Трагом матерње мелодије
Поводом 130 година од рођења Момчила Настасијевића у петак, 19. априла у Градској библиотеци Чачак одржано је предавање „Песник као муза”. Кроз биографску презентацију базирану на успоменама његове браће, као и кроз приказ портрета песника Настасијевића, публику су водили виши кустос, историчар уметности Ана Ранковић и виши билиотекар Музеја рудничко-таковског краја Мирјана Глишовић.
Рад Музеја који баштини Легат Настасијевића умногоме је посвећен породици која је позната по изузетном уметничком дару и богатом стваралачком опусу.Мирјана Глишовић,посредством живописних сећања која су о песнику забележила његова браћа, представила је родослов породице која се, обухваћена ратним збивањеима, кретала од Призрена, преко Охрида,до Србије и Горњег Милановца. Момчилов пут обележили су родни Милановац, Чачак и Београд где се школовао и где се, између осталог, упознао са Владиславом Петковићем Дисом. Она је истакла да је, говорећи о Момчиловим детињству и гимназијским данима, његов брат Светомирзабележио: „У Чачку је Момчило био омиљен међу друговима и често су заједно суботом пешке долазили у Горњи Милановац где би поседали за сто у врту под разгранатом јабуком и дискутовали о филозофским и литерарним проблемима оног времена.(…)Момчило се потпуно изменио, почео да пише стихове и од осећајног и бојажљивог дечачића из основне школе, постао озбиљан и ауторитативни младић пун љубави за своју земљу, за народ, за своје ближње, за науку и за све врсте уметностиˮ.
Музеj баштини бројне експонате који сведоче о животу ове породице, а Ана Ранковић је представилаликовна остварења која су инспирисана ликом и стваралачким опусом аутора чувених лирских кругова.Поред радова Зоре Симеоновић Лазић, Косте Миличевића, Васа Поморишца, ту је и Момчилов портрет, који је техником уља на платну, насликао његов брат Живорад.
Како је, приликом најаве гошћа, истакла библиотекар Оливера Недељковић јубилеј којим се подсећа на песника, приповедача, драмског писца и есејисту кога је Станислав Винавер представио као драгуљара и златара, дуборесца и стрпљивог ткача на разбоју нашег језика – на јесен ће бити обележен изложбом Музеја рудничко-таковског краја која ће гостовати у Градској библиотеци Чачак.