-park u Čačku – istorija, novija istraživanja i zaštita“.
Njime je svečano zatvorena izložba „VEČITO“, posvećena jubileju stogodišnjice rođenja velikana naše arhitekture, Bogdana Bogdanovića, i njegovom kapitalnom delu – Spomen-parku borbe i pobede u Čačku.
Ciljevi ovog skupa bili su valorizacija čačanskog memorijala, pregled i sistematizacija istorijske građe, upoznavanje sa hronologijom njegovog nastanka i izgradnje – koja je ovom izložbom konačno rasvetljena, kao i doprinos u obezbeđivanju njegove što hitnije pravne zaštite.
Takođe, saopštenjima i diskusijom određeno je mesto i uloga čačanskog memorijala u stvaralačkom opusu Bogdana Bogdanovića i ukupnoj srpskoj posleratnoj memorijalnoj arhitekturi. Skupom je predsedavala mr Mare Janakova Grujić, a nakon uvodne reči Delfine Rajić, Direktora Muzeja, svečano su ga otvorile muzičko-scenske minijature u izvođenju Dragoljuba Duda Lukića i Branka Todorovića.
Teme koje su se kristalisale na skupu bile su sledeće: Kulturno-istorijski preduslovi građenja Spomen-parka, Desetogodišnji period izgradnje – svedočanstva iz faze projektovanja i sa gradilišta, Život spomenika in situ i u svesti i navikama stanovnika grada, istorijat istraživanja, zastupljenost u ukupnoj nacionalnoj istoriografiji, važnost sačuvanih hemoroteka (Čačanski glas) i fototeka (porodične zaostavštine Miloša Milosavljevića i Radojice Džunića), značaj i uloga tematskog bloka Gradac 41 (Čačak, 1981) monografski posvećenog Mauzoleju, karakter i budućnost daljih istraživanja, Spomen-park kao filozofski problem, mogućnosti multidisciplinarnog pristupa u unapređivanju izučavanja Spomen-parka, značaj lokalnih institucija i stručnjaka za Spomen-park kao graditeljsko istorijsko nasleđe, i možda najznačajnije – neophodnost obezbeđivanja što hitnije pravne zaštite.
Učesnici skupa:
Kulturološki aspekt: Bratislav Jevtović, književnik i novinar, diplomirani politikolog (Gradski odbor SUBNOR-a u Čačku, Društvo za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije do 1918. godine)
Javni spomenici Čačka 1859-1970, dr Miloš Timotijević (Narodni muzej Čačka)
Kratak osvrt na saradnju sa profesorom Bogdanovićem tokom projektovanja i izvođenja Spomen-parka, arh. Momir Radišić („Urbanprojekt”, Čačak)
Novija istaživanja: „Od ikoničkog do verbalnog govora – kretanje smisla i kretanje prostora Mauzoleja u Čačku“, Maksimilijan Doroslovački, doktorand Filozofskog fakulteta – Odeljenja za istoriju umetnosti
Aspekt zaštite i revitalizacije: arh. Goran Kužić (Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Kraljeva)
******
Pored skupa, istog dana održano je i svečano proglašenje pebednika na Dečijem likovnom konkursu, koji je takođe bio organizovan kao deo pratećeg programa izložbe. Deca čačanskih osnovnih škola, vidno inspirisana Bogdanovićevim stvaralačkim svetom, maštom i simbolima, darovala su nam zaista umetnički kvalitet boja i oblika bez premca.
Nagrađeni učenici na Likovnom konkursu „Deca i Večito“:
- Nina Bošković, učenica I-1 OŠ „Vuk Karadžić“, prva nagrada u kategoriji „Ja u Bogdanovom svetu“
- Ivona Stefanović, učenica II-4 OŠ „Dragiša Mišović“, druga nagrada u istoj kategoriji
- Marlena Raketić, učenica I-4 OŠ „Vuk Karadžić“, treća nagrada u istoj kategoriji
- Antonina Maksimović, učenica II-4 OŠ „Dragiša Mišović“, prva nagrada u kategoriji „Moj svet simbola“
- Magdalena Novović, učenica III-1 OŠ „Vuk Karadžić“, druga nagrada u istoj kategoriji
- Elena Gobeljić, učenica I-5 OŠ „Vuk Karadžić“, treća nagrada u istoj kategoriji
- Sara Jovanović, učenica II-4 OŠ „Dragiša Mišović“, pohvala za rad zapažene likovne vrednosti
Mare Janakova Grujić
___________________________________________________________
smrt fasizmu tuki komunizmu
Svaka čast deci, osnovcima, na pokazanom trudu i likovnom talentu. Sve pohvale i za organizatore i za sve učesnike ovog kulturnog događaja.